Fábri Pétert életműdíjjal, Borlai Gergőt az év zeneszerzője, Major Esztert pedig az év szövegírója címmel jutalmazták az Artisjus 2021-es díjainak kihirdetésén csütörtökön Budapesten.

Fábri Péterre és a mikroszkopikus pontosság

A szerzői egyesület huszonegyedik alkalommal ítélte oda az Artisjus-díjakat, a harminc évnél fiatalabb alkotókat hetedik éve ismeri el Junior Artisjus-díjjal. A cél felhívni a figyelmet a sikeres zenei produkciókba fektetett szerzői munkára – szerepel az Artisjus által az MTI-hez eljuttatott közleményben.

Az Artisjus-díjat a szakma adományozza: a szélesebb körtől beérkező javaslatok alapján a zenei és irodalmi szerzőkből, valamint zeneműkiadóból álló vezetőség döntött a díjazottak személyéről. A harminc év alatti könnyűzenei szerzők díjazását egy külön erre dedikált szakmai bizottság készítette elő.

Artisjus Dij 2021 Zenei Dij Fabri Peter
Fábri Péter Kapta Az Idei Életműdíjat, Siklósi Örst Posztumusz-Díjjal Illették. / Fotó: Artisjus Youtube Csatornája
Hét zenei kategóriában díjazták a szerzőket, valamint idén is odaítélték a tavalyi év legjobb produkciójának járó elismerést. Az elismerések ünnepélyes átadását az év folyamán későbbi időpontra tervezi az Artisjus vezetősége, ha a járványhelyzet engedi.

Könnyűzenei alkotói életműdíjat kapott Fábri Péter dalszövegíró, fordító. Színpadi művei közül kiemelkedik a Kolumbusz, az őrült spanyol (rockopera) és az Alice Csodaországban (gyerekmusical). Fábri Péter dolgozott Gallai Péterrel, megjelent tizenhárom lemeze, a legtöbb dalszöveget feleségének, Kováts Krisztának szerezte, de Kern Andrásnak és Bajor Imrének is írt. Az elmúlt években Wolf Péter a szerzőtársa, vele írta Kováts Krisztának a Biblia show című albumot. “Aprólékos kutatómunka és könnyed szerkesztés; mikroszkopikus pontosság a részletekben és nagyvonalú ívek” — fogalmazott méltatásában Wolf Péter.

Siklósi Örs posztumusz Artisjus-díjat kapott

Az év könnyűzeneszerzője Borlai Gergő. Tizenöt évesen profi zenész volt, ismert hazai és külföldi művészekkel játszott együtt. Dobosként, zeneszerzőként, producerként több mint ötszáz album megszületésében vett részt. A Barcelonában élő és alkotó zenész tavalyi szólóalbumát két kategóriában jelölték Grammy-díjra, idén áprilisban Fonogram-díjat kapott. “A The Missing Song című 2020-as lemezen a dobos ikonok által inspirált jazz-rock hallható. Mind a kompozíciók színvonalában, mind a dobolás terén elérte vagy meghaladta az elődöket” — írta Bágyi Balázs.

Az év könnyűzenei szövegírójának, Major Eszternek több mint 250 megjelent szerzeménye van, kétszer kapott Fonogram-díjat. “Nagyon fontosnak tartja, hogy a dal és az előadó között erős legyen a kapcsolat, ezért a dalszerzési folyamat előtt próbálja megismerni az adott énekest” — emelte ki Sebestyén Áron. Dolgozott együtt Wolf Katival, Szekeres Adriennel, Kökény Attilával, Vastag Csabával és Tamással, Bereczki Zoltánnal.

Az év produkciója a Random Trip, egy műfaji határokon átívelő improvizációs koncertsorozat lett. Az ötlet megálmodója és művészeti vezetője Delov Jávor, valamint Dj Q-Cee mellett változó felállásban a hazai könnyűzenei élet színe-java és nemzetközi muzsikusok lépnek fel. 2017-ben Zenehíd címmel megjelent a Random Trip első lemeze, melynek tizennyolc dalát ötven közreműködő zenész alkotta meg. “A projekt értéke nemcsak a zenei produktumban, hanem a korszakalkotó és példamutató közösségi összefogásban mérhető” — méltatta a produkciót Sebestyén Áron.

