Az örök, mégis változó francia kultúra mutatkozik be a Budapesti Fesztiválzenekar és a Müpa közös szervezésű Európai Hidak fesztiválján szeptember 21. és 28. között. A francia barokktól a könnyedebb műfajokon át a kortárs zenéig ívelő programsorozatban többek között fellép az Oscar-díjas zeneszerző Michel Legrand, és a jazz hegedűvirtuóza, Jean-Luc Ponty is. Zenei kuriózumok, világsztárok, irodalmi performansz-est, tánc és mesejáték az idei Európai Hidak fesztiválon.
A Müpa és a Budapesti Fesztiválzenekar ezúttal Franciaország egy-egy darabját varázsolják Budapestre szeptember 21. és 28. között hagyományos, évadindító Európai Hidak fesztiváljukkal. A programokon arra keresik a választ, mi jellemzi ma a francia kultúrát, és azt szemléltetik, hogy az elmúlt évszázadok során miként merített ihletet a kívülről érkező művészeti hatásokból, és a sajátos francia ízlés szűrőjén keresztül hogyan integrálta azokat.
Fischer Iván és a Fesztiválzenekar a Montmartre bohém művészvilágát idézi meg Ravel, Debussy, a polgárpukkasztó, mégis imádott különc, Erik Satie és a modern poétikus, Henri Dutilleux műveivel.
A BFZ évek óta működő, autentikus hangszereken játszó régizenei együttese mulatságos és virtuóz áriákban és táncos ritmusokban gazdag barokk kuriózumokkal készül Hervé Niquet vezényletével, de a kísérletező kedve sem hagyja el a zenekart. Kortárs koncertjükön az is kiderül, hogy szól egy igazi ritkaság, a kontrabasszusklarinét, hogy működhet-e hangszerként a selyempapír, vagy hogy miképp lehet előidézni oroszlánbőgést a színpadon.
A fesztivál felvonultatja a kortárs francia művészeti élet olyan legendás alakjait is, mint a háromszoros Oscar-díjas zeneszerző Michel Legrand és a jazz hegedűvirtuóza, Jean-Luc Ponty. Őket Joseph Cosma (a Kozma József néven született zeneszerző) köti össze, akinek munkássága mindnyájukra hatott. Nem véletlen, hogy a Hulló Falevelek (Les Feuilles) című örökzöldje mindkét művész repertoárjában szerepel.
A fesztivál ideje alatt a Müpa Előcsarnokában és Zászlóterében megrendezett kiállításoknak (Lucien Hervé fotói és Toulouse-Lautrec litográfiái) is van magyar vonatkozása, hiszen a Lucien Hervéként világhírűvé vált fotográfus Hódmezővásárhelyen, Elkán Lászlóként született.
A kiállítás szolgál hátteréül a Müpába szeptember végén beköszöntő fesztiválhangulatnak, amely a változatos koncerteken kívül táncos és zenei programokat, francia-magyar irodalmi performansz-estet is kínál.
Ez utóbbin a két ország közötti irodalmi kapcsolatok, a modernitás, az avantgárd és a kísérleti művészet kap teret, amelyben a vizualitás, a gesztusok és a hang egyaránt fontos szerephez jutnak.
Összművészeti produkcióban elevenedik meg a századforduló Párizsának pezsgő miliője a Gergye Krisztián Társulat premierjén. Az előadáson énekesek, zenészek, bábosok és táncosok együtt idézik meg a Montmartre művészvilágát, a Toulouse-Lautrec képeinek hangulatához hasonló „cabaret grotesque”-ben. A gyermekeknek szóló A katona története orosz népmesei elemek felhasználásával a költő Ramuz és a zeneszerző Stravinsky zenés, szöveges, táncos mesejátéka. Néha bizarr humorú, finoman kidolgozott szövegek és saját „muzouche”-nak nevezett stílusuk fülbemászó dallamai jellemzik a teljesen különböző zenei világokat ötvöző breton La Gâpette-et. Az öt zenészből álló sokszínű csapat mintegy 15 hangszeren játssza különös elegyű zenéjét. A Parno Graszt & Latcho Drom, a Paris Combo, a Mózes Tamara Trió és a Les Alouettes Együttes a Müpa Előcsarnokában kínál ingyenes, táncos, zenés programokat.
