A ’80-as évek végétől a ’90-es évek elejéig az avantgárd és az underground kultúra magyar bölcsőjeként vált híressé a Fekete Lyuk. A tiltott és tűrt zenekarokat, művészeket fogta össze a szórakozóhely. Ennek a kultikus helynek állít méltó emléket a Fekete Lyuk – A pokol tornáca című kiállítás. 

A szórakozóhely célja a szocializmus idején kirekesztett művészek összekapcsolása volt, itt az alternatív értelmiségi megfért a munkásosztálybeli punkkal. Olyan bandák kaptak fellépési lehetőséget, akiket sehol máshol nem tűrtek meg. Az Art Week keretében látható tárlat erre az időszakra reflektál a történeti és egyben képzőművészeti kiállítással. Hiszen megtaláljuk itt valamennyi fellépő banda plakátját, kazettáit, és az egész éra divatja visszaköszön a kiállított ruhákon.

5
/ Fotó: Göttlinger Eliza

A füstös éjszaki bulikról a fekete-fehér fotók mesélnek és a falra tapasztott újságkivágások hozzák közelebb a múltat. A történetet kerek egésszé a művészek, törzsvendégek és a kor zenészeivel készített interjúk teszik.

Magyarország első alternatív szórakozóhelye

A tárlat nem kronologikusan felépített, hanem tematikusan, tehát kedvünkre kószálhatunk a zegzugos pincében, ami hasonló kialakítású a Fekete Lyukhoz. A Kiscelli Múzeum közel 400 m2 -en elterülő sziklapincéjébe érve rögtön egy hosszú folyosón találjuk magunkat, ami jó kiindulási pont. Ugyanis itt ismerhetjük meg a szórakozóhely születésének történetét.

1987-ben a zürichi Rote Fabrik nevű alternatív kultúrcentrumban magyar fellépők is képviseltethették magukat.

Kistamás Lászlót, a Balkán Tourist énekesét ez a hely inspirálta arra, hogy Budapesten is létrehozzon egy hasonló szórakozóhelyet. Egy évvel később valósult meg a terv, Nagy Gyula népművelő támogatásával a józsefvárosi Ganz-MÁVAG Vasas Ifjúsági Klubban. A szubkultúrákat először összefogó alternatív zenei klub története itt vette kezdetét és hamar népszerűvé vált.

6
/ Fotó: Göttlinger Eliza

Külföldi bandák sokszor aprópénzért puszta kíváncsiságból léptek fel a Fekete Lyuk színpadán. Érdekelte őket, mi lehet a fal túlsó oldalán: hogyan létezhet egy olyan hely Magyarországon, ami a New York-i és londoni alternatív klubok népszerűségével vetekszik. Hamar világhírűvé vált, később a New York Times és a Rolling Stones is cikkezett a klubról.

“… Nem volt ott dizájn, bepiáltunk, beszívtunk, és ami jött…” 

Az underground éra fő szlogenje, a „Csináld magad” a klub kialakításában is szerepet játszott. A színpadtól a falakig mindent önkéntesen együtt alakítottak ki a művészek. A kiállítás előszobájában, a feljebb is említett hosszú folyosón látható többek között Szilágyi Zoé punk graffiti művész munkája is. Az eredeti szürrealista festmény, mely egy fekvő, háromszemű szürke női alakot ábrázol, anno a Fekete Lyuk falát ékesítette. Annak rekonstrukcióját láthatjuk most itt.

Festmény Szilágyi Zoé
Szilágyi Zoé festménye / Fotó: Göttlinger Eliza

Egy performansz keretein belül a művész a kiállítás megnyitójára időzítette műve befejezését és a helyszínen szignózta azt. A másik alkotó, aki szintén a design kialakításához járult hozzá Dóka Attila „Jimmy”. Az elhunyt művész hagyatékába kukkanthatunk be vibrálóan színes szürrealista festményein keresztül. A tárlat ezen része ritkaságszámba megy, ugyanis a művész sajátos performansza volt a kiállításai utáni pusztítás.

