Ízig-vérig debreceni kötődésű programokkal szolgált a KULTerdő rendezvénysorozat legutóbbi etapja, ahol az Amúgy online folyóirat legfrissebb száma, és a nemrégiben startolt ContextUs.hu bemutatása mellett Somogyi Tibor minidrámáját ülhették végig a résztvevők a Nagyerdei Víztoronyban.
A debreceni egyetemi-irodalmi körökben otthonosan mozgók bizonyára már nem először vettek részt Amúgy lapszámbemutatóján, tudniillik ez az online felület köthető legszorosabban az egyetem közeli irodalmi csoportosulás(ok)hoz, még konkrétabban a Debreceni Egyetemi Irodalmi Körhöz (DEIK). A negyedévente megjelenő online folyóirat bemutatóján rendre elhangzanak szövegek a friss számból, hallhatunk az Amúgy háza táján történt változásoktól, esetenként még egy-két performansz is elcsattan.
Mindezt ezúttal is megkaptuk Polgár Tóth Tamás konferálásában, aki röviden bemutatta az aktuális rovatokat, majd velünk együtt köszöntötte a versrovat új szerkesztőjét, Sebők Györgyöt.
Az ízelítőben egy első közléses szerző, Fodor Dorka Űrutazás című szövegét Adorján Imola japán novella fordítása követte, végül Somogyi Tibor (igényesebb lifecocaching szövegnek is beillő) slammjét hallhattuk, melyben Marczin I. Bence featuringelt.
Ezután következett a Budapestről érkező B. Zetas Péter és Ország Borbála beszélgetése, amelynek moderátora Hepp Iván volt; ők ketten képviselték a KULTerdőn a ContextUs.hu-t. Mint minden újonnan induló projektnél, a ContextUs.hu-nál is felmerül a kérdés, hogy mi ad létjogosultságot a kezdeményezésnek, mi hívja életre, mivel ad többet, mint más, hasonló jellegű oldalak. Ezt a kérdést Hepp Iván moderátor fel is tette Ország Borbála rovatvezetőnek és B. Zetas Péter főszerkesztőnek.
A válaszban kiemelték az oldalon működő Máró rovatot, ami a tehetséges roma fiatalok eredményeiről szeretne naprakész információt nyújtani minél szélesebb rétegeknek. Az egyik legpörgősebb a KV mellé rovat, amelynek, mivel kulturális programajánlással foglalkozik, mindig uptodate-nek kell lennie. Egyfajta közösségszervezés is kapcsolódik a ContextUs.hu-hoz, amennyiben a Rombusz Műhelynek is biztosít online teret. A Műhelyben heti rendszerességgel szerveznek kulturális programokat, itt jelenleg az Így dicsérjük Erószt rendezvénysorozat fut, de hasonló tematikus esteket terveznek a későbbiekben is.
A fiatal portál még küzd az olyan kezdeti nehézségekkel, mint az induláskor aktív, majd kevésbé lelkes tagok lemorzsolódása, ezért folyamatosan várnak publikálni vágyó szerzőket bármely rovathoz.
Zetas Péter beszélt arról is, hogy később a külföldi, főleg az angol nyelvű közönség felé úgy szeretnének nyitni, hogy a nívósabb, nemzetközileg is elismert zenészekkel készített interjúkat angolul is közlik, ezáltal lehetőséget biztosítva az interjúalanyoknak, hogy saját hivatalos oldalukon is megosszák azt. Rövidtávú tervekkel is el vannak havazva. Terveznek egy versaukciót a budapesti Aurórában, és segédkeznek a Nemzetközi Roma Nap szervezésében is. Ezutóbbit idén először Debrecenben is megrendezik, melyet Ország Borbála fog koordinálni.
Záróakkordként egy, az Okuláré Projekt felhívására íródott Front van című drámát láthattunk, melyet Somogyi Tibor írt,Marczin I. Bence rendezett, és kettejük mellett még Fábián Anna Dominika vitt színpadra. Az Okuláré Projekt témakiírásra várja a beküldött pályaműveket, amely ezúttal a háború volt. Somogyi Tibor – tőle megszokott módon – a témában foglalt feszültséget humorral próbálta oldani, a frontvonalat a csatatérről a lakóházakba mozdítva át.
A párkapcsolatokban, illetve szomszédsági viszonyokban folyton vissza-visszatérő csatározások néha már kabaréba átcsapó színrevitelét egy házimacska szemüvegén keresztül nézhettük végig.
A panelban dúló háborút mindenki túléli, a macskát kivéve, aki halála után kilépve testéből unottan konstatálja, hogy még mindig van hátra nyolc élete, majd kisétál a színről. A hosszú taps után végül mi is követtük a példáját.
Ezúttal is érdemes volt ellátogatni a Víztoronyba, hiszen többek között megtudhattuk, hogyan működik a ContextUs.hu portál, milyen egy Amúgy lapszámbemutató, és egy humoros drámával is megspékelték az esténket.