Hétfőn az Országos Magyar Mentőszolgálat Markó utcai székházában sajtótájékoztatóra került sor a Sziget Fesztivál biztonságtechnikai és egészségügyi biztosítása kapcsán. A sajtótájékoztatót Győrfi Pál az OMSZ szóvivője moderálta, Gerendai Károly, Dr. Zacher Gábor, Dr. Szeles Géza, Máté Gábor és Benis Dániel részvételével.
Praktikus tanácsok röviden
- A meleg időjárásra való tekintettel ne cukros üdítőket, inkább vizet igyanak, lehetőleg napi 3 litert!
- Alkoholt csak mértékkel fogyasszanak. (Ne legyen harmadik!)
- Naponta legalább egyszer fogyasszanak meleg ételt, de ne felejtsék el a reggelit és vacsorát se!
- Az erős napsütés ellen fontos a védekezés, az UV sugárzás és napszúrás elkerülése végett egyaránt.
- Aki krónikus betegségben szenved, vigye magával szakszerűen tárolt gyógyszereit!
- A láb sérüléseit (rándulásokat, ficamokat) megelőzheti, ha megfelelő, zárt cipőt visel.
- Vigyázzanak magukra és körülöttük lévőkre is, baj esetén pedig mindenképp értesítsék az elsősegélynyújtókat vagy a biztonsági személyzet tagjait!
A tájékoztató Gerendai, a fesztivál főszervezője kezdte, aki a fesztivált egy nagyvároshoz hasonlította, ahol minden lakos élete arról szól, hogy szórakozni akarnak, lehetőleg mindenki épp egyszerre és egy egész héten keresztül.
Mint minden város, a Sziget is rendelkezik a megfelelő szervekkel, szervezetekkel, amik a lakosok biztonságát és egészségét hivatottak megóvni, úgy, hogy közben a folyamatos szórakoztatásról is gondoskodnak. Ebből eredően fontos külön hangsúlyt fordítani az odajutástól kezdve, a tömeg méretén át, egészen az időjárás váratlan és várt fordulataiig minden apró tényezőre.
Megemlítette, hogy a jól bevált rendszert idén csak mégtovább erősítették, növelték az érintett tömegközlekedési vonalak, a beléptető és ellenőrzőrendszerek kapacitását, szigorítottak a biztonsági protokollokon. Idén is lesz bombakapu, keresőkutyás ellenőrzés és szigorú csomag-átvizsgálás. Megemlítette azt is, hogy egy sportrendezvény, mondjuk focimeccs résztvevőivel ellentétben a Szigeten nincs a résztvevők között ellenségeskedés vagy rivalizálás, az emberek szórakozni jönnek, így sokkal kisebb eséllyel fordulhatnak elő surlódások, ha pedig mégis, arra minden lehetséges mértékben fel vannak készülve.
Említette azt is, hogy az elmúlt években a szórakozóhelyek biztonságáért felelős törvényben rögzített protokollok alapjául is a Szigeten bevezetett eljárásokat vették alapul és idén ez csak még inkább komolyodott.
Legfontosabb megjegyzése az volt, hogy bármennyire is igyekeznek az embereket mindentől megvédeni, önmaguktól szinte lehetetlen – végeredményben tehát a Sziget létrehozásakor egy olyan rendszer, sőt olyan környezet vagy város kialakítására törekedtek, ahol az ember, ha betartja a szabályokat és odafigyel magára, garantált a biztonsága és megalapozott a szórakoztatása.
A több újdonság közül, amit említett, az egyik legmeghökkentőbb, hogy idén a karszalagja alapján mindenki teljes mértékben beazonosítható lesz, a beléptető kapuknál így ellenőrizhetővé válik minden egyes fesztiválozó, minden szükséges, előre nyilvántartásba vett dokumentuma.
A következő résztvevő Máté Gábor, az Országos Mentőszolgálat főigazgatója volt, ő kifejtette, hogy a fesztivál minden napján 9 mentőautóval biztosítják a rendezvényt, de rendelkezésre áll a Mentőszolgálat teljes háttérkapacitása is, továbbá három különböző helyszínen is kialakítottak lehetséges mentőhelikopter leszállópályát. Kiemelte, hogy nagymértékben számítanak a résztvevők felelős magatartására, hiszen a hétköznapitól eltérően ezúttal nagy tömegben lesznek az emberek összezárva a szokásosnál hosszabb időre és szűkebb helyen.
Dr. Szeles Géza, a Sziget egészségügyi bázisának vezetője a „Helperek” rendszerébe nyújtott rövid betekintést. Ezek azok az önkéntes segítők, akik a szervezők által nyújtott egészségügyi biztonság támogatásáért felelősek, őket előzetesen képzik ki a feladatra és a 9 szektorra felosztott fesztivált járják folyamatosan, szektoronként 3 fős csoportokban, az ő feladatuk lényegében a segítségre szorulók aktív keresése.
A mentési láncban őket követi a gyors, beavatkozó egység, mely már a mentősök és önkéntesek csapatát takarja, továbbá a fesztivál területén belül található egy 5 rendelőből felépülő rendelőintézetként üzemelő ambulancia. Ez az ambulancia évente átlagosan 2000 beteget lát el, és arra törekszik, hogy lehetőleg minél több dolgot megoldjanak helyben, működési egységei közt a háziorvosi rendeléstől, a fül-orr-gégészeten át egészen a kijózanítóig mindent megtalálhatunk. Innen már csak átlagosan 120-150 beteget szükséges külső egészségügyi egységekhez kiszállítani.
