Kusza, néha kissé beteges világunkban sajnos semmi sem szent. Még Auschwitz sem. Ezért a helyet gondozó intézmény felszólította az odalátogató embereket, jó lenne, ha másról készítenének Instagram-posztot.
Nem arról, ahol több millió ártatlan ember vesztette életét, szenvedett kínhalált. Világunkat az teszi többé, hogy a történelmet meg tudjuk őrizni, igaz, ez egyes helyeken fájdalmas sebeket téphet fel. Auschwitz is érthető módon ezek közé tartozik. Akik veszik a bátorságot és megnézik a helyet, valószínűleg kíváncsiak arra, ami része a történelmünknek. Legalábbis ezt gondolnánk.
A napokban az Emlékhely Twitter-bejegyzésben kérte meg az embereket, ha lehet, mellőzzék a helyszín reklámként való használatát.
Néhányan olyan Instagram-képet készítettek, ahogyan az odavezető síneken egyensúlyoznak.
Erre többen felhördültek, mondván a hely hihetetlen erővel bír, elképesztően illetlen és etikátlan viccet csinálni belőle. Ráadásul a világon több ezer vasútsín fut, érthetetlen, egyeseknek miért pont egy ilyen helyen jut eszébe megtalálni az egyensúlyérzéküket.
A világ legnagyobb digitális holokauszt-interjúgyűjteménye lesz elérhető magyar intézményekben
Monok István, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Könyvtár és Információs Központ főigazgatója hétfőn Budapesten elmondta: a könyvtár szervezetében működő Elektronikus Információszolgáltatás (EISZ) Nemzeti Programon keresztül a magyar állam négy részletben megvásárolja a hatalmas forrásanyag örökre szóló hozzáférési jogát a ProQuest tudományos tartalomszolgáltató cégtől.
Az Auschwitz-Birkenau Emlékhely és Múzeum jogosan tette közzé a bejegyzést, hiszen pont az a lényeg, hogy az embereket felrázzák és eszükbe juttassák: ami történt, az embertelen és többet nem fordulhat elő.
Ehhez azonban az kell, hogy a látogatók a lehető legvisszafogottabban sétáljanak végig a helyszínen, és ha máskor nem, legalább abban a pár órában szálljanak ki a közösségi médiából.
Az üzenet elég világos: ha valaki Auschwitzban jár, tegye már meg, hogy nem a telefonját nyomkodja. Helyette például el lehet gondolkodni a látottakon.