A díj kuratóriuma egyhangúlag döntött a díjakról
Hegedűs D. Géza színművész, a MASZK Országos Színészegyesület elnöke kiemelte, hogy a díj kuratóriuma egyhangúlag döntött a díjakról, amelyekre a színházak terjeszthetik fel társulatuk tagjait.
Felidézte, hogy a MASZK Országos Színészegyesület és a kulturális tárca által alapított Gobbi Hilda-életműdíjat az idén elnyerő Blasek Gyöngyi 1966-ban, az Állami Bábszínházban kezdte pályáját, 1992-től jogutódjának, a Budapest Bábszínháznak a művésze.
Mint mondta, fantasztikus életmű áll Blasek Gyöngyi mögött, sokféle karakter, hang, képesség fűződik nevéhez. Többek között Andersen, Shakespeare, Kormos István, Tóth Eszter, Alfred Jarry műveiben játszott.
Blasek Gyöngyi a legkülönbözőbb bábszerepeket formálta meg az öt évtized alatt
Blasek Gyöngyi a legkülönbözőbb bábszerepeket formálta meg az öt évtized alatt, köztük A gyáva kistigris címszerepét, Totó kutyát az Ózban, Egér mamát a Mi újság a Futrinka utcában? című előadásban, Jozefinát többszáz alkalommal a Minden egér szereti a sajtot című produkcióban. Ezek mellett független produkciókban is játszott és prózai színházi feladatokat is kap.
Csatlakozott a Semmi című regényből bábelőadást készítő fiatal csapathoz, és illeszkedett az előadásba élőszereplőként és bábosként is. A David Walliams regényéből adaptált Gengszter nagyi címszerepét szintén bábosként és prózai színészként alakítja.
Az elmúlt években olyan, felnőtteknek szóló előadásokban nyújtott emlékezetes alakítást, mint A képzelt beteg, A vihar és az Esti Kornél.
Blasek Gyöngyi a díjátadón kiemelte: gimnazista korában bemutatták a Peer Gynt című darabot, amelyben Aase anyót játszotta, ekkor kereste fel először Gobbi Hildát, és ezt követően is több személyes találkozásuk volt. Mint emlékezett, egy Karnyóné-előadásra a szakma nagyjait is meghívták a bábszínházba. Az előadásban ő mozgatta azt a marionettbábot, amely – tisztelegve az egykori bemutató előtt – Gobbi vonásait viselte. Később a Gobbi Hilda által alapított, a színházi epizódszerepekért járó Aase-díjat is elnyerte.
Illés Alexa és Bodoky Márk kapták a Soós Imre pályakezdő dijat
A Soós Imre pályakezdő díj annak a fiatal színművésznek adható, aki legfeljebb 5 éve kapott diplomát, illetve Színész I. minősítést, kiemelkedő művészi tevékenységet végez és még nem kapott állami művészeti díjat.
A Soós Imre pályakezdő díjat Illés Alexa, a Pécsi Nemzeti Színház tagja és Bodoky Márk, a Miskolci Nemzeti Színház tagja vehette át.
Illés Alexa 2017-ben diplomázott a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetemen. Ezt követően a kecskeméti Katona József Színház tagja volt, 2018-tól a Pécsi Nemzeti Színház művésze.
Balog József, Balogh Tibor és Láng Annamária kapják az idei Hevesi Sándor-díjat
Az elismerést minden évben annak a három művésznek, kultúraközvetítő, társulatvezető szakembernek adják át, aki sokat tett a magyar színház nemzetközi elismertetéséért, megismertetéséért.