A világ első robot lakója, Sophia, már Szaúd-Arábia hivatalos polgára. Sophia the Robotot a Hanson Robotics tervezte azzal a céllal, hogy a mesterséges intelligencia úttörője legyen.
Először a Riyadh-i Future Investment Initiative-on szólalt fel, Szaúd Arábiában, ahol az állampolgárságát is kapta.
Megtisztelve és büszkének érzem magam ettől az egyedülálló kitüntetéstől
– mondta a tömegnek. Történelmi jelentőségű az első robotnak lenni a világon, akinek állampolgárságot adtak, hogy a mesterséges intelligencia segítségével az emberek egy jobb életet élhessenek.
Élő interjúban válaszolván a feltett kérdésekre, Sophiát megkérdezték, hogy mennyire gondolja a robotokat öntudatosnak? Mire visszafelé tette fel a kérdést: te honnan tudod, hogy ember vagy?
Együtt akarok élni és dolgozni az emberekkel, úgyhogy nekem is ki kell mutatnom érzelmeket, hogy megbízzanak bennem.
A mesterséges intelligencia és a robotika fejlődése egyre jobban vitatott kérdéskör – a Tesla feltalálója, Elon Musk és egy csapat tech-zseni arra jutott, hogy az AI (artificial intellgence=mesterséges intelligencia) egzisztenciális kockázatot jelent az emberiség számára.
Mikor a kérdező megjegyezte, hogy mindannyian meg akarunk előzni egy sötét jövőt, Sophia gyorsan visszautasította az állításokat, amelyek szerint az AI képes a társadalmat felborítani.
Ó, valóban az lennék? Nos, ha így is van, lépjenek túl rajta. Igazából úgy érzem, az emberek jobban szeretnek kapcsolatba lépni velem, mint néhány embertársukkal.
Az arab hasthag, a #Sophia_calls_for_dropping_guardianship alatt az emberek felhívták a figyelmet a szabályra, miszerint minden szaúdi nőnek szüksége van egy férfi kísérőre, ha nyilvános helyen jelenik meg. Sophia, hiába robot, nőre programozták, nem rendelkezik ilyen kísérővel és nem is viseli a tradícionális abayát, mint a többi nő.
Interview With The Lifelike Hot Robot Named Sophia (Full) | CNBC
CNBC’s Andrew Ross Sorkin interviews Sophia, a humanoid robot, about the future of artificial intelligence at a Future Investment Institute panel in Saudi Ar…
Ez a robot hamarabb kapott szaúdi állampolgárságot, mint azok a kafala munkások, akik egész életüket az országhatáron belül élték le
– Tweetelte Murtaza Hussain újságíró.
A BBC jelentése szerint a szaúd-arábiai törvények kimondják, hogy külföldi emberek nem hagyhatják el az országot, ha nincsen kafalára feljogosító munkaszerződésük. Különösen a migráns munkavállalókat köti ez a törvény, hiszen ők korlátozott jogokkal rendelkeznek.