Viktor Misiano, a jelenleg Moszkvában és Cisterninóban (Olaszország) élő orosz kurátor és író részesül elismerésben kivételes kurátori eredményeiért, írásaiért és szerkesztői munkájáért. Misiano-t, aki Kelet-Európa egyik legfontosabb művészeti szakembere és kulturális közvetítője az elmúlt három évtizedben, 2016. december 9-én, a Ljubjanában megrendezett ünnepélyes díjátadón ismerik el. Az OFF-Biennále Budapestet ösztöndíjjal tüntetik ki.

Az Igor Zabel Kultúra és Elmélet Díj ötödik alkalommal tünteti ki azokat a kivételes kulturális kezdeményezéseket, amelyek élénk nemzetközi figyelmet irányítanak Közép-, Kelet-, és Dél-Kelet Európa művészetére és kultúrájára. A zsűri döntése szerint Viktor Misiano kapja a 2016-os Igor Zabel Kultúra és Elmélet Díjat, Oroszország és a nemzetközi szcéna kortárs művészetével foglalkozó kiemelkedő kurátori munkájáért, írói és szerkesztői tevékenységéért. A zsűri Misiano-t Kelet-Európa egyik legjelentősebb művészeti szakembereként, kulturális közvetítőjeként ismeri el. A díjjal 40 000 euró értékű pénzjutalom jár.

A nemzetközi zsűri két ösztöndíjat is kioszt, a harmadikat pedig a díjnyertes ítéli oda

Idén a zsűri tagjai Zdenka Badovinac, a ljubjanai Moderna Galerija igazgatója, Vít Havránek, a prágai tranzit.cz vezetője, és a Pozsonyban élő művész, Roman Ondák. A díj mellett a zsűri két ösztöndíjat is odaítél (mindkettőt 12 000 euró értékben), amelynek egyik győztese a román kurátor és művészettörténész, Anca Verona Mihulet, a másik pedig az OFF-Biennále Budapest és szervezői: Erőss Nikolett, Juhász Anna, Somogyi Hajnalka, Stepanović Tijana, Szalai Borbála, Székely Katalin és Szoboszlai János. A harmadik ösztöndíjat (szintén 12 000 euró) hagyományosan a díjnyertes választja. Viktor Misiano az olasz Viviana Checchia kurátort tüntette ki.

A győztes

A zsűri kiemelte, hogy „írásain és kurátori projektjein keresztül Viktor Misiano sürgető kérdésekre és paradigmaváltozásokra reagált kelet-európai, illetve egy szélesebb nemzetközi összefüggésben. A kilencvenes években Misiano azt kutatta, hogy létezik-e olyan, hogy kelet-európai identitás. A kétezres években a művészet globalizációra adott politikai válaszai kezdték el foglalkoztatni. Jelenleg olyan kérdésekkel foglalkozik, amelyek az emberiséget lételméleti és metafizikai értelemben vizsgálják.

Misiano tevékenységének meghatározó eleme szerkesztői munkássága. 1993-ban megalapította a Moscow Art Magazine című folyóiratot, amelynek azóta is főszerkesztője. 2003-ban, Igor Zabellel közösen alapította és szerkesztette az MJ – Manifesta Journal: Journal of Contemporary Curatorship című magazin első hat számát, és 2011-ig a lap főszerkesztőjeként dolgozott. Igor Zabellel és más kelet-európai kollégáival kötött barátsága saját megfogalmazása szerint

a barátság intézményesítése, amely a külső nyomásra létrejött szakmai kapcsolatokra kínál alternatívát.

12 ezer eurós ösztöndíj az OFF-Biennále Budapest 2015 számára

A 2015-ben létrejött egyedülálló kezdeményezés, az OFF-Biennále Budapest egy hosszú távú platform a kommunikáció, a kollaboráció és projektek megvalósításának elősegítésére a kortárs művészet területén. A projekt ösztöndíjban részesül, mivel

láthatóságot, energiát és szakmaiságot mutatott fel, amelyek segítségével művészeti szakemberek válaszokat tudtak megfogalmazni arra a nemzeti politikára, amely kedvezőtlenül hatott a kortárs művészet nemzetköziségére és kritikai természetére.

Igor Zabel Kultúra és Elméleti Díj off Biennálé
Fotó: Technica Schweiz

Az OFF-Biennále Budapest 2015. április 24. és május 31. között zajlott, és közel 35 000 látogatót vonzott. Több mint 200 program valósult meg 136 helyszínen Budapesten, Magyarország szerte és külföldön.

Az esemény negyven különböző szervezetet kötött össze, és azt a gondolatot terjesztette, hogy a kultúra képes válaszokat adni a nemzeti kulturális politika változásaira. Az OFF-Biennále Budapest egy kollektív kezdeményezés. Az OFF platform sikeresen köteleződött el egy kivételesen nagy, Magyarországon ez idáig példátlan együttműködés mellett. A kapcsolatok építése és a hosszú távú célkitűzések mellett a kurátori csapat – Erőss Nikolett, Juhász Anna, Somogyi Hajnalka, Stepanovic Tijana, Szalai Borbála, Székely Katalin és Szoboszlai János – egy nagy sikerű, nemzetközi eseményt hoztak létre, az OFF-Biennále Budapest programsorozatot. Jelenleg ezen önszerveződésen alapuló nyilvános esemény második kiadása, illetve egy különböző kulturális szervezeteket összekötő platform létrehozása körül zajlik a munka.

