November elején, mindössze néhány héttel halála előtt még mesterkurzust tartott a Zeneakadémián Pauk György, a magyar származású világhírű hegedűművész.
A művészt egy közelmúltbeli baleset után kórházba szállították, özvegye az MTI-nek elmondta, hogy a temetést Londonban tervezik, az időpont később derül ki.
Pauk György 1936. október 26-án született Budapesten, zenei tehetsége már kora gyermekkorában megmutatkozott. Ötévesen kezdett hegedülni, édesanyja, aki zongorista volt, nagy hatással volt fejlődésére.
Kapcsolódó cikk
350 millióval tömte ki a kormány Mága Zoltán hegedűművészt
A Vígszínház kevesebb támogatás kapott, mint Mága Zoltán.
A holokausztban elvesztette szüleit, de rendkívüli tehetségének köszönhetően 13 évesen felvették a Liszt Ferenc Zeneakadémiára, ahol olyan legendás tanárok irányították, mint Weiner Leó, Kodály Zoltán, Szabolcsi Bence és Molnár Antal.
Pauk már zeneakadémiai évei alatt versenyeket nyert, többek között a Paganini-versenyt Genovában és a kamarazene-versenyt Münchenben. 1958-ban Párizsból Hollandiába szerződött, majd 1959-ben megnyerte a Jacques Thibaud-versenyt, amely nemzetközi hírnevet hozott számára.
Kapcsolódó cikk
Meghalt Eősze László zenetörténész, Kodály Zoltán életrajzírója
Kodály maga akarta Eőszét életrajzírójának.
1961-ben Londonba költözött magyar származású feleségével, ahol szólóestekkel és zenekari fellépésekkel vált elismert művésszé. Az Egyesült Államokban 1971-ben debütált, amikor Solti György meghívására a Chicagói Szimfonikus Zenekarral lépett fel.
Pauk György pályafutása alatt számos felvételt készített, amelyek elismerésként Cecilia- és Az Év Lemeze-díjakat, valamint Grammy-jelölést is hoztak számára. Az 1970-es évek elején alakult Pauk-Frankl-Kirschbaum-trió három évtizeden át tartó sikerével vált világhírűvé.
A művész kiemelkedő pedagógiai tevékenységet is folytatott, a Londoni Királyi Akadémián művészképzőt vezetett, és mesterkurzusokat tartott világszerte. 1998-ban megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztjét, 2008-ban pedig a Bartók Béla-Pásztory Ditta-díjat.
Kapcsolódó cikk
Ferencváros díszpolgára lett Kurtág György zeneszerző
Mindazért, amiért a hazai zenei életért tett.