A gazdag, zsidó származású lapkiadótól, Rudolf Mosse-től számos műtárgyat elvettek a nácik. Az örökösök pár éve elhatározták, hogy visszaszerzik az 1930-as években eltűnt alkotásokat – írja a The Art Newspaper

A Szövetségi Nyomozóiroda, azaz az FBI szerzett vissza egy festményt a New York állambeli Arkell Múzeumtól az örökösök számára. Miután megbizonyosodtak róla, hogy az alkotást a nácik kobozták el Rudolf Mosse, zsidó származású sajtócézár családjától a második világháború előtt, akcióba léptek.

tél gari melchers rudolf mosse new arkell múzeum
Gari Melchers: Tél – hamarosan visszakerülhet Amerikából a jogos tulajdonosokhoz / Fotó: Arkell Museum, New York

Gari Melchers Tél című képe egykoron Rudolf Mosse tulajdonában állt, aki a 19. század végén az egyik leggazdagabb embernek számított Németországban. Mosse örökösei 2012-ben létrehozták a Mosse Visszaszolgáltatás Projektet, hogy visszakapják a hatalmas gyűjtemény darabjait. Két éve, 2017-ben a német kormánytól is kaptak anyagi támogatást, hogy a hiányzó műtárgyak nyomára leljenek.

Előkerült egy holokausztot megjósoló némafilm, a Nagyváros zsidók nélkül

A sokoldalú és politikai állásfoglalásairól is ismert osztrák zeneszerzőnő a párizsi Ensemble Intercontemporain kortárs zenei együttes, a Wiener Konzerthaus, a londoni Barbican Központ, az Elbphilharmonie Hamburg, a Sinfonieorchester Basel, és a ZDF/ARTE televíziók megrendelésére komponált zenét az Osztrák Filmarchívum által közelmúltban restaurált némafilmhez.

A korcsolyázókat ábrázoló festmény volt az első darab a még abban az évben visszaszerzett nyolc kép közül. A projekben részt vevő egyik kutató vette észre, hogy egy múzeum posztolta a Facebookon karácsony előtt. A Visszaszolgáltatás Projekt felvette a kapcsolatot az amerikai múzeummal, de nem jártak sikerrel. Az FBI jogásza viszont meggyőzőnek bizonyult.

Az Arkell Múzeum sajnálatát fejezte ki a kép szomorú története kapcsán, amikor értesültek arról, hogy a nácik 1933-ban eltulajdonították a képet a Mosse családtól. A múzeum visszaszolgáltatta a festményt az FBI-nak, és lemondott minden képpel kapcsolatos jogáról.

Miután a nácik lefoglalták Mosse gyűjteményét, jópár alkotást aukciókon értékesítettek, ahogy Melchers művét, a Tél című képet is. Aztán New Yorkba került ki, majd pedig egy Bartlett Arkell nevű gyáros vásárolta meg 1934-ben. Az ő gyűjteménye képezte az Arkell Múzeum anyagának alapját.

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet

goballoon.hu - 2024 július - LinkMarketing - 6

Felkészülés a hőlégballonos repülésre

Ma már nem úgy készülünk egy hőlégballonos sétarepülésre, mint a 2019-ben megjelent “A hőlégballon” című film szereplői, akik az NDK-ból próbáltak megszökni egy ilyen légijárművel.

Qatar-WC

Hogyan fogadjunk a 2022-es labdarúgó-világbajnokságra

Már majdnem itt az ideje a világ legrangosabb tornájának – a 2022-es labdarúgó-világbajnokságnak. Az idei év sok újítással jár. Az egyik az, hogy ez az első alkalom, hogy egy közel-keleti ország ad otthont a világbajnokságnak.

alvás pihentető alvás tippek alváshoz egészséges alvás egészséges életmód

Ezeket edd, és ezeket kerüld, ha nem tudsz aludni

Jó alvás nélkül nincsenek jó nappalaink, de még rosszabb, hogy nem lehetünk teljesen egészségesek sem. Sokan szenvednek kialvatlanságban anélkül, hogy foglalkoznának vele, pedig komoly következményei lehetnek, ha hosszútávon nem tudunk megfelelően pihenni.

betegség hírességek hírességek betegségei maria cross halle berry lil wayne tom hanks toni braxton catherine zeta-jones 4

Hírességek, akik krónikus betegséggel élnek

A betegség nem válogat. A következő sztárok mind megvívták a maguk harcát különböző egészségi problémákkal és saját példájukon keresztül bebizonyították, hogy krónikus betegségekkel is lehet együtt élni, mégpedig boldog életet.