Minden egyes festményét tönkretett a bemutatóit követően, így a megmentett kevés képet csak itt láthatjuk.

Egy-egy szubkultúra képviselőit egyértelműen a ruházatukról ismerhetünk fel, így nem volt kérdés, a divat is kitüntetett szerephez jutott a tárlaton. Az underground trendet bemutató kis sarokban a kor normáival szembeszálló renitens szetteket láthatjuk. A sokszor kézzel készített, festett, szaggatott, toldozott-foldozott ruhadarabok kialakításában is a csináld magad elve lépett életbe. A fekete bőrdzseki, a szegecses öv, egy csipkés felső vagy egy pólóra festett sátáni alak ma már egyáltalán nem mondható egyedinek. A szocializmus szürke és egyhangú tömegéből azonban kétségtelenül kitűntek ezek az öltözékek.

A divatellenes divattervező

Ha már divat, akkor muszáj megemlítenem Király Tamás termét is. A divatellenes divattervezőnek titulált művész a ’80-as években vált népszerűvé műalkotásaival. Ruhái megálmodásakor nem az öltözhetőségre törekedett, hanem installációkat hozott létre. Egyik kollekciója egészen a nyugat-berlini Dressater című bemutatóig juttatta.

Ruha Király Tamás
Király Tamás kreációja / Fotó: Göttlinger Eliza

Király Tamás egyedüli kelet-európaiként vett részt a rendezvényen, ahol Vivienne Westwood divattervező is megjelent. A „formára merevített fekete bársonyból készült geometrikus-konstruktivista” darabok közül, olvashatjuk a kísérő szövegben, kettő látható a divattörténeti tárlaton.

Na, de hogyan kapcsolódik Király Tamás a Fekete Lyukhoz? A poszt-punk rajongó törzsvendég ezen a helyen prezentálta kollekcióját a berlini bemutató után.

Egy Müller Péter Sziámi-koncert előtt zajlott a műsor, így Király neve összeforrt a hellyel. A kollekció leghíresebb szettje megsemmisült: egyik kiegészítője a Parlament kupoláját ábrázoló kalap, csúcsán a vöröscsillaggal. A rendszerkritikus kollekciót nem csak a Lyukban, hanem Budapest utcáin is bemutatta. A nevéhez fűződik a divatséta kifejezés is: modelljeit felöltöztette és elfoglalták a tereket, ami 1988-ban nem kis feltűnést kelthetett. Bár a ruha megsemmisült, néhány fotósnak köszönhetően az emléke nem. A divatbemutatókról és divatsétákról készített fényképeket is láthatunk ebben a teremben.

4 1
/ Fotó: Göttlinger Eliza

Minden szoba kivétel nélkül zsúfolásig van tömve relikviákkal, ez is visszaadja a ’80-as, ’90-es évek alternatív szórakozóhelyeinek hangulatát. Így azonban kissé unalmasnak hat a Fekete Lyuk székhelyéül szolgáló Ganz-Mávag Művelődési Központ részletes bemutatása. Az eredetileg közösségi fürdőként üzemeltetett Fekete Lyuk teljes építészeti történetét megismerhetjük a külön erre kialakított helyiségben. Ez a terem megakasztja a nézelődőt, és inkább haladna tovább anélkül, hogy részletesen átrágná magát az épületrajzokon. De ebből is látszik, hogy kitettek magukért a szervezők és egy mindenre kiterjedő részletes kiállítást hoztak létre.

A kimerevített múlt

Többszáz képpel járultak hozzá a Fekete Lyuk hajdani vendégei a kiállítás vizuális anyagához. Mindnek papírképek formájában való kiállítására természetesen nem lett volna kapacitás, így vetítésen keresztül ismerhetjük meg a több mint 700 darabos sorozatot. A képek egyenként, sajátos szemszögből mesélnek az alkoholmámoros éjszakákról. Azonban két hivatásos fotográfus, Bánkúti András és Urbán Tamás is megörökítette ezt a letűnt korszakot.

Képeiknek elkülönített szobákat szenteltek, melyekben az életszagú fekete-fehér képek igazi történelmi lenyomatokként tisztelegnek a Fekete Lyuk előtt.