A szót innen Dr. Zacher Gábor vette át, aki elmondta, hogy a Honvédkorház sürgősségi centruma is megerősített kapacitással készül, továbbá idén már a korház is fel lesz szerelve a karszalagok leolvasásához szükséges eszközökkel, így minden bekerülő pácienst azonnal azonosítani tudnak, így mindenki a megfelelő segítséget kaphatja azonnal és mind a beteg, mind a korház számára értékes időt spórolhatnak meg, nem is beszélve az utólagos papírmunka és külföldi biztosítási eljárások intézésének leegyszerűsítéséről.
Másik, idén bevezetett újítás a fesztiválra visszajutás megkönnyítése, a betegek és látogatóik számára egyaránt. A Sziget ideje alatt a korház és a fesztivál között állandó buszjárat fogja szükség esetén a töretlen lelkesedésű vendégeket egyenesen visszavinni, elkerülve azt, hogy így a városon keresztül történő átjutás során újabb veszélyeknek legyenek kitéve.
Praktikus tanácsok címszó alatt leginkább az egyéni felelősségvállalásra hívta fel a figyelmet, hiszen a fesztiválra mindenki azért megy, hogy jól érezze magát és nem azért, hogy a másikban tegyen kárt; tehát amíg mindenki odafigyel magára, nem lehet nagy gond, a problémák legtöbb esetben csak az „egyéni butaságokból” származnak. Kiemelte azt is, hogy az ember merje magát jól érezni, ha ehhez kell két fröccs, akkor igyon meg két fröccsöt, de ne legyen rögtön egy harmadik, legalábbis lehetőleg ne 6 órán belül. A segítségnyújtást illetően külső kérdésre elmondta, hogy annak elmulasztása mindenképp elítélendő – ehhez egy másik kérdés kapcsán Szeles doktor még hozzáfűzte, hogy az elsősegély legelső és egyik legfontosabb lépése a külső, professzionális segítségnyújtó szervek értesítése.
Szintén a közönség kérdését illetően, a növekvő számban megjelenő új, designerdrogok kapcsán Zacher doktor elmondta, hogy az igazából nem számít, hogy a beérkező beteg régi vagy ismeretlen, új szert fogyasztott, amivel nekik az akut ellátás szempontjából foglalkozniuk kell, azok a szer által kiváltott tünetek. Ami igazán nagy problémát jelent az a bizonytalan szerhasználat, hiszen még az ismertnek hitt szerek is tartalmazhatnak váratlan összetevőket, sőt nem is biztos, hogy az illető tényleg azt fogyasztja, amit hisz, manapság ez már inkább orosz ruletthez hasonlítható. Gerendai itt hozzáfűzte, hogy a szervezők igazi felelőssége abban rejlik, hogy a dealereket minden lehetséges erővel megpróbálják távoltartani a fesztiváltól, a fesztiválozó egyéni felelőssége pedig az, hogy beveszi-e (akár a fesztiválra érkezés előtt) a bizonytalan forrásból származó szert vagy nem.
Benis Dániel, a Sziget technikai vezetője, elmondta, hogy az exponenciálisan növekvő kihívásokat a megoldások növekvő száma is követi, így minden lehetséges kockázatra felkészülnek.
A fesztiválbiztonságnak három alappillére van, ezek közül az első a személyes felelősségvállalás, ami például a túlzásba vitt lazaság kerülését jelenti, a megfelelő öltözködés sok esetben segíthet, hiszen sok balesetet flip-flop papucssok okoznak, zárt cipővel ezek mind elkerülhetőek lennének.
És az is fontos, hogy mindenki az időjárásnak megfelelően készüljön, vegye figyelembe azt, hogy a nappali kellemes meleget éjjel komoly lehűlés válthatja fel. A második alappillér az egészségügyi szolgálat, melyet a korábban szólók már hosszan kifejtettek, a harmadik pedig az integráns biztonsági szolgáltatás. A biztonsági személyzet egy több mint 1500 fős csapatból áll, külön figyelmet fordítottak a terrorfenyegetettségből fakadó kockázatokra, a fesztivál saját drónelfogó drónnal rendelkezik, a terület felett ideiglenes légtérzár van életben, a bejáratoknál az utak biztosítva vannak váratlan járműves támadások esetére is.
Annak ellenére, hogy a megkérdezett szakértők szerint ezek nem potenciális kockázatok, minden hasonló sebezhetőségi pontot feltérképeztek, megfelelő technológiai megoldásokkal – még a fesztivál vízellátása is monitorozva van, a különböző fertőzéses problémák elkerülése miatt.
Ha esetleg a főváros egészében megszűnne az áram, a Sziget 2 napig képes saját világítást biztosítani, így nem kell tartani a sötétben kialakuló tömegpániktól, de ha esetleg egész Budapesten eltűnik az elektromos fény, a Szigeten még 4-5 napig fent tudja tartani magát. Ha csak a sör készleteket nézzük, akár 2-3 hétig is.
Összegezve tehát, a technikai redundancia lévén minden technológiai veszélyforrás elkerülhető, az egészségbiztosítási rendszer pedig készen áll a humán oldalú problémák teljes mértékű kezelésére – a Sziget tehát ezen a héten az ország egyik legbiztonságosabb pontja.
A sajtótájékoztató végén az OMSZ főigazgatója elismerésben részesítette és egy oklevelet adott át Patthy Borbálának, aki a tavalyi fesztivál idején megfelelő elsősegély-nyújtási technikával megmentette egy ember életét. Felé Gerendai Károly is kifejezte háláját és egy, a teljes fesztiválra szóló bérlettel meghívta, vegyen idén is részt a Szigeten.