Lassan 34 éve, hogy felrobbant Csernobilban az atomreaktor. Kutatók azonban nemrégiben élőlényt találtak az egyik reaktorban, ami a sugárzást eszi.
Jól alkalmazkodnak a szélőséges környezethez
A különleges gombafaj már hosszú ideje a súlyosan sugárszennyezett zónában él, ám ez neki tökéletesen megfelel, hisz maga a sugárzás élteti, írja a Popular Mechanics.
A kutatók előtt már jó ideje ismert, hogy léteznek extremofil élőlények, vagyis olyan organizmusok, amik a szélsőséges körülményekhez adaptálódtak.
Csernobil morálisan még nem készült fel a turisták fogadására
Ami 1986-ban történt Csernobilban és a közeli városban, Pripyatban, senki nem felejti. A világ egyik legnagyobb katasztrófája, amit négyes számú reaktor felrobbanása okozott, számos ártatlan életet követelt. Még évekkel később is voltak halálos esetek, miután a sugárzás miatt rengetegen kaptak rákos megbetegedést, nem beszélve a többi káros következményről.
A csernobili reaktornál felfedezett gombafaj az erősen radioaktív anyagokat – például a reaktor megsemmisülése után visszamaradt grafittörmeléket – bontja le, és paradox módon olyan helyek felé terjeszkedik, amik a legtöbb élőlény számára halálosak.
A Nemzetközi Űrállomáson folytatják a tanulmányozását
A gomba sötét színét a melanin nevű pigment adja, ami kettős funkciót lát el: egyrészt védi az organizmust a DNS-károsodástól, másrészt lehetővé teszi, hogy a sugárzást „táplálékként” hasznosítsa.
A gomba tanulmányozását a Nemzetközi Űrállomáson fogják folytatni, az eredményeket pedig szakcikkben teszik majd közzé.