Színészlegenda csap össze mecénással, vasminiszter küzd generálissal, újságíró néz farkasszemet innovátorral az Esterházy Magyarország Alapítvány által életre hívott Estöri Kreatív Történelmi Verseny negyedik évadjában. Pontosabban a dualizmuskori instacelebek teremtői: azok a háromfős csapatokba szerveződött tizedikes diákok, akik a dualizmuskori hírességek – Blaha Lujza, Baross Gábor, Esterházy III. Miklós, Mikszáth Kálmán, Tisza Kálmán és Zsolnay Vilmos – Instagram-profiljának elkészítésével csaptak össze a végső győzelemért.
Teljes egészében online zajlott az idei verseny
A szervezők minden évben más-más történelmi korszakot választanak ki, melyet a háromfordulós verseny során a kreatív energiáikat csapatban mozgósító diákok a kapott feladatok segítségével feldolgoznak. Az idei verseny már teljes egészében az online térben zajlott. A diákoknak ebben az évben a dualizmus korába kellett beásniuk magukat, a 114 jelentkezőből a 37 kérdéses online történelmi kvízt túlélő csapatok a sikeres nyitányt követően már találkozhattak hasonló kihívásokkal.

A második fordulóba jutott 66 gárdának egy 19. századi Index-címlapot kellett megterveznie, országos jelentőségű, az 1873-1896 közötti időszak kiemelt eseményeit megidéző hírekkel, vezércikkekkel, képekkel és reklámokkal. Ezt követően a legjobb 30 trojkának egy-egy, a dualizmus korában élő tetszőleges történelmi személy Facebook-oldalát kellett elkészítenie, tartalmakkal feltöltenie, egy, az illetőre jellemző sztorival felturbóznia.

A nagyon szoros küzdelemben legjobbnak bizonyult 12 csapatra várt az a feladat, hogy instaoldalt dobjon össze a dualizmus hat meghatározó karakterének, Baross Gábornak, Blaha Lujzának, Esterházy III. Miklósnak, Mikszáth Kálmánnak, Tisza Kálmánnak és Zsolnay Vilmosnak. Mindegyik személyiség kibontásával két-két csapat kísérletezett, ám eltérő aspektusból: Esterházy herceget például az egyik brigádnak mecénásként, a másiknak gazdálkodóként kellett ábrázolnia, míg Blaha Lujza egyik arca a színésznőé, a másik a korabeli celebé, Tiszánál pedig a „generális” image állt szemben a liberális politikuséval.
Így posztolt volna Baross Gábor élete fő művéről
A dualizmus és a jelen között épült hídra egyszerre szórakoztató és tanulságos visszatekinteni. Például arra, hogyan posztol élete fő művéről, a Vaskapu-szoros hajózási akadályainak felszámolásáról, a Duna alsó ágának biztonságosan hajózhatóvá tételéről Baross Gábor illetékes miniszter, vagy hogyan merített ihletet Mikszáth Kálmán, mielőtt megírta egyik legjobb novelláját, A néhai bárányt.
https://www.instagram.com/p/B_zmJsFANPw/
A zsűri május végén hozza meg döntését és hirdeti ki az idei verseny legjobb csapatait. Mindazonáltal a dualizmuskori celebek Instagram-oldalai mától már nyilvánosan is elérhetők.
[perfectpullquote align=”left” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Az Estörivel nem csupán az a törekvésünk, hogy a korszak mélyebb megismerését és megértését elősegítsük és a történelemtanítás hagyományos nézőpontja mellett más szemszögből – korabeli történelmi személyek, újságírók „bőrébe” bújva – is szemügyre vehessék a diákok a korszak eseményeit, hanem olyan kompetenciák mozgósítása is, mint a kutatási-elemzési affinitás, a kreatív-alkotói készségek, a művészi képességek, vagy a szövegírói véna kibontakoztatása, vagy épp a digitális készségek, a média és kommunikációs ismeretek fejlesztése[/perfectpullquote]
– fogalmazott Czigány Balázs, az Esterhazy Privatstiftung igazgatóhelyettese. Hozzátette, „a jelen helyzetben az Estöri egy jó példa lehet a digitális oktatás egyfajta megvalósítására is.”