A nebrai korong köré szervezi hamarosan megnyíló, A Nebrai korong – új horizontok című kiállítását a Hallei Őstörténeti Múzeum és a British Museum – írja a The Art Newspaper.
A nebrai korong, egy 3600 éves bronzkori lelet, a világ legkorábbi égboltábrázolása. Egy 32 cm átmérőjű, bronzból készült korongról van szó, amelyen a napot, a holdat és a csillagokat aranyozott berakásokkal jelenítették meg.
A tárlaton bemutatják a két intézmény további bronzkori tárgyi emlékeit, a szász-anhalti tartományból származó legújabb bronzkori leleteket. Továbbá a nebrai koronggal kapcsolatos kutatási eredményeket is megosztják a látogatókkal.
Nő a feszültség a britek és a görögök között, reagált a British Múzeum a kényes ügyben
Hartwig Fischer hangoztatta, hogy a frízek nem képezik Görögország tulajdonát, és a kölcsönadás sem jöhet szóba, mert csak olyanoknak adnak kölcsön tárgyakat a British Múzeum gyűjteményéből, akik elismerik a tulajdoni viszonyokat. Az ókori kincsek felfedezői között volt Lord Elgin brit követ, a 19.
A nebrai korongot a bronzkorban rituálisan eltemették és felajánlották az isteneknek. A 20. század egyik legfontosabb régészeti leletét kincsvadászok találták meg 1999-ben a németországi Szász-Anhalt tartomány Nebra nevű faluja mellett. A rendkívüli értékkel bíró emlékből a bronzkori emberek csillagászati ismereteire és vallására lehet következtetéseket levonni.
[perfectpullquote align=”left” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]A tudósok egy rendkívül összetett képet alakítottak ki a korai bronzkor társadalmáról. Korábban senki nem gondolta volna, hogy egy ilyen fejlett társadalom élt itt Európa közepén[/perfectpullquote]
– mondta a német múzeum igazgatója, Harald Meller.
Elképesztő Árpád-kori régészeti leletekre bukkantak Baja határában
A Kecskeméti Katona József Múzeum munkatársa elmondta: a terület környéke már a hetvenes évek óta régészeti lelőhelynek tekinthető, az akkori feltárás során ugyanis a régészek egy avar kori temető maradványaira leltek. A mostani területen, Baja határában, az 51-es számú főút mellett zajló építkezésen, ahol a Mogyi-gyár készáruraktára és mázsarakodója épül, december óta dolgoznak a szakemberek.
A kiállítás először Halléban lesz látható, 2020. november 20-tól 2021. május közepéig, majd júniustól októberig Londonba költözik a tárlat.