Néha azokról tudjuk a legkevesebbet, akikkel a legtöbbször találkozunk – sokszor nemzetünk nagyjai is erre a sorsra jutnak. Gárdonyi Géza, Arany János, Petőfi Sándor, József Attila és még bőséggel sorolhatnánk tovább. Az irodalomoktatás e buktatóját igyekeznek (részben) kiküszöbölni a különböző kiállítások és emlékházak. Ezek az intézmények és létesítmények segítenek abban, hogy az emberek ne csak elfogadják, de meg is értsék, miért éppen ők a nemzet legnevesebb művészei – erre remek példa a József Attila Emlékhely.
Lerántják a leplet József Attiláról
Az emlékháznak még Kassák Lajosék jelölték ki József Attila legelső, tiszavirág-életű otthonát a Gát utca 3. szám alatt. Már pusztán maga a hely lenyűgöző! A földszinti helyiség egy kisebb lakásnyi teret enged az emlékezésnek, semmi grandiózus nem fér el benne.
Ez a tervezőket azonban a legkevésbé sem zavarta, sőt: kreativitás és nem kevés üveg segítségével átlátható mini-labirintust hoztak létre, amely végigvezet minket a költő teljes életén.
A berendezés tiszta, nyers egyszerűsége, a teleírt üvegfalak és a hatalmas portrék alkotta traszparens labirintus elsőrangú benyomást ad arról, milyen is volt az igazi József Attila.
A látogató az alapoknál kezdi: megismerheti a családja tagjait és sorsukat, Bagdy Emőke pedig videón beszél József Attila mentális betegségeiről. Majd erre a biztos alapra építkezve kacskaringózik tovább az emlékház egészen a legvégső állomásig, a négy búcsúlevélig.
„Símulj az üveglapba”
Az állandó kiállítás a hely szűke ellenére sincs híján az interaktivitásnak sem. Mondhatni, pöttömnyi fellegvára a múzeumpedagógiának. Párna-kirakós, interaktív tábla, versfejtés – mindennek a tetejében pedig ott vannak az emléktárgyak, a költő sorsát elmesélő táblák és nem utolsó sorban a videofelvétel Bagdy Emőkével, aki Kozmutza Flóra, a költő utolsó szerelmének tanítványa volt.
Játszva könnyű a tanulás, itt pedig van rá bőven lehetőség. A kettő összehangolását szakszerű, értő kezek intézik a múzeumpedagógusok személyében. Az ő szenvedélyük adja a mókához azt az extra fűszert, ami a kevésbé érdeklődők figyelmét is felkorbácsolja.
Mindenhogy nyertes helyzet
A József Attila Emlékhely kicsiny szentélye a szórakoztató tanulásnak. Annak is ajánlom a látogatást, akinek személyesen nem ingere a hasonló foglalatosság. Menjünk magáért a helyért – hiszen gyönyörűen kivitelezett – vagy akár látogassunk el oda, mint egy esemény helyszínére!
Az Art Week alkalmából például egy felolvasóestnek adott helyet az épület. Az állandó kiállítás mellett olyan alkalmi rendezvényeket is tartanak itt, mint a József Attila Irodalmi Szalon vagy a Szép Szó Versmondó Műhely.