Életének 88. évében meghalt Fekete György belsőépítész, iparművész, a nemzet művésze, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) tiszteletbeli elnöke.
Saját halottjának tekinti az MMA
Fekete Györgyöt szerdán érte a halál, az MMA közölte: mély fájdalommal gyászolja és saját halottjának tekinti, tudatta a Magyar Művészeti Akadémia az MTI-vel.
Az összegzés felidézi, hogy Fekete több évtizeden átívelő, rendkívül gazdag alkotói életműve mellett aktív kulturális közéleti tevékenységet vállalva dolgozott, és az MMA elnökeként, majd tiszteletbeli elnökeként a hazai kulturális élet gazdagítását szolgálta. Kultúrpolitikusként az Antall-kormány államtitkáraként létrehozta a Nemzeti Kulturális Alapot, majd 2011-től kiépítette „a magyar kultúra csúcsintézményét”, az MMA-t, összhangban azzal, ahogy Makovecz Imre megálmodta.
Az MMA tiszteletbeli tagja
Fekete György 1988-ban lépett be az MDF-be. 1990 és 1994 között a Művelődési és Közoktatási Minisztérium helyettes kulturális államtitkára volt, majd Antall József halála után behívták az Országgyűlésbe. 1994-ben a XII. kerületi egyéni választókerületben szerzett mandátumot. 1995-ben kilépett az MDF-ből és a frakcióból, majd egy év független képviselőség után 1996-ban belépett a Kereszténydemokrata Néppártba.
1998-ban nem szerzett mandátumot. 1997 és 2001 között a KDNP alelnöke volt. Fekete 2011-től 2017-ig volt az MMA elnöke.
Zseniális: DrMáriás megfestette egy esetleges képzőművészeti kulturkampf főbb szereplőit
Bud Spencer és Terence Hill filmjeinek jellegzetes momentuma az egy másodpercnyi feszült kötéltánc, ami elválasztja nyugalmat a csukott ablakon át kihajítós kocsmai tömegverekedéstől. Minden bizonnyal ezt a pillanatot örökíthette meg drMáriás, amikor megfestette a 2018-es Vihar A Biliben-díj nyertesének, a magyar kulturkampfnak képzőművészetre optimalizált verzióját, önmagához képest szokatlanul realisztikus módon, a Kánoncsinálók – A kortárs képzőművészet zsűrije Max Beckmann műtermében című képén.
Fekete munkásságát elismerték Munkácsy-díjjal, Magyar Művészetért díjjal, Kossuth-díjjal, a Köztársaság Elnökének Érdemérmével és a Magyar Érdemrend nagykeresztjével is. Több település díszpolgára, a professor emeritus cím birtokosa volt, valamint tagja egyebek mellett a Szent Korona Testületnek és elnöke a Nemzet Művésze díj Bizottságnak.