Újabb magyar érintettség a felfedezések terén
A svájci Bázeli Egyetem kutatói lettek figyelmesek az alsó állkapocsban rejlő új izomrétegre. Ez a réteg az állkapcsunk hátsó részén helyezkedik el. Eddig abban a hitben éltek, hogy a rágóizomnak van egy felszíni és egy mély része. Most azonban egy mélyebb réteget találtak, amelynek fontos szerepe van abban, hogy segítsen a rágásban – írja a Bors.hu.
Dr. Mezey Szilvia, a Bázeli Egyetem Biomedicinális Tanszékének munkatársa abban a kutatócsoportban dolgozik, amely az új felfedezéssel foglalkozik.
A rágóizomnak ez a mélyen fekvő szakasza egyértelműen megkülönböztethető a két másik rétegtől, mind lefolyása, mind funkciója tekintetében. Az izomrostok elrendeződése arra utal, hogy ez a réteg részt vesz az alsó állkapocs stabilizálásában. Úgy tűnik továbbá, hogy ez a rágóizom egyetlen olyan része, amely képes az alsó állkapcsot hátrafelé, azaz a fül felé húzni
A tudósok is megoszlanak
“Ezen a ponton a halántékizom rögzülése a koronacsont-nyúlványon is jól láthatóvá vált, ami kijelölte a megfelelő mélységet a rágóizom harmadik, legmélyebb rétege helyének meghatározásához” – olvasható az Annals of Anatomy című folyóiratban megjelent tanulmányban.
Kapcsolódó cikk
10 vérrögre figyelmeztető jel, amit nem szabad figyelmen kívül hagyni
Sajnos napjainkban egyre inkább elterjedt rendellenesség a vérrög képződés. Pontosan emiatt érdemes tudomást szerezni arról, hogy mik lehetnek ennek a jelei.
“Az ellentmondásos leírások miatt szerettük volna újra, átfogóan megvizsgálni a rágóizom szerkezetét” – nyilatkozta Jens Christoph Türp, a Bázeli Egyetem Fogorvosi Központjának professzora.
Egy tanulmány szerint a verekedések miatt erősödött meg a mai emberek állkapcsa. A kutatók szerint az ősembereknél alkalmazott erőszak az egész emberi fejlődést befolyásolta.
Az állkapocs volt az egyik leggyakrabban eltörő csont. Négymillió éve ez halálos sérülésnek számított, mert akinek eltört ez a csont, az nem tudott rágni – magyarázta David Carrier, a kutatást vezető professzor.
Mint beszámoltunk róla korábban, magyar tudósok értek el jelentős áttörést az agykutatás területén is. A teljes cikkhez kattintsanak ide.
Kapcsolódó cikk
Magyar találta meg a 4,5 milliárd éves meteoritot, amit a londoni Természettudományi Múzeumban állítanak ki
A meteorit egy család kocsibehajtójáról származik.