A kulturális elvárások az életünk valamennyi területét behálózzák. Azt is meghatározzák, mit és hogyan együnk. Nagyon mélyen gyökereznek, és emiatt hajlamosak vagyunk “hentesekként” vagy “barbecue-zabálókként” látni a férfiakat. Akik sokszor inkább nem mernek vega kaját rendelni, mert félnek a megszégyenüléstől.
A férfiak sokszor szégyellik vegetarianizmusukat
Egy nem hivatalos brit tanulmány, amelyben a férfiak húsevési szokásait vizsgálták, arra a következtetésre jutott, hogy a férfiak szégyenlik, ha húsmentes ételt fogyasztanak. A kutatók azt találták, hogy a Southamptoni Egyetem kutatási projektjében részt vevő, kis létszámú férfiak a vegetarianizmusukkal kapcsolatban szégyent és bűntudatot élnek meg.
A Dr. Emma Roe és Dr. Paul Hurley által vezetett The Man Food Project olyan férfiakat vizsgált, akiknek az étrendje csak limitáltan tartalmazott húst. Ők voltak a “zöld férfiak”, akik környezetvédelmi megfontolásból hajlanak a vegetarianizmus felé, a “tornázó férfiak”, akik húsevés nélkül akarnak izmot építeni és azok, akik csak az élelmiszerbankból származó húsban bíznak meg, ezért nem esznek sok húst. Roe és Hurley megállapításai szerint ezek a férfiak kihívásnak találják, hogy nyilvánosan, a haverjaik körében vegetáriánus kaját rendeljenek.
[perfectpullquote align=”left” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””] Egy részük különböző tapasztalatokról számolt be, amelyek között ott volt a szégyenkezés, a zavarban levés vagy a konfliktuskerülés. S ezek adott esetben azt eredményezték, hogy inkább mégis ettek húst vagy hússal kínálták a vendégségbe érkezőket [/perfectpullquote]
– magyarázta Dr. Roe a MUNCHIES-nak.
Miért gondoljuk, hogy a férfiaknak húst kell enniük?
Roe és Hurley a résztvevőket kötetlen worksopok keretében hozták össze, ahol a kutatók és a vizsgálat alanyai együtt készítettek vegetáriánus, vegán és húsos ételeket, miközben az étrendjükről csevegtek és arról, ez hogyan érinti őket. A kutatók úgy találták, ebben a nyugodt környezetben a férfiak sokkal őszintébben tudtak az élményeikről beszélni, mint egy rideg klinikai vizsgálat vagy egy face-to-face interjú során.
E kötetlen beszélgetések során előjött, hogy azok a férfiak, akik vegetáriánusok, éreztek már szégyent emiatt. A vegetarianizmust és különösen a vegánságot gyakran nőies étkezési módnak tartják. Roe szerint a kulturális elvárások miatt a férfiakat még mindig azokkal az ősi szerepekkel azonosítják, amelyeket az emberiség történetében betöltöttek: ők a hentesek és a barbecue-zók.
[perfectpullquote align=”left” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]
A húsevési elvárás és a politikai populizmus
Az ételhez való hozzáállás kapcsán nem lehet elvonatkoztatni a politikai következményektől sem: a férfiaktól azt várják el, hogy ne csak az élelem forrását dominálják, hanem, hanem a környezetüket is.
“Ez egyre inkább észrevehetővé válik a mai időkben a populista politika megnyilvánulásaiban. Elég, ha csak az USA vagy Európa főbb eseményeire gondolunk és láthatjuk, hogy a szexizmus, rasszizmus és a fajizmus olyan terepet jelentenek, amelyen a hatalom bizonyos fajtáit lejátsszák” – fejtegeti tovább Roe.
Végülis a Man Food csapata azt reméli, tudják a kutatásiak eredményeiket kommunikálni a fő élelmiszergyártók felé, hogy megismertessék velük, a férfiak hogyan éreznek a vegetarianizmussal kapcsolatban. Ezáltal jobban tudnák marketingelni vega ajánlataikat a férfiak számára is, és a szégyenérzet, feszengés elkerülhetővé válna.