A koronavírus eredete ködösítve
Liang Wannian, a kínai és nemzetközi kutatócsoport közös projektjének egyik tagja ezzel azokra a nemzetközi vádakra reagált, melyek szerint a vírus eredetét vizsgáló nemzetközi kutatócsoport nem jutott hozzá a szükséges adatokhoz.
Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, a WHO főigazgatója kedden további vizsgálatot sürgetett, és bírálta Pekinget, amiért a január 14. és február 9. között a közép-kínai Vuhanban a vírus eredetét tanulmányozó nemzetközi kutatók számára nem biztosított megfelelő hozzáférést az elsődleges adatokhoz.
Az Egyesült Államok és tizenhárom szövetségese pedig közös nyilatkozatban fejezte ki aggodalmát a kedden ismertetett WHO-jelentés kapcsán, teljes hozzáférést követelve Kínától az adatokhoz.
A koronavírus Kínán kívülről is származhatott
A vizsgálat során a kutatóknak hatalmas mennyiségű adatot kellett elemezniük. A kínai szakértő Wanniang hangsúlyozta, hogy minden adatbázist és dokumentumot közösen használtak a külföldi kollégáikkal, mindenki láthatott mindent. Egyes dokumentumokról fényképet készíteni, vagy azokat a szakértőknek magukkal vinni azonban, bizonyos esetekben illegálisnak számít Kínában.
Az adatok olykor a páciensek magánéletéhez kapcsolódnak, és csak a hozzájárulásukkal megoszthatóak
– magyarázta a szakértő.
Azokkal a kifogásokkal kapcsolatban, hogy a jelentést késleltették volna, Wanniang elmondta: a jelentés egyszerre készült el angol és kínai nyelven, a közzététel előtt pedig gondoskodniuk kellett arról, hogy a fordításban sehol ne forduljon elő hiba. Kína állítja, támogatja, hogy a WHO további vizsgálatokat végezzen a koronavírus eredetének feltárására.
A MIT kutatói ultrahanggal robbantanák szét a koronavírust
A vesekő szétzúzásához hasonló, ultrahangos módszerrel roncsolnák szét a koronavírust a MIT kutatói.
Kapcsolódó cikk
Fong Zi-Csien, a kínai járványügyi központ vezető-helyettese szerint a globális együttműködés kialakítása érdekében más országokban is kellene vizsgálatokat folytatni.
Kína számos alkalommal vetette már fel azt az elméletet, miszerint a legelőször Vuhanban járványt okozó koronavírus Kínán kívülről is származhatott.
Ezt az elképzelést egyes kínai szakértők a külföldről importált, mélyhűtött élelmiszerek csomagolásán behurcolt vírusokkal támasztják alá, ami több alkalommal okozott kisebb járványkitöréseket Kínában az első hullám megfékezését követően. A WHO-jelentésben ezt az elméletet lehetségesnek, ám valószínűtlennek értékelték.
Karikó Katalin és Merkely Béla is Széchenyi-díjat kapott március 15-én
A koronavírus-járvány miatt a Kossuth- és Széchenyi-díjak átadását is későbbre halasztják.