Giovanni Catelli olasz tudós könyve, a Camus halála többek között azt feltételezi, hogy az orosz titkosszolgálat, a KGB gyilkolhatta meg a Nobel-díjas francia írót, írja a The Guardian.
60 évvel azután, hogy Albert Camus halálos autóbalesetet szenvedett, egy új kutatás szerint KGB-ügynökök végeztek az antikommunista író-filozófussal, írja a brit lap.
Először 2011-ben tárta a nyilvánosság elé elméletét Giovanni Catelli olasz tudós, miszerint a Nobel-díjas francia író gyilkosság áldozata lett 46 évesen. A feltételezés Jan Zábrana cseh költőtől származik, aki naplójában azt írja, Camus halála talán nem baleset volt.
Albert Camus 1960. január 4-én hunyt el, miután kiadója, Michel Gallimard elveszítette az irányítást az autó felett, és egy fának ütközött vele. Az író rögtön elhunyt, a kiadó néhány nappal később. Camus pályájának csúcsán volt, három évvel azelőtt A közöny és A pestis írójaként Nobel-díjat nyert. Az egyenes úton történő baleset meglepte a helyszínelőket, akik feltételezték, hogy egy defekt vagy törött tengely okozta. Zábrana viszont azt írta, egy „jól értesült forrás” úgy mondta neki, a KGB gyilkolhatta meg. „Megpiszkálták a kereket, amely végül nagy sebességnél kilyukadt.”
A parancsot állítólag maga Dmitri Shepílov, a Szovjetunió belügyminisztere adta ki, válaszul Camus egy 1957-es, a Franc-Tireur-ben megjelent újságcikkre.
Camus 1956-ban nyíltan kiállt a magyar forradalom mellett, és kritizálta a szovjet erőszakot, ezenkívül dicsérte és éltette a szovjetek számára nemkívánatos írót, Borisz Paszternakot.
El akarták tussolni, de 40 évvel később bizonyították, nem öngyilkos lett egy híres ukrán zeneszerző
Olekszadr Ruvin, a kijevi intézet igazgatója az ukrán hírügynökségnek elmondta, hogy a nyugat-ukrajnai Lviv megyei ügyészség kérésére a rendelkezésre álló jegyzőkönyvek alapján rekonstruálták az öngyilkosságot. Arra a következtetésre jutottak, hogy Volodimir Ivaszjuk nem végezhetett önmagával. Ivaszjuk a hatvanas-hetvenes évek egyik kiemelkedő ukrán könnyűzenei dalszerzője volt, több mint ötven zenei művet komponált és több mint száz ukrán nyelvű dalt szerzett.
A Camus halála című könyv szerzője, Catelli éveken át kutatott Zábrana állításai után, megvizsgálta a KGB franciaországi működését, és felkereste azokat, akik szintén tudtak az ügyről. A könyvet francia, argentin és olasz nyelven kiadták, Paul Auster író pedig igen meggyőzőnek nevezte.
[perfectpullquote align=”left” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Szörnyű konklúzió, de miután szembesülünk a bizonyítékokkal, amelyeket Catelli feltárt, nehéz nem egyetérteni vele. Nem autóbaleset történt, hanem politikai merénylet[/perfectpullquote]
– írja az előszóban.
Alison Finch, a Cambridge-i Egyetem franciairodalom-professzora úgy véli viszont, az elmélet azt is jelentené, hogy De Gaulle is rábólintott Camus halálára. Ez azonban szerinte elképzelhetetlen.