Kapcsolódó cikk

Posztumusz Junior Artisjus-díjat kap az év elején fiatalon elhunyt Siklósi Örs énekes. 2006-ban középiskolai barátaival alapította az AWS metálzenekart, amely az elmúlt években lett sikeres. Többször játszottak telt ház előtt az A38 hajón, az Akvárium Klubban, a Barba Negra Music Clubban, számos külföldi fellépésük volt. 2018-ban Viszlát nyár című szerzeményükkel megnyerték A Dal című műsort, ők képviselték Magyarországot az Eurovíziós Dalfesztiválon. “Négy albumot készített zenekarával, halála előtt az AWS ötödik lemezén, valamint első szólóanyagán dolgozott. Ez a rendkívüli teljesítmény egyben pótolhatatlan veszteség is” — írta róla Jónás Vera.

Soproni Józsefé az év komolyzenei műve

Az év komolyzenei műve Soproni József 9 dal Czigány György verseire, valamint Horváth Márton Levente Scrollin’ című zeneműve lett. Soproni József 90 éves korában idén áprilisban hunyt el. A Kossuth-díjas zeneszerző-zenepedagógus, a Zeneakadémia professor emeritusa három operát, hat szimfóniát, számos zenekari, vokális, szóló- és kamarazenei művet komponált. Rektorsága idején indult el a csembalóoktatás, újraindult az egyházzenei-, létrejött a jazz tanszék az egyetemen. “Zenéjében a részlet és műegész kettőssége, illetve ezek egyensúlya az aprólékos kimunkáltság és a nagyvonalúság jelenlétében valósul meg” — méltatta életművét Madarász Iván. Horváth Márton Levente előbb orgona, majd zeneszerzés szakon diplomázott a Zeneakadémián, ahol 2014-ben doktori fokozatot szerzett. “A Scrollin’ című mű egy igazi szimfonikus zenekari faktúrában gondolkodni képes alkotó sikeres próbálkozása a meddő görgetés ábrázolására — és egyben bírálatára” — méltatja Hollós Máté.

Az év junior komolyzenei alkotója címet Molnár Viktor zeneszerző, zongorista, tanár, kottagrafikus kapta. A Zeneakadémián diplomázott 2019-ben, művei itthon és külföldön is megszólalnak. Élő- és előre rögzített elektronikával is dolgozik, műveibe beépíti a magyar népi kultúra egy részét és a magyar irodalmat. Tavaly megnyerte a Nemzetközi Gustav Mahler Zeneszerzőversenyt. “Lírai, művészi alkat, mégis otthon érzi magát a 21. század zajos világában. Keresi a lehetőségeket, ahol megmérettetheti magát kortársaival” — jellemzi laudációjában Bánkövi Gyula.

Az év magyarnóta-szerzője Éliás Tibor lett, aki zeneszerzői pályája mellett komoly sikereket ért el opera-, operett- és nótaénekesként is.

Az irodalmi díjazottak névsorát az Artisjus már korábban nyilvánosságra hozta. Az irodalmi nagydíjat Márton László kapja, a többi díjazott Wirth Imre, Kiss Tibor Noé, Szolláth Dávid és Bódi Katalin.

Az Artisjus a koronavírus miatt nehéz helyzetbe került könnyűzenei előadókat jelentős összeggel támogatta. A kezdeményezésből azonban hamar konfliktus robbant ki: Majka a Facebook oldalán akadt ki a segélyre jelentkezők listáján. Lovasi András és Kállay-Saunders András is a pályázó hírességek védelmére kelt, mondván nem feltételezhetjük, hogy csak azért, mert valaki híres, nem szorulhat segítségre. A botrány miatt végül a döntéshozók saját oldalukon magyarázták el, mi alapján ítélték meg a támogatást. 

Kapcsolódó cikk

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet