Február 25-én újabb írót kérdezett a Kortárs és kedvelt programsorozat. Ez az esemény az FSZEK Ugocsa utcai könyvtárát kapta helyszínül. A moderátor a könyvtárvezető, Farkas Ferenc volt, és Háy Jánost faggatta.

A beszélgetés este 7 órakor kezdődött, Háy és Farkas megmosolyogva érkeztek a terembe. Telt ház volt, és nemcsak a székek között nem találtak üres helyeket, de állóhely is alig volt. A tömeg miatt készségesek voltak a beszélgetőpartnerek a közönséggel, ezért végig állva maradtak, hogy még a legutolsó sorban is láthassák őket. A szavak és poénok mindenkihez eljutottak a tökéletes hangosításnak köszönhetően.

Felkonferálni nem kellett mélyrehatóan az írót, a közönség tekintetén látszódott, hogy mindenki tudja, miért van ott. Miután elhelyezkedett mindenki, Farkas Ferenc belevágott Háy faggatásába. Az első – inkább tájékoztató jellegű – kérdés Háyt és szülőfaluját vette célpontba, és az innen eredeztethető életfelfogását. A vámosmikolai író beszélt a falusi életéről, a gyerekkorban kezdődő munkáról, amire visszagondolva már csak így emlékezett:

[perfectpullquote align=”left” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]A munka mellett totális volt a szabadság[/perfectpullquote]

– mondta a szerző.

Vámosmikolára a mai napig hazajár, de már olyan mély kötődése van Budapesthez, hogy a hosszabb svájci útján is hiányolta az eklektikus fővárosunkat.

Kortárs és kedvelt / Háy János
Kortárs és kedvelt: Háy János / Fotó: Farkas Ferenc

Testvérével már kiskoruk óta dolgoznak, ami egy falusi világban nem meglepő, azonban ennél izgalmasabb részletekről is mesélt Háy. A rock zenei vénájáról nem most hullott le a lepel, megosztotta a hallgatósággal, hogy ő igazából rockzenész akart lenni, és most egy kudarcot szenvedett előadóművész áll előttünk, nemcsak egy elismert író. Persze, ezen csak mindenki mosolygott.

Megint visszakanyarodott a szabadság fogalmához, amit neki a zene jelentett, a rock & roll és a popzene szabadság élménye hajtotta a zenei pálya felé:

[perfectpullquote align=”left” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””] Egyetlen dolog, amire vágyom a világon: szabadnak lenni és szabadon gondolkodni   [/perfectpullquote]

– kommentálta az író.

Háy zenéhez való kötődése nem szűnt meg, Beck Zolival, a 30Y frontemberével szoktak közös esteket tartani a Rájátszás kapcsán. Ez inkább egy könnyed kikapcsolódás baráti közegben, mintsem világkarrierre törő Háy próbálkozás.

Ezután komolyabb irodalmi fejtegetés következett. Ezen az estén Háy műveibe A bogyósgyümölcskertész fia című kötetével léptünk be. Ezt a kötetet már be sem kell mutatni, az analógia Háy életével már a tartalomból kiderül.

Farkas a történetiségről és alkotói munkáról kérdezte Háyt. A kérdés az interpretációra volt kihegyezve, ki mit érez és lát bele Háy műveibe.

Fontos vezérfonal a fikció és valóság közötti különbség kifejtése, Háy, mint minden alkotóművész is, saját tapasztalatokból, élményekből táplálkozik szövegírás közben. Nem a saját meséjét tartja fontosnak, hanem azt a lehetőséget, hogy az olvasó, legyen az bármelyik generáció, megtalálja a saját sorait a szövegekben. A közönség megosztó véleménnyel volt A mélygarázs kötet szóba kerülése közben, mindenki más életszakaszban olvasta, ezért mindenkire másképp is hatott.

Háy ezt az összevisszaságot az alkotói szabadság és fikció lehetőségével magyarázta meg, a műalkotás nem tükre a valóságnak. Ő nem magának ír, nem egy embernek, hanem mindenkinek, mondta el őszintén. A karakterek között bármilyen habitusú olvasó magára találhat. Akkor lesz értelme szövegeinek megszületésének, ha az írói és olvasói tapasztalat egymásra talál. Háy szerint az autentikusság a lényeg.

Kortárs és kedvelt / Háy János
Kortárs és kedvelt: Háy János / Fotó: Farkas Ferenc

Egy kis pihenésként Farkas megkérte Háyt, hogy olvasson fel A bogyós…-ból, Háy választása a Nagymama című rövid olvasmányra esett. A felolvasás nagyszerű volt, humorral fűszerezve.

Az est közepére érve, a könyvtárvezetőség egy kis játékkal pezsdítette fel az eseményt. A székek hátuljára ragasztott színes borítékok közül Háy egy színt választott. A borítékokban idézetek és kérdések voltak. Ezek tematizálták a további beszélgetést.

Az első borítékban a Napra jutni kötetből volt idézet, és egy kérdés, hogy Háy mit szeret enni. Ez az egyszerű kérdés feldobta a hangulatot, Háy először meglepődött, majd nevetve azt válaszolta:

[perfectpullquote align=”left” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]A kelkáposztát meg a paradicsomos káposztát nem szeretem, amúgy mindegy[/perfectpullquote]

– válaszolt őszintén az író.

Az este második fő bekezdése a magyartanárok körül forgott. Farkas megkérdezte, mi volt a baj a gimnáziumi magyartanárával, illetve milyen egy jó magyartanár. Háy csak ennyit válaszolt:

[perfectpullquote align=”left” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””] A gimnázium első két évében nem jól valósítottam meg a nyelvi és viselkedésbeli transzformációt.   [/perfectpullquote]

(Erről Az asszimiláns című esszéjében részletesebben ír.)

Háy mesélt arról, hogyan élte meg a kamaszságból a felnőtt világba lépést; gyerekként, ha csínyt tett, akkor azt bunkón tette, de úgy gondolja még ma is, hogy nemcsak a diákokban, hanem a tanárban is ott a hiba. Már gimnáziumban Tandori Dezsőt olvasott, és az avantgárdért rajongott, a magyartanár nem sokat tudott ezekről. A viszony az oktatójával kezdetben az írói karrierjét is kísérte, nem tudja kitörölni a magyartanárja okozta élményeket.

[perfectpullquote align=”left” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””] Gimi után évekig álmodtam a magyartanárnővel, és összetört önérzettel írtam   [/perfectpullquote]

– vallotta be a szerző.

Háy úgy gondolja, hogy meg kell érteni a másikat, és csak így tud ő is valóságos lenni.

Kortárs és kedvelt / Háy János
Kortárs és kedvelt: Háy János / Fotó: Farkas Ferenc

Farkas reflektálása megtörte a kamaszkori, negatív élménybeszámolót egy mondattal:

[perfectpullquote align=”left” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Mindenkinek van egy álma és egy ilyen magyartanárja[/perfectpullquote]

– hallhattuk Háytól.

Ez a hangulatoldó megszólalás tovább is lendítette a beszélgetést. Háy is tanított, de 1985 után szerkesztői állást vállalt, úgy érezte, nem a tanári pálya fogja a céljai felé vinni. Szerkesztő volt a Holnap, Pesti Szalon és a Palatinus Kiadónál.

Farkas rákérdezett Háy nyolcvanas években induló pályafutására. Az író akkor még nem gondolta volna, hogy publikálni fog, mert akkoriban az korruptnak számított, majd Zalán Tibor ajánlatára a Mórába bevitte a nyersszövegeket, és itt kezdődött a Háy-életmű.

A szerző humorizált azzal, hogy az átszoktatott balkezessége miatt sosem tudott volna kézzel egy hosszabb regényt megírni, ezért a technológiai innovációnak köszönheti, hogy sikeres lett.

Az újításokról még eszébe jutott a slam poetry műfaja (amiről Háy írt először Magyarországon), hogy sokan már telefonról olvassák a szövegeket, és nem az nadrágzsebből kihúzott papír fecni a menő.
Újabb műfaji váltás: a szerző aktív drámaíró volt, de ma már csak szerződésre ír drámákat. Nem szereti a színpadi világot, és többször is csalódott már a rendezőkben. Csak azoknak engedi színpadra vinni/megfilmesíteni a műveit, akikben érzi, hogy nem csak a profit érdekli, hanem maga a személyes történet is, amit megoszt a nézőkkel. Háyt inkább az érdekli, hogy mi történik a szövegben, hogyan épül fel szövegileg a dráma, illetve az, hogy milyen testet ölt a televízióban vagy színpadon, nem számít.

Farkastól megtudhattuk, hogy Háy a Szépírók Társasága Írás és Szolidaritás című kampányának a résztvevője.  Az író fontosnak tartja ezt a kérdéskört, és a hozzákapcsolódó vitaindítást, de ő nem szeretné, ha beékelődne a közélet a szövegeibe.

Zárásul Farkas egy Háy szövegajánlással búcsúzott el, A könyvtáros lány című novellából olvasott fel és köszönte meg az estét a kollégáinak és az együttműködő közönségnek.

A Kortárs és Kedvelt programsorozat következő eseménye március 3-án a kispesti Üllői úti könyvtárban lesz, a meghívott vendégek: Erdős Virág és Kollár-Klemencz László lesz, érdemes ismét eljönni.

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet

goballoon.hu - 2024 július - LinkMarketing - 6

Felkészülés a hőlégballonos repülésre

Ma már nem úgy készülünk egy hőlégballonos sétarepülésre, mint a 2019-ben megjelent “A hőlégballon” című film szereplői, akik az NDK-ból próbáltak megszökni egy ilyen légijárművel.

Qatar-WC

Hogyan fogadjunk a 2022-es labdarúgó-világbajnokságra

Már majdnem itt az ideje a világ legrangosabb tornájának – a 2022-es labdarúgó-világbajnokságnak. Az idei év sok újítással jár. Az egyik az, hogy ez az első alkalom, hogy egy közel-keleti ország ad otthont a világbajnokságnak.

alvás pihentető alvás tippek alváshoz egészséges alvás egészséges életmód

Ezeket edd, és ezeket kerüld, ha nem tudsz aludni

Jó alvás nélkül nincsenek jó nappalaink, de még rosszabb, hogy nem lehetünk teljesen egészségesek sem. Sokan szenvednek kialvatlanságban anélkül, hogy foglalkoznának vele, pedig komoly következményei lehetnek, ha hosszútávon nem tudunk megfelelően pihenni.

betegség hírességek hírességek betegségei maria cross halle berry lil wayne tom hanks toni braxton catherine zeta-jones 4

Hírességek, akik krónikus betegséggel élnek

A betegség nem válogat. A következő sztárok mind megvívták a maguk harcát különböző egészségi problémákkal és saját példájukon keresztül bebizonyították, hogy krónikus betegségekkel is lehet együtt élni, mégpedig boldog életet.