Az AstraZeneca vakcinájának beadása után véralvadási zavar alakult ki
Az osztrák egészségügyi hatóságok ideiglenesen beszüntették az AstraZeneca oltóanyagainak használatát, miután egy igénylő röviddel a szer beadását követően életét vesztette.
Az incidens az egyik alsó-ausztriai város, Zwettl klinikáján történt – számolt be róla vasárnap este a Reuters hírügynökség. Az esetnek két érintettje is volt, az egyikük egy 35 éves nő, aki tüdőembóliát kapott, a másikuk pedig a szóban forgó 49 éves, szintén női áldozat, akinél súlyos véralvadási zavar alakult ki.
Mint korábban egyébként beszámoltunk róla, a cég közleménye szerint a 70 év felettieknél is hatásosnak bizonyult a vakcina.
A szóvívő szerint nincs kapcsolat az utóhatások és a halálesetek között
Közös a történetben, hogy mindkettejük ugyanabból az AstraZeneca-védőoltásból kapott, amelyet egy külön ládában tároltak az orvosok. Habár az egészségügyi hatóságok hivatalos közleménye alapján nincs összefüggés a vakcináció és az elhalálozás, illetve a súlyos panaszok között, ennek ellenkezőjét sem tudták egyelőre megerősíteni.
A véralvadás, illetve a vérrögképződés elvileg nem számít mellékhatásnak, mégis elővigyázatosságból úgy döntöttek, a ládában található maradék vakcinaadagokat inkább nem adják be a soron következő delikvenseknek.
Az AstraZeneca vezetője sajnálkozik az önző országok miatt
Az elnök-vezérigazgató befektetéseket sürgetett a “megelőzésbe, az esetek feltárásába és az első kezelésekbe”, hogy az egészségügyi rendszer felkészülhessen a jövőre.
Kapcsolódó cikk
Az AstraZeneca szóvivője elmondta, nincs kapcsolat az utóhatások és a haláleset között, egyúttal hozzátette, a készítményt világszerte több mint 50 országban sikeresen használják, és az oltás az előzetes klinikai tesztek során is biztonságosnak és hatékonynak bizonyult.
Az Európai Gyógyszerügynökség január végén hagyta jóvá a védőoltást, míg a WHO február közepén engedélyezte az oltóanyag szükséghelyzeti alkalmazását.
Az AstraZeneca felvette a kapcsolatot az osztrák hatóságokkal annak érdekében, hogy kiderítsék, valójában mi állhatott a középkorú nő halála mögött.
Alááshatja a pontatlan és elégtelen kommunikáció a vakcinákba vetett bizalmat
Az egész világ megijedt attól, hogy a “kínai vakcina” mindössze 50%-os hatékonysággal teljesített Brazíliában.