A Ljubljanában megrendezett díjátadó ünnepséghez egy, a lengyel művészettörténész Piotr Piotrowski emlékére rendezett könyvbemutató és konferencia is kapcsolódik.

A győzteseket 2016. december 9-én a díjátadó ünnepségen hirdetik ki Ljubljanában. Ugyanezen a napon délután mutatják be azt a kiadványt is, amely az Igor Zabel Kultúra és Elmélet Díj korábbi győzteseinek és zsűritagjainak írásait tartalmazza. December 8-án a lengyel művészettörténész, a 2010-es Igor Zabel Kultúra és Elmélet Díj nyertese, Piotr Piotrowski emlékére rendezett konferencián nemzetközi szakemberek szólalnak fel. A díjátadó ünnepséget és a kapcsolódó programokat december 9-én, illetve a konferenciát december 8-án a Moderna Galerijában rendezik meg a Moderna Galerijával együttműködésben.

 

Igor Zabel Kultúra és Elmélet Díj

A 76000 euró összdíjazású Igor Zabel Kultúra és Elmélet Díjat kétévente osztják ki 2008 óta, 2016-ban ötödik alkalommal.

A díj az ERSTE Alapítvány kezdeményezése, amelyet a ljubljanai Igor Zabel Egyesület a Kultúráért és az Elméletért egyesülettel együttműködésben ajánlanak fel. A díj kiemelkedő kulturális eredményeket tüntet ki, és olyan művészettörténészeket, kurátorokat és elméleti szakembereket díjaz, akiknek munkája elősegíti, hogy Közép-, Kelet- és Dél-Kelet Európa kultúrája és művészete nemzetközileg ismert legyen. A díj nyerteseit nemzetközi zsűri választja ki.

A díj nyertesei 2008 óta:

2008: What, How & for Whom (WHW), horvát kurátori kollektíva

2010: Piotr Piotrowski (1952-2015), művészettörténész, a Varsói Nemzeti Múzeum egykori igazgatója

2012: Suzana Milevska, macedón művészettörténész

2014: Ekaterina Degot, orosz kurátor és művészettörténész

Igor Zabelről

Igor Zabel (1958 – 2005) szlovén művészettörténész, kurátor és író, aki egész életében aktívan tevékenykedett különböző elméleti és kulturális területeken – mint filozófus, író, modern-és kortárs művészeti kurátor, irodalom-és műkritikus, fordító, és egy új kortárs művészeti kurátor-és műkritikus generáció mentora.

Elméleti és kurátori munkájában fáradhatatlanul kutatta a politika, a társadalom és a kultúra rejtett áramlatait, amelyek lehetővé tették a modern és a kortárs művészet mélyebb megértését.

Fotó:

A 2016-os Igor Zabel Kultúra és Elmélet Díj nyertese, Viktor Misiano

Igor Zabel Kultúra és Elmélet Díj 2016 ösztöndíj – OFF-Biennále Budapest

A kurátorok és csapatvezetők az OFF-Biennále megnyitóján, 2015.április 24., Ankert, Budapest

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet

goballoon.hu - 2024 július - LinkMarketing - 6

Felkészülés a hőlégballonos repülésre

Ma már nem úgy készülünk egy hőlégballonos sétarepülésre, mint a 2019-ben megjelent “A hőlégballon” című film szereplői, akik az NDK-ból próbáltak megszökni egy ilyen légijárművel.

Qatar-WC

Hogyan fogadjunk a 2022-es labdarúgó-világbajnokságra

Már majdnem itt az ideje a világ legrangosabb tornájának – a 2022-es labdarúgó-világbajnokságnak. Az idei év sok újítással jár. Az egyik az, hogy ez az első alkalom, hogy egy közel-keleti ország ad otthont a világbajnokságnak.

alvás pihentető alvás tippek alváshoz egészséges alvás egészséges életmód

Ezeket edd, és ezeket kerüld, ha nem tudsz aludni

Jó alvás nélkül nincsenek jó nappalaink, de még rosszabb, hogy nem lehetünk teljesen egészségesek sem. Sokan szenvednek kialvatlanságban anélkül, hogy foglalkoznának vele, pedig komoly következményei lehetnek, ha hosszútávon nem tudunk megfelelően pihenni.

betegség hírességek hírességek betegségei maria cross halle berry lil wayne tom hanks toni braxton catherine zeta-jones 4

Hírességek, akik krónikus betegséggel élnek

A betegség nem válogat. A következő sztárok mind megvívták a maguk harcát különböző egészségi problémákkal és saját példájukon keresztül bebizonyították, hogy krónikus betegségekkel is lehet együtt élni, mégpedig boldog életet.