Március 31-én az V. kerület az irodalmat ünnepelte. Az esemény este 19 órától fél 11-ig tartott, a látogatók 22 helyszínen hallgathattak más-más írók műveiből felolvasásokat – nem pusztán hazaiakat. Még művészibbé az estét a felolvasók, vagyis Katona József Színház színészei tették. Minden helyszínen félóránként ismétlődtek a szövegek, így több esélyt adtak a szépirodalomra vágyó füleknek.
Ezen az éjszakán nemcsak különféle kultúrák irodalmi életébe volt lehetőség belekóstolni. Titkos és zárt, mégis nevezetes budapesti helyszíneket lehetett felfedezni. Az idő szűke miatt átlagban 3-5 előadásra tudtak bejutni a látogatók.
Személy szerint három előadást csíptem el. Az Erzsébet híd alatti Kábelkamra izgalmas teret adott Totth Benedek Holtverseny című szövegéhez. Nemcsak a hidat rögzítő kábelrendszer miatt volt érdekes ez a helyszín. A felolvasó maga az író volt. Totth szerényen mentegetőzött, hogy bár ő nem színész, és nem tud olyan jól felolvasni, de reméli, hogy a tartalom és az élmény majd kipótolja az előadás hiányzó részeit.
Következőnek a Kábelkamrához közel eső Piarista Gimnázium kápolnájában folytattuk az estét. A szlovák Pavol Rankov regényéből hallhatott a közönség egy részletet. A kápolnában egy kisasztalnál ülve Haumann Péter köszöntötte a bevonuló tömeget. A kápolna monumentalitása és tiszta levegője idomult Az idő távlatából a sejtelmes szövegrészletéhez.
[perfectpullquote align=”left” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Nem is baj, ha nem szájbarágós, hagy lebegjen egy kicsit.[/perfectpullquote]
– kommentálta Haumann a felolvasást.
Legutoljára a Petőfi Irodalmi Múzeum Tükörtermébe jutottunk be, ahol Kulka János olvasott fel egy spanyol író regényéből. A tükörterem a végtelenség illúzióját keltette, ideális helyszín volt a Zafón-szöveghez. A különleges hangulatú A szél árnyéka kizökkentette a hallgatókat a rohanásból, elmélyülhettek a szépen ívelő szöveg kincseiben.
Az este folyamán mindegyik állomásnak meg volt az egyedi jellegzetessége: a közönség részt vehetett egy sorsoláson, melyet a program végén ejtettek meg a Katona József Színházban. A zárórendezvény a Sziniszlem volt, amelyen színészek hiphop-, rap-, illetve reggae-számokat adtak elő slam-poetry szövegekkel.
Ezen az éjszakán a belváros levegője rengeteg alkotó gondolatától rezgett meg. A színészek egyszerre olvastak fel, csak máshol. Az Irodalom éjszakája ebben a pár órában megmozgatta az olvasókat, és életre keltette a leírt szavakat.