Trianon 100. évfordulójára emlékezik Magyarország június 4-én. De vajon emlékszünk-e még arra, hogy a rendszerváltás éveiben a Fidesz volt az egyetlen párt, amely nem volt hajlandó erre?
30 éve egészen más volt minden
Vajon emlékeznek-e még arra a Fidesz hívei – határokon innen és túl –, hogy Orbán Viktor és a Fidesz 1990. június 4-én kivonult a parlamenti ülésteremből a trianoni megemlékezés egyperces néma gyászszünete alatt? A korabeli parlamenti jegyzőkönyvbe aznap a következőket jegyezték fel, írja a Hírklikk:
„Elnök: Tisztelt Képviselőtársaim! Több oldalról fordultak hozzám képviselőtársaim, hogy a mai napon emlékezzünk meