Szvoren Edina író kapta az idei Mészöly Miklós-díjat, amelyet pénteken adtak át Mészöly Miklós szülővárosában, Szekszárdon.
A Mészöly Miklós Egyesület a szerző 2018-ban, a Magvető Kiadónál megjelent Verseim című novelláskötetéért ítélte oda a díjat, amelyet Szörényi László irodalomtörténész, az egyesület elnöke adott át a szekszárdi Művészetek Házában 16. alkalommal rendezett Mészöly-emléknapon.
A tizenhárom történetet tartalmazó kötetet Kiss Tibor Noé író úgy jellemezte:
[perfectpullquote align=”left” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]mondatai tökéletesek, “zsigerekig hatolóak”, a szerző pszichológiai érzéke és kíméletlensége egyszerre hatol be az ember és az emberi kapcsolatok legmélyére, “egyszerre képes bármit érzékeltetni a maga banalitásában is. [/perfectpullquote]
Szörényi László méltatásában megjegyezte, hogy az írónő “szereti rejtélyességgel felruházni minden szereplőjét”, több párhuzamot említett Mészöly és a díjazott művei között.
Mészöly-emlékház épül Szekszárdon // ContextUs
A szekszárdi polgármesteri kabinet tájékoztatása szerint a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program 35 millió forintos támogatásával készülő, 80 négyzetméteres épületben lesz lehetőség egy állandó Mészöly-tárlat bemutatására. Irodalmi találkozókat, alkotótáborokat tarthatnak majd falai között. Az új Mészöly-ház adhat otthont később a Szekszárdi Magasiskola Mészöly Miklós Irodalmi Akadémiának, irodalmi, zenei, kamaraszínházi előadásoknak és tavasztól őszig szabadtéri kiállításoknak.
Szvoren Edina a díj átvétele után megjegyezte: sokáig úgy érezte, hogy a kortárs magyar irodalom nem tud olyan fajsúlyos lenni, mint a világirodalom.
Szvoren Edina 1974-ben született Budapesten. 1998-ban szerzett diplomát a Zeneakadémián, 2005 óta publikál rendszeresen, azóta több díjat és ösztöndíjat is elnyert. Első elbeszéléskötete Pertu címmel 2010-ben jelent meg. 2014-ben József Attila-díjat kapott, a 2015-ben az Európai Unió irodalmi díját elnyert Nincs és ne is legyen című kötete többek közt szerb, horvát, olasz nyelven is olvasható.
Borbély Szilárd magánlevele: “Tévedés volt Magyarországon maradni, a demokrácia eszméje kihalni látszik”
Heike Flemming részleteket idéz Borbély Szilárd egy 2010 késő nyarán írt e-mailjéből, melyet bizonyára magyarról fordított németre. Ebből idézek én most néhány sort, de nem teszem idézőjelbe, mivel az eredeti magyar lehet, csak elmondom inkább, hogy mi áll benne! – írja Radics Viktória irodalomtörténész. Úgy gondoltuk, a jelenlegi politikai helyzet okán újból elővesszük Borbély Szilárd levelét.
A Mészöly Miklós irodalmi hagyatékát gondozó egyesület 2004-ben alapított elismerést kortárs magyar íróknak; 2005-től Márton László, Darvasi László, Macsovszky Péter, Cserna-Szabó András, posztumusz Baka István (1948-1995), Péterfy Gergely, Zalán Tibor, Szkárosi Endre, Győrffy Ákos és Borbély Szilárd (1963-2014), Danyi Zoltán, Szabó Róbert Csaba és Lábass Endre kapta meg a díjat.
A díj mellett idén is átadták a Mészöly Miklós-emlékplakettet, amelyet ezúttal Jankovics Zoltán szekszárdi művelődésszervező, a Pad Irodalmi Egyesület alelnöke kapta, többek között a szekszárdi Mészöly-tanya helyreállításában vállalt szerepéért.