Noha a népszavazás az alacsony részvétel miatt nem volt érvényes, Macedónia miniszterelnöke, Zoran Zaev mégis örül. Mint ismeretes, a referendum az ország nevének Észak-Macedóniára történő megváltoztatásáról szólt a Görögországgal kötött megállapodás részeként. Ám ennél jóval nagyobb volt a tétje.
A macedón választópolgárok kevesebb mint fele vett csak részt a vasárnapi referendumon. Ez azonban nem szegte kedvét a kormányfőnek, aki megígérte, hogy keresztülviszi a tervet. A népszavazás tétje ugyanis az európai uniós és NATO-csatlakozás volt.
Választási tisztviselők szerint a szavazók több mint 90%-a támogatta a névváltozással járó javaslatot. A választásra jogosultaknak azonban csak 35%-a ment el szavazni, a küszöb pedig 50% lett volna.
Az alacsony részvétel ellenére Zoran Zaev a vasárnapi referendumot “demokratikus sikerként”könyveli el.
A pozitív eredményű referendum egy hosszú ideje húzódó vita lezárását jelentette volna Athénnel. S megnyitotta volna az utat Skopje előtt az EU-s és NATO-tagság előtt.
A névváltoztatás melletti elsöprő arányú szavazatokat látva az előzetes eredmények alapján Zaev azt mondta az AFP hírügynökségnek, hogy most “a parlamenten a sor, hogy megerősítse a többség akaratát”.
[perfectpullquote align=”left” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””] Eltökélt vagyok arra, hogy Macedóniát bejuttassam az Európai Unióba és a NATO-ba [/perfectpullquote]
– tette hozzá a macedón miniszterelnök.
Alexis Ciprasz görög miniszterelnök nagyra értékelte Zaev “kitartását és eltökéltségét” abban, hogy keresztülvigye az egyezséget.
Jens Stoltenberg, NATO főtitkár üdvözölte az igen szavazatokat, mert a névváltoztatás szerinte történelmi esélyt jelentene arra, hogy pont kerüljön egy évtizedek óta húzódó vita végére Görögországgal.
[perfectpullquote align=”left” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””] Arra buzdítom az összes politikai vezetőt és pártot, hogy konstruktívan és felelősségteljesen vegyen részt e történelmi lehetőség megragadásában [/perfectpullquote]
– twittelte Stoltenberg. Majd hozzátette: “a NATO ajtaja nyitva áll”.
Az EU is arra ösztönzi a feleket, hogy tartsák tiszteletben a népszavazás eredményét.
Az amerikai külügyminisztérium szóvivője, Heather Nauert úgy fogalmazott, a macedón törvényhozóknak felül kell emelkedniük a kicsinyes pártpolitikán, és élniük kell ezzel a “történelmi lehetőséggel” annak érdekében, hogy “ragyogó jövője” legyen az országnak “a nyugati intézmények teljes jogú tagjaként”.
Az ellenzék a népszavazás ellen agitált. Szerintük a referendum elbukott, és a Görögországgal kötött egyezség nem kapott zöld utat.