A neves aukciósház, a Sotheby’s egy Matisse-kép értékesítése kapcsán összegyűjtött jópár érdekességet az 1900-as évek elejének kimagasló művészéről, Henri Matisse-ról. Ezekből kiválasztottuk a tíz legérdekesebbet.
Bíróság helyett műterem
Henri Matisse eredetileg nem művésznek készült, hanem jogot tanult Párizsban, jogvégzettként még egy ügyvédi irodában is dolgozott. Ám húsz éves korában egy vakbélműtét után a vártnál hosszabb időre ágyba kényszerült. A kórházi lábadozás végtelennek tűnő napjaiban édesanyjától kapta unaloműzés céljából az első festőkészletet, és ezzel meg is pecsételődött a további sorsa.
Akadémiai képzés nélkül
Matisse William-Adolphe Bouguereau-val járt az Académie Julianra, de az első sikertelen év után ott is hagyta, és a szimbolista Gustave Moreau-nál kezdett gyakornokoskodni. A mester támogatta Matisse kísérletezőkedvét.
Box Picassóval
Egy összejövetelen találkozik a nála 11 évvel fiatalabb Pablo Picassóval, akiben egy személyben életre szóló barátot és riválist is talál. Matisse viccesen boxmeccsként jellemezte a kapcsolatukat.
Fővad
Matisse a 20. század első avantgard művészi mozgalmának, a fauvizmus vezéralakja volt. Az 1905-1910 között kiteljesedő irányzat gyökeresen új értelmet adott a színeknek: kifejező és rendszerezőelemként tekintett rájuk, és elszakította a „szó szerinti” értelmezéstől.
[perfectpullquote align=”left” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Ha zölddel festek, az nem a füvet jelenti; ha kékkel, az pedig nem az eget[/perfectpullquote]
– magyarázta Matisse.
Matisse meets Picasso documentary (2002)
Compiling a half-century of unparalleled artistic dialogue, this program documents the complicated relationship between two indomitable personae: Henri Matis…
A van Gogh-hatás
Első festményei meglepően konzervatívak voltak, de hatalmas fordulatot vett, amikor egy ausztrál barátja megismertette vele Vincent van Gogh munkásságát 1897-ben.
Henri Matisse at work
Enjoy the videos and music you love, upload original content, and share it all with friends, family, and the world on YouTube.
Művészhotel
Matisse 1906-tól 1917-ig a párizsi Biron szállóban lakott, ami egy 18. századi ház volt, amelyben apartmanokat alakítottak ki. Itt élt Jean Cocteau, Isadora Duncan és Auguste Rodin is. Ma ebben az épületben található a híres Rodin Múzeum.
Bejött
Matisse egyik legjelentősebb korai pártfogója egy orosz textilmágnás volt, Szergej Ivanovics Scsukin volt, az ő gyűjteményét ma a Hermitázsban és a Puskin Múzeumban őrzik.
[perfectpullquote align=”left” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]A közönség nem érti, de a jövő magáé[/perfectpullquote]
– írta 1910-ben a festőnek az előre látó mecénás.
Utolsó fillérjén
Matisse annyira oda volt Paul Cézanne Három fürdőző című festményéért, hogy a teljesen elszegényedett művész az utolsó fillérjéből vásárolta meg a képet a műkereskedő Ambroise Vollard-tól.
Ecset helyett olló
Életének utolsó éveiben Matisse tolószékbe és ágyba kényszerült. A festés egyre nehézkesebbé vált számára, így egy új technikát kezdett alkalmazni: papírból vágta ki a formákat és felragasztotta őket, ezt nevezte ollóval festésnek.
https://twitter.com/UnderAquarius/status/1075311965839470592
Hősnő
Marguerite Matisse, a művész egy korai kapcsolatából származó lánya a francia ellenállás egyik vezére lett a második világháború alatt. 1944-ben a Gestapo elfogta, és felrakták egy német koncentrációs tábor felé tartó vonatra. Ám csodával határos módon a Szövetségesek bombázásai a vonatot feltartóztatták, és a nőnek sikerült megszöknie.