Egy Andy Warhol-műalkotás kerül árverésre az első blokklánc-technológiával megvalósuló művészeti aukción. A virtuális “kalapács alá” kerülő, 1980-ban készült kép címe 14 kis elektromos szék. Értéke körülbelül 4,2 millió font (durván 1,5 milliárd forint), és Bitcoinnal, Ethereummal és ART-vel (Maecanas által kreált kriptovaluta) lehet érte fizetni.
A kriptovaluta aukciót egy londoni galéria, a Maecenas rendezte a Dadiani Szindikátus galériával együttműködésben. Ez a világ első blokklánc aukciója. A blokklánc “a megvesztegethetetlen digitális főkönyve a gazdasági tranzakcióknak, amely nem csak pénzügyi tranzakciók nyilvántartására programozható, de voltaképp akármire, amely értékkel rendelkezik”, Don & Alex Tapscott, a Blockchain Revolution (2016) szerzői szerint. Részletesen magyarul ezen a linken lehet utána olvasni.
A Maecenas a 14 kis elektromos szék digitális részvényeit kínálja eladásra. Ez azt jelenti, hogy a szerencsés ajánlattevők nem a fizikai műalkotás darabjait kapják meg és nem is egyben a teljes vásznat. Eleesa Dadiani, a Maecenas tulajdonosa a részvények 51%-át megtartja, és a fennmaradó 49%-ot fogják a sikeres licitálók között szétosztani, akik a tulajdonosi részesedésről digitális igazolást kapnak. A 4,2 millió font körülbelül 850 Bitcoinnak felel meg.
“Bárkinek lehet Warholja” – áll a szervezők nyilatkozatában. Céljuk a “képzőművészethez való hozzáférés demokratizálásának” folytatása és a műgyűjtés világának kiterjesztése.
A Dadiani Szindikátus az első olyan brit művészeti galéria, amely elfogadja a kriptovalutában történő fizetést.
“Történelmet írunk” – fogalmazott Marcelo Garcia Casil, a Maecenas vezérigazgatója. Ez a világ első olyan eseménye, ahol műalkotást blokklánc technológiával adnak el.
Andy Warhol munkájának kikiáltási ára 3 millió font. A vevőket ellenőrzik eladás előtt. A végleges árat Ethereumban kötött “okos szerződéssel” állapítják meg. Ez egy olyan mechanizmus, ami a blokklánc átláthatóságát biztosítja.