Festmény Dóka Attila
Dóka Attila festménye / Fotó: Göttlinger Eliza

Nem csak koncerteknek, tematikus buliknak vagy divatbemutatóknak adott helyet a Fekete Lyuk. Itt forgatta például Dér András az Árnyékszázad és Detre Gábor A holnap érdeklődés hiányában elmarad című filmjét. Mindkét műben szerepelnek a Fekete Lyuk vendégei. Nem véletlen hát, hogy a filmeket is megnézhetjük a tárlaton, ráadásul a rendezőkkel készült interjúkba is belehallgathatunk.

Underground játszótér

A Szűcs Róbert publicista és művész vezette Inconnut, a Szolnokról kitiltott művészcsoportot is befogadta a szórakozóhely. A nevükhöz fűződik a kopjafa akció, melyet a forradalmárok tiszteletére állítottak. 1989-ben a szovjet hadsereg ittléte alatt ez egy fontos politikai üzenetet hordozott, erről is láthatunk fotósorozatot.

Ide költözött a Ruszt Tamás vezette független színművészeti társulat is, a Független Színpad, mely előadásokat is tartott a Fekete Lyuk színpadán.

A színház és annak a szórakozóhelyhez való kapcsolódásának történetét is megismerhetjük a tárlaton. Emellett a Művelődési házban stúdió és kiadó is működött és itt vezette Nagy Feró két éven keresztül az underground rádiót, a Garázst.

3 2
/ Fotó: Göttlinger Eliza

Számomra a legnagyobb érdeme a kiállításnak a fotók mellett az óriási mennyiségű interjú anyag. A kor technikáját is igyekeztek az alkotók vizuálisan visszaadni. A tárlaton összesen 50 képcsöves tv-n hallgathatunk és láthatunk interjúkat volt törzsvendégekkel, zenészekkel és művészekkel is. Megszólal többek között Nagy Feró, Leskovics Gábor a Pál utcai fiúkból, a graffiti művész, Szilágyi Zoé vagy a fotográfus Bánkuti András is. Lyukas sztorik –  A Fekete Lyuk szubjektív története elnevezésű interjúsorozat egyébként a Kiscelli Múzeum Youtube– csatornáján is elérhető. Ha esetleg a kiállítást nem tudod megtekinteni, itt az összes részt megtalálod.

Fotó Bánkuti András 1
Bánkuti András fotója / Fotó: Göttlinger Eliza

Nagyon összeszedett, minden részletre kiterjedő szórakoztató kiállítást láthattam, amely bárkit visszarepít az időben. A leendő látogatók többórás elfoglaltságra számítsanak, ugyanis nem fognak egykönnyen búcsút inteni a Fekete Lyuknak.

A tárlat június 23-ig látogatható a Kiscelli Múzeumban.

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet

goballoon.hu - 2024 július - LinkMarketing - 6

Felkészülés a hőlégballonos repülésre

Ma már nem úgy készülünk egy hőlégballonos sétarepülésre, mint a 2019-ben megjelent “A hőlégballon” című film szereplői, akik az NDK-ból próbáltak megszökni egy ilyen légijárművel.

Qatar-WC

Hogyan fogadjunk a 2022-es labdarúgó-világbajnokságra

Már majdnem itt az ideje a világ legrangosabb tornájának – a 2022-es labdarúgó-világbajnokságnak. Az idei év sok újítással jár. Az egyik az, hogy ez az első alkalom, hogy egy közel-keleti ország ad otthont a világbajnokságnak.

alvás pihentető alvás tippek alváshoz egészséges alvás egészséges életmód

Ezeket edd, és ezeket kerüld, ha nem tudsz aludni

Jó alvás nélkül nincsenek jó nappalaink, de még rosszabb, hogy nem lehetünk teljesen egészségesek sem. Sokan szenvednek kialvatlanságban anélkül, hogy foglalkoznának vele, pedig komoly következményei lehetnek, ha hosszútávon nem tudunk megfelelően pihenni.