Lemond Eszenyi Enikő a Vígszínház igazgatói posztjáról, és a pályázatát is visszavonja.
Sorozatos vádak kereszttüzében
Mindennek az előzménye, hogy az elmúlt napokban több mint ötven színész vádolta meg verbális erőszakkal és hatalmi visszaéléssel a Vígszínház igazgatóját, megalázó kommunikációval, elviselhetetlen munkakörülményekkel, agresszív vezetői módszerekkel vádolva meg őt. Eszenyi Enikő a vádakra többször is azt mondta, valóban határozott vezetőnek tartja magát, de minden döntését a színház érdekében hozta meg. A fővárosi önkormányzat mindezek miatt az ügyek feltárást célzó vizsgálatot is indított.
A lemondás előtt röviddel az Index fővárosi forrásokból megtudta: a Fővárosi Önkormányzat sem szerette volna Eszenyit kinevezni a Vígszínház igazgatói posztjára a jelenleg zajló pályáztatási folyamat végén, azonban lépni mindeddig nem tudtak, hiszen az egy jobboldali és egy ellenzéki politikusból, a kormánnyal jó viszonyt ápoló színházi emberekből és a Vígszínház két képviselőjéből álló, 9 tagú szakmai bizottság egyedül Eszenyi pályázatát engedte tovább.
Csak 5-en támogatták Eszenyi Enikő pályázatát a Vígszínház társulatából
A fenntartó önkormányzat által összehívott szakmai bizottságba egy tagot a Vígszínháznak kell delegálnia. Neki kell képviselnie társulat véleményét a színház igazgatóválasztásával kapcsolatban. Az első forduló sikertelen volt, mert senki nem szerezte meg a szavazatok felét. A második fordulóban Hegyi Barbara nyert. A színésznő szeretett volna egy társulati ülést összehívni, de erre neki jogilag nincs lehetősége.
Eszenyi 6 igen és 3 nem, Rudolf Péter 4 igen, 3 nem és 2 tartózkodó szavazatot kapott, Csányi János nem kapott voksot, azaz kizárólag Eszenyi nyerte el a szavazatok legalább 50 százalékát.
A Vígszínház 245 munkatársa kérte az abúzusok kivizsgálását
Az Index birtokába került egy levél a lemondás előtt, amelyet Karácsony Gergelynek és kultúráért felelős helyettesének, Gy. Németh Erzsébetnek is elküldtek. A levélben a Vígszínház 245 munkatársa kérte az abúzusok és visszaélések minél alaposabb feltárását.
[perfectpullquote align=”left” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Hiszünk abban, hogy mindenkit megillet az ártatlanság vélelme. Ugyanakkor hiszünk abban is, hogy a színházi kollektívát megilleti az a jog, hogy a fenntartó alapos vizsgálattal tárja fel az igazságot a megjelent beszámolókkal kapcsolatban[/perfectpullquote]
– írják a levélben.
Az aláíró 245 ember – a Vígszínház társulati tagjai, művészeti munkatársai, háttérdolgozói és szerződéses vendégművészi – között ott vannak a színház vezető, évtizedek óta az intézményben játszó színészei is.
[perfectpullquote align=”left” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Tisztelettel kérjük a Fenntartót és a Vígszínház Felügyelőbizottságát, hogy a vizsgálatot olyan független szakemberek bevonásával végezzék el, akik megfelelő kompetenciákkal és tapasztalattal bírnak a munkahelyi visszaélések, abúzusok feltárásában, kivizsgálásában. Kérjük, hogy a vizsgálatba olyan szakembereket vonjanak be, akik nemcsak a színház jogi, gazdasági működését látják át, hanem tisztában vannak a színházi alkotófolyamat sajátos belső törvényszerűségeivel, ennek pszichológiai, érzelmi sajátosságaival is, értik továbbá az alkotófolyamat során szükségszerűen kialakuló alá-felé rendeltségi helyzeteket is[/perfectpullquote]
– áll a Karácsonynak és Gy. Némethnek is elküldött levélben.
“Távol maradni is politika, Enikő” – Eszenyi ellen tüntették a Vígszínházban
Az egyik olvasója számolt be arról, hogy A diktátor című darab végén egy transzparenst tartottak fel a nézőtéren: “Távol maradni is politika, Enikő!” Az információik szerint az ügyelő próbált intézkedni, de nem sikerült, és nem nagyon reagálták le a helyzetet a nézők és a színészek.
A fővárosi önkormányzatnál a levéllel kapcsolatban az Index kérdésére korábban azt felelték: a kérést megkapták, és a levelet már továbbították is a Vígszínház felügyelőbizottsága számára. A Vígszínház Nonprofit Kft. felügyelőbizottságának elnöke Fogarasi Gergely színész, rendező elnök, tagjai pedig Bornál Eszter és Kiss Anita, ők felelősek a vizsgálatért, és ők döntenek arról is, milyen szakembereket kérnek fel a feladatra.
Eszenyi élete legnehezebb időszakát élte meg
Facebook-oldalán tette nyilvánossá a lemondó közleményét Eszenyi, amelyet változtatás nélkül osztunk meg.
“Kedves Művésztársaim, Pályatársak!
Az elmúlt napokban életem legnehezebb pillanatait éltem meg. Sokat tapasztaltam ez alatt a néhány nap alatt: támogatást, gyűlöletet, együttérzést és kiközösítést.
Hiszek szerelmemben, a Vígszínházban! Hiszek az elhivatott munkában, abban, hogy szolgálni egy évszázad hagyatékát és közben új utakat keresni olyan cél, amiért érdemes élni. Idővel megtapasztaltam azt is, hogy szerethető az is, ami nehéz. Egy érzékeny világ érzékeny történéseit igyekszem megérteni, független művészként középen állva, rendíthetetlenül, sok ezer nézőért.
Már nem vagyok fiatal – és bár tapasztalataink különbözősége nehezen engedi az érvényes igazságok kinyilatkoztatását – azt bátran kijelenthetem, hogy a Vígszínház az elmúlt tíz évben megújult. Köszönöm Nektek! Köszönöm „Drágák, Gyerekek”, ahogy szoktam mondani kollégáimnak, művészeknek, egyetemi hallgatóknak. Ahogy 39 évvel ezelőtt, most is úgy látom, egyesek nem tudnak megbékélni a személyemmel. Mindent elkövetve igyekeznek a Vígszínház társulatát megosztani, a művészetbe vetett hitüket megtörni. Ezért arra az elhatározásra jutottam, hogy a magam és mások méltóságának megőrzése érdekében a Vígszínház vezetésére beadott pályázatomat – annak ellenére, hogy a szakmai bizottság azt találta a legjobbnak – visszavonom, vígszínházi munkámat befejezem azzal a hittel, hogy Thália örök és halhatatlan.
Kedves Közönség, Támogatóim, Rokonaim, Barátaim, Mamikám! Köszönöm!
Eszenyi Enikő”