Elsősorban vezetőknek érdemes megfogadni a tanácsot: ha azt szeretnék, a beosztottak kreatívabbak legyenek, érdemes megfizetni őket. Bár sokan úgy gondolják, a kreativitás vagy van, vagy nincs, azért a pénzbeli megbecsülés nem árt.

„Meg tudná fizetni az embereket, hogy kreatívabb ötletekkel álljanak elő?” – kérdezte Gary Charness és Daniela Grieco, akik mindketten közgazdászok. Új tanulmányukban, amely a Journal of the European Economic Association nevű lapban jelent meg, a kreativitás problematikáját járták körbe.

A párosnak eszébe jutott, amikor 1860-ban bejött a margarin. Mindez annak az eredményeként, hogy a vaj helyett valami olcsóbbat szerettek volna, ezért versenyt hirdettek a feltalálóknak.

Charness és Grieco kíváncsiak lettek, vajon a pénzbeli kompenzáció akadályozza-e a motivációt.

Tumblr N5Qc30Vki81Spnc0Yo1 500
A Kreativitás Pénzbe Kerül / Fotó: Rebloggy

328 résztvevőt vontak be a kutatásba, akiknek úgynevezett nyitott és zárt kreatív feladatokat adtak. A zárt feladatban kulcsszavakból kellett történeteket gyártani, vagy matematikai feladatokat kellett megoldani, amiben előre megadták, milyen eredményeket kaphatnak a közreműködők. Ezzel szemben a nyitott feladatokban teljesen új történeteket kellett leírniuk.

A csoportokat a következőképpen rangsorolták: egyeseknek elmondták, hogy értékelni fogják a munkájukat, mások viszont nem tudtak róla.

Minden résztvevő 5 dollárt kapott, azonban a legkreatívabb ötletekért 8 dollár jutalmat is ígértek nekik.

Az eredmény meglepte a kutatókat. A nyitott feladatot megoldók körében a pénzbeli ösztönzés nem vezetett feltétlenül jobb ötletekhez. Azonban a zárt feladatokat végzők esetében kreatívabbak voltak azok, akiknek több pénzt ígértek. A másik érdekesség, hogy azok, akik tudták, hogy rangsorolják őket, több kreatív ötlettel álltak elő. Ez azt jelenti, hogy a pénzbeli ösztönzés mellett, az embereknek az is fontos, hogy mások mit gondolnak a munkájukról.

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet

goballoon.hu - 2024 július - LinkMarketing - 6

Felkészülés a hőlégballonos repülésre

Ma már nem úgy készülünk egy hőlégballonos sétarepülésre, mint a 2019-ben megjelent “A hőlégballon” című film szereplői, akik az NDK-ból próbáltak megszökni egy ilyen légijárművel.

Qatar-WC

Hogyan fogadjunk a 2022-es labdarúgó-világbajnokságra

Már majdnem itt az ideje a világ legrangosabb tornájának – a 2022-es labdarúgó-világbajnokságnak. Az idei év sok újítással jár. Az egyik az, hogy ez az első alkalom, hogy egy közel-keleti ország ad otthont a világbajnokságnak.