Az egész a komplexitáson és a diverzitáson múlik
A zene sok mindenben osztozik a szexuális versengéssel. Történelmi szemmel nézve a zene a képességek őszinte bemutatási módja, rendkívüli stimulussal jár, és szexi. De ha ez számítana az evolúció szempontjából, más fajok körében is elterjedt volna. A zene viszont az emberek sajátossága.
A legtöbb faj esetében a párzási viselkedés általában egyszerűen az egyéni erő hivalkodó kifejezését jelenti. Minden egyes páva a legnagyobb, legszínesebb faroktollakra törekszik. Nem találhatjuk meg azt a komplexitást és diverzitást, ami az emberi zenéhez kapcsolhatunk. A guppik értékelik a szokatlan színeket a hímeken, mégsem láthatjuk a komplexitás fejlődését – magyarázza a MentalFloss.
A zene erősíti a csoportok közötti kötődést, ami hasznos lehet a hozzánk hasonló fajoknak, akiknél a törzsön belüli versengés hatással lehetett az evolúcióra. Az emberi faj szokatlan ebből a szempontból, és ez magyarázhatja a zenében mutatott egyediségünket is.
Mégis miért vált a zene zeneivé, különbözővé a madárdaloktól?
Az agyunknak viszont nincsen végtelen kapacitása. Szóval mit teszünk, mikor egy végtelenül ismétlődő folyamatba ütközünk? Felismerjük és elfogadjuk a határainkat, és az én apróságában gyönyörködünk az univerzum végtelenségével szemben. Azután gratulálunk magunknak, amiért szembe tudtunk nézni az értelmünk határaival. Miért tesz ez minket boldoggá? Mert alkalmazkodó.
Az ember társasági lény. A kutatók szerint az emberi észlelés az evolúció során a társasági kiválasztás pozitív megerősítéses körforgásában ragadt. Ez alatt azt értve, hogy azok az elődeink, akik jobban megértették és kiszámították társaikat, nagyobb evolúciós esélyekkel rendelkeztek, ami így minden következő generációt egyre nehezebben megérthetővé és kiszámíthatóvá tett.
Hogyan fejlődött ki a szeretet és a bizalom?
És mindannyian bizalmi alapokon nyugvó kapcsolatokat szeretnénk. Senki sem szeretné, hogy a partnerének őszintesége a büntetéstől való félelem hozadéka legyen.
A bizalom nyilvánvalóan sok energiát és konfliktust spórol meg egy kapcsolatban, ami ezáltal adaptív. Ugyanakkor a bizalom lehetővé teszi a visszaélést, ami evolúciós problémát jelent. Abban a pillanatban, hogy tudod, hogy bízom benned, a motivációdnak arra kellene változnia, hogy visszaélj ezzel. De nekem ezt tudnom kell, és ezért nem is kezdek el bízni benned. Az érzelmi elköteleződés jelenti a megoldást erre a dilemmára. A szeretet mint az érzelmi kötődés formája megváltoztatja a kognitív győzelmet a másik fél érdekében.
Ha szeretlek, nem tudlak bántani anélkül, hogy magamat is bántanám. Ha szeretlek, az, hogy boldoggá teszlek, engem is boldoggá tesz. Ha ez a szeretet kölcsönös, az érdekeink összehangoltak. És ez teszi lehetővé a bizalmat.
Kutatás szerint magas az intelligenciád, ha az instrumentális zenét kedveled
A kutatók szerint érdekes lenne vizsgálni, hogy változik az ember zenei ízlése, ahogy öregszik.