Hajdú D. András nyerte el A fal, amit mi kerítésnek hívunk című munkájáért a 38. Magyar Sajtófotó Pályázat MÚOSZ Nagydíját, míg az André Kertész-nagydíjat Kovács Bea kapta Éber kóma című anyagáért.
Nyomortelepen élő cigányok élete
Csütörtökön nyílt volna az idei pályázat legjobb munkáit bemutató kiállítás a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központban, ahol az ünnepélyes díjátadót is megtartották volna – emlékeztetett a honlapra a szervezők által csütörtökön feltöltött videóban Szlukovényi Tamás, a pályázat zsűrielnöke.
A videóban Ron Haviv, a zsűri tagja bejelentette: idén Hajdú D. Andrásnak ítélték a pályázat nagydíját.
A fal, amit mi kerítésnek hívunk című anyag – amely pályázat Társadalomábrázolás, dokumentarista fotográfia (sorozat) kategóriájának első díját is elnyerte – a romániai Nagybánya nyomortelepein élő cigányok életét mutatja be.
Hajdú D. András A kongói dzsungel magyar hőse című pályamunkájával a Természet és tudomány (sorozat) kategória első díját is megkapta.
Mindennapi élet Kovács Bea lencséjén keresztül
A legjobb emberközpontú pályázati anyagnak járó André Kertész Nagydíjat Kovács Bea (szabadfoglalkozású) érdemelte ki Éber kóma című anyagáért, amely a Mindennapi élet (sorozat) kategória első díjasa is lett.
[perfectpullquote align=”left” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Balkovics Sándor és felesége, Márti, 2017 júniusától ápolják otthon lányukat, Sárit, akit 2016. július 4-én gázolt el a zebrán egy autó. A lány azóta éber kómában van, ami állandósult vegetatív állapotot jelent stabil keringéssel. A szeme nyitva van, de kapcsolat nem teremthető vele. Az életfunkciók fenntartását szolgáló kezeléseket Sári rosszul viseli. A szülőknek mindennap meg kell küzdeniük a reménytelenséggel, de mindkettőjüknek sikerült olyan kreatív tevékenységet találniuk, amelynek során kikapcsolódhatnak, feltöltődhetnek[/perfectpullquote]
– mutatta be a sorozatot Kovács Bea, írja az Index.
A nyolcadik alkalommal kiírt, a fotográfiát legjobban felhasználó tipográfiért járó Molnár István-díjat az L2 Stúdió két alapítója, Lakosi Krisztián és Lakosi Richárd nyerte a Magyar Formatervezési Díj 2017-2019-es katalógusáért.
Kihirdették a Magyar Sajtófotó Pályázat győzteseit
Mónus Márton (MTI/MTVA) a legjobb hírképért járó Escher Károly-díjat, valamint a legjobb teljesítményt nyújtó 30 év alatti fotográfusnak odaítélt Szalay Zoltán-díjat is elnyerte – jelentették be a szervezők a pályázat hétfői budapesti eredményhirdetésén. A legjobb kollekcióért járó Munkácsi Márton-díjjal Kurucz Árpádot ( Magyar Idők) jutalmazták, a megyékben dolgozó, legjobb teljesítményt nyújtó fotóriporter pedig Török János ( Délmagyarország) lett.
Mint a pályázat kiírói korábban közölték, a pályázatra ezúttal 267 fotográfus 2488 pályaművet küldött, a beérkezett képek száma összesen 6079 volt. A közmédia fotóriporterei összesen tizenegy díjat és két dicséretet kaptak.
A Délmagyarország fotóriportere az év legjobbja
A nemzetközi zsűri tagjai Szlukovényi Tamás elnök mellett Daniela Mrazkova, Ron Haviv, Joao Silva és Stiller Ákos voltak.
A legjobb kollekcióért odaítélt Munkácsy Márton-díjat Török János (Délmagyarország) kapta; ő lett idén a megyékben dolgozó, legjobb teljesítményt nyújtó fotóriporter is.
A legjobb teljesítményt nyújtó 30 év alatti fotóriporternek járó Szalay Zoltán-díjat idén is Mónus Márton (MTI/MTVA) érdemelte ki, a Magyarországon készült legjobb hírképért Dombóvári Tamást (szabadfoglalkozású) tüntették ki Escher Károly-díjjal, a frissen létrehozott fenntarthatósági díj első nyertese pedig Ladjánszki Máté lett.
A kíváncsi jegesmedvék magyar díjat érdemeltek a World Press Photo 2020 pályázatán
Horváth Eszter soproni születésű dokumentumfotós 2015 óta foglalkozik a sarki térségek, különösen a Jeges-tenger fotózásával. 2019-20-ban az Északi-sarkvidék közepén, jégtáblához fagyasztott, tudományos vizsgálatokat és méréseket végző Polarstern német kutatóhajó munkáját örökítette meg. Fotói egyebek között megjelentek a National Geographic magazinban, a The New York Times és The Wall Street Journal napilapokban, a Time hetilapban és a GEO Magazine-ban – olvasható a WPP honlapján.
A szervezők közölték: a 38. Magyar Sajtófotó Kiállítást a Capa Központ nem törölte programjából, csak későbbi időpontra halasztotta. Az év második felében, amint a járványügyi körülmények engedik, bemutatják a tárlatot, amelynek megnyitóján ünnepélyes keretek között adják át minden díjazottnak az elismerést.
A hagyományokhoz híven megjelenik Az év fotói 2019 című album is, amely a pályázat nyertes képei mellett a további magas színvonalú pályamunkákból is válogat.