AZ EURÓPAI HIDAKRÓL
A Budapesti Fesztiválzenekar és a Müpa közös rendezvénye, az Európai Hidak fesztivál minden évadnyitánynak izgalmas ízt ad. A fesztivál ihletője és mozgatórugója minden évben egy olyan ország, amely sokszínű, gazdag kultúrával és komoly zenei hagyományokkal rendelkezik. 2013 őszén a cseh, 2014-ben a német melódiáké volt a főszerep, 2015-ben osztrák szomszédainkhoz kerülhettünk közelebb. Ezúttal Franciaország kulturális finomságai kerülnek a középpontba. A rendezők meggyőződése, hogy nagy szükség van az európai népek közötti bizalomra és barátságra, ennek erősítésére pedig tökéletes eszköz a művészet.
A BUDAPESTI FESZTIVÁLZENEKAR
A Budapesti Fesztiválzenekar 1983-ban alakult, ma pedig már a világ tíz legjobb zenekara között tartják számon. A kritikusok elsősorban játékának intenzitását és érzelmileg magával ragadó voltát hangsúlyozzák. Fischer Iván több mint harminc éve, a zenekar alapítása óta zeneigazgatóként irányítja a BFZ művészi munkáját. Ő az egyik kulcsa az együttes folyamatos megújulásának, kísérletező szellemiségének.
A zenekar a világ legfontosabb zenei központjaiban és hangversenytermeiben, többek között a new york-i Carnegie Hallban, a Párizsi Filharmóniában, a bécsi Musikvereinban, az amszterdami Concertgebouw-ban, valamint a londoni Royal Albert Hallban koncertezik.
Állandó vendége továbbá olyan nemzetközi zenei fesztiváloknak, mint a Mostly Mozart Fesztivál, a Salzburgi Ünnepi Játékok vagy az Edinburgh-i Nemzetközi Fesztivál. A BFZ két alkalommal nyerte el a Gramophone-díjat, a klasszikus zene „Oscarját”, míg 2013-ban Mahler 1. szimfóniájának felvételéért Grammy-díjra jelölték. Mahler 5. szimfóniájának felvételéért 2014-ben megkapta a Diapason magazin rangos díját, a Diapason d’Ort, valamint az olasz Toblacher Komponierhäuschen-díjat. Az Argentin Zenekritikusok Szövetsége 2016-ban a legjobb külföldi szimfonikus zenekarnak járó elismeréssel jutalmazta a BFZ-t.
A MÜPA
A Müpa Magyarország egyik legismertebb kulturális márkája és egyik legmodernebb kulturális intézménye, mely egyedülálló módon fogja össze a különböző művészeti ágakat: helyet ad komoly- kortárs, könnyű-, jazz- és világzenének, operának, új cirkusznak, táncnak, irodalomnak, filmnek egyaránt.
A Müpát 2005-ben azért hívták életre, hogy magas színvonalú, minőségi kulturális eseményeket nyújtson széles és igen változatos közönség számára különböző műfajokban.
Az intézmény alapvető feladata – a hazai és európai művészeti hagyományok tiszteletben tartásával – az új irányok és irányzatok bemutatása és közérthetővé tétele, úgy az ínyenc, mint a szélesebb közönség számára is befogadható, magas szintű élmény megteremtése. A Müpa a hazai és nemzetközi élvonalba tartozó művészek előadásain túl új művek létrehozását kezdeményezi és támogatja. Kiemelt szerepet játszik a nemzetközi kulturális kapcsolatok ápolásában, a hazai kulturális célok megvalósításában, illetve a magyar előadóművészek nemzetközi megismertetésében. Tevékenysége nagyban hozzájárul ahhoz, hogy a jövő nemzedékének fiataljai is egyre szélesebb körben váljanak tudatos kultúrafogyasztó felnőttekké. Mindezt inspiráló, párbeszédet generáló, kérdéseket felvető művészeti eseményekkel és szolgáltatásokkal, az élményre, kreativitásra és interakcióra építő újszerű programok bemutatásával teszi.
Facebook-esemény: ITT
Időpont: 2016. – szeptember – 21-28. – 10-22 óra
Helyszín: Müpa
Jegyár: ITT