Valami még hiányzik a világegyetem-modellünkből
Ha eddig nem lett volna elég elátkozott és kaotikus év 2020, most még az is kiderült, hogy a világegyetem gyorsabban tágul, mint ahogy azt a tudósok eddig tudták, írja a Dazed.
Az adatok az Európai Űrügynökség Gaia űrszondájától származnak, amely az elmúlt hat évben a csillagok közötti pontos távolságokat határozta meg. Ezekből az adatokból kiszámolták ki az univerzum tágulásának sebességét.
A teleszkóp 1,3 milliárd csillag parallaxisát, vagyis az égitestek egymáshoz képesti látszólagos szögelmozdulását mérte, amelyből ki lehet számolni a távolságukat. A Gaia új kutatásában meghatározták azokat a csillagokat is, amelyekhez viszonyítva lemérhetőek a kozmoszbeli távolságok, többek között a világegyetem mérete is. A Gaia szerint a kozmosz 67 kilométer/szekundum/megaparszek tágult eddig, de a legfrissebb mérések folyamatosan meghaladják ezt a sebességet.
Visszatért a Földre a Holdon gyűjtött kőzetmintáival a Csang’o-5 kínai űrszonda kapszulája
A Csang’o-5 űrszonda útja a kínai űrkutatás történelmének egyik legbonyolultabb és legnagyobb kihívást jelentő missziója volt.
Kapcsolódó cikk
Ebből arra lehet következtetni, hogy valami még hiányzik a jelenleg ismert világegyetem-modellünkből, amiből ez az eltérés adódik.
Ragyogó hírek a csillagokról
Mindeközben a galaxis egy másik részén a tudósok az egyik szomszédos csillagról érkező furcsa rádiójeleket vizsgálják a földönkívüliek felfedezésének reményében. Mások pedig 24 olyan bolygót azonosítottak be a Tejútrendszerben, amelyeken nagy valószínűséggel lehetséges az élet.
A NASA-nál jelenleg azon dolgoznak, hogy a hosszabb holdmissziókhoz szükséges holdbázison kiépítsék az internetkapcsolatot. gy 23 millió dolláros űrvécét is telepíteni akarnak az űrhajósok számára, akik közé terveik szerint egy nőt is be kívánnak válogatni.