Huszonhat éve mutatták be a Schindler listáját. Egy piros kabátos kislány révén az életeket mentő német gyártulajdonos története több millió néző számára helyezte új megvilágításba az újkor legembertelenebb népirtását. Nagy valószínűséggel mindannyian többször éltük át Spielberg képkockáin keresztül a modernkori Európa leggyalázatosabb éveit. Mostani összeállításunkban tíz olyan érdekességét gyűjtöttünk össze, amelyről kevesebbet hallhattunk.
Nem csak egy lista létezett
Noha a film szerint egyetlen lista létezett, a valóságban a német gyártulajdonos hét listát készített. Ebből négy mind a mai napig fellelhető. Kettő a nyugat-jeruzsálemi Yad Vashem múzeumban található, egy Washingtonban, egy pedig magántulajdonban. Schindler több mint ezer ember életét mentette meg listáival, azáltal, hogy az ezekre felkerülő személyeket pótolhatatlan munkaerőként jelölte meg. Egész családok megmentése érdekében a gyermekeket idősebbnek, míg az időseket jóval fiatalabbnak tüntette fel az SS-nek szánt összesítésekben.
Spielberg pro bono vállalta a filmet
A rendező egyáltalán nem fogadott el honoráriumot, fizetséget a film készítéséért. Úgy gondolta, hogy ennek a megrendezése, a velünk élő emberi gonoszág elleni erkölcsi kiállás miatt kötelessége. Spielberg így az erre befolyt összeget arra használta fel, hogy létrehozza az USC Shoah Foundationt. Az 1994-ben alapított amerikai szervezet azóta többek között a holokauszttúlélők személyes történeteit összegyűjtő központként funkcionál.
A piros kabátos kislány valódi történelmi alak
A filmben többször feltűnő, minden bizonnyal a holokauszt gyermekáldozatait szimbolizáló kislányt egy a valóságban is létező túlélőről mintázták. Roma Ligockára a krakkói gettóban mindenki feltűnően élénkpiros kabátjáról emlékezett. A ma 81 éves asszony később festő lett, és önéletrajzi művet is írt A lány a piros kabátban címmel. A kislányt a filmben Oliwia Dabrowska lengyel gyerekszínész alakította. Spielberg a gyermek szüleivel megígértette, hogy nem mutatják meg neki a filmet, amíg 18 éves nem lesz. A házaspár sajnos azonban nem tartotta be az ígéretet, így a kislány már 11 évesen látta azt.
Schindler bárkája
A film alapját Thomas Keneally ausztrál író, magyar nyelven is olvasható, a bibliai történetre utaló Schindler bárkája című regénye adta. Keneally a nyolcvanas években kaliforniai útja során egy holokauszttúlélőtől, egy bőrárú bolt tulajdonosától, Leopold Pfefferbergtől hallott a százak életét megmentő német gyártulajdonosról. A történetből készült regény 1982-ben került a könyvesboltok polcaira és szinte azonnal óriási siker lett világszerte.
A film a túlélőkre is hatott
Spielberg alkotása pszichológiai felszabadulást okozott sok-sok holokauszttúlélő esetében. A PTSD-ben szenvedő emberek többségére jellemző, hogy nem merik vagy nem képesek kibeszélni az átélt traumáikat. Ez a gátoltság óriási problémát jelent gyógyulásában. Több túlélő számolt be róla, hogy a Schindler listája felszabadítóan hatott rá. Többen ennek megtekintése miatt váltak képessé arra, hogy saját holokauszttörténetüket elmeséljék közvetlen és akár tágabb környezetüknek.
Az egyetlen náci sír Jeruzsálemben
Oscar Schindler az egyetlen olyan náci párttag, akinek végső nyughelye Jeruzsálemben található. Az egykori megmentő sírja a jeruzsálemi óváros közelében a Cion-hegynél lelhető fel egy a ferences rend által fenntartott katolikus temetőben. A film utolsó perceiben feltűnő emlékhelyet azóta is bárki szabadon felkeresheti.
Polanski lett volna a rendező
Spielberg a film produkciós teendőit vállalta, rendezőnek azonban Roman Polanskit szerette volna felkérni. A rendező azonban olyan mértékben érezte magát érintettnek, hogy nem vállalta. Polanski 8 éves koráig maga is a krakkói gettóban élt, ahonnan ő ugyan meg tudott szökni, édesanyja viszont Auschwitzban vesztette életét. 2002-ben azonban Polanski már felkészültebbnek érezte magát, és megrendezte saját holokausztot tematizáló alkotását, a szintén méltán számos díjat nyert A zongoristát.
Diplomafilm lett belőle
Spielberg, aki megszakította tanulmányait, a Long Beach-i Állami Kaliforniai Egyetemen több mint harminc év után visszaült az iskolapadba. 2002-ben pedig a Schindler listáját mutatta be vizsgafilmként. Noha az egyetem oktatói többnyire rövidfilmeket szoktak elfogadni diplomafilmként, az addigra több Oscar- és Golden Globe-díjas alkotás esetében kivételt tettek.
Spielberg maga is antiszemita csúfolódás elszenvedője volt
A rendező maga is élt át antiszemita indíttatású támadásokat gyermekkorában. Spielberg több helyen nyilatkozott arról, hogy egykori általános iskolájában, több, a közösségben népszerűnek számító gyerek csúfolta származása miatt. Fiatalon emiatt sokszor szégyellte is zsidóságát. Érezte ezt annak ellenére, hogy olyan ortodox családból származott, ahol a zsidó identitást mindenki büszkén vállalta.
Ford nem vállalta
Oscar Schindler szerepére Spielberg először Harrison Fordot szemelte ki. A színész tartva attól, hogy karaktere túlságosan összenőtt Han Solóval és Indiana Jones-szal, és hogy így erodálná a film mondanivalóját, nem vállalta a felkérést. A rendező csak ezután kereste meg Liam Neesont a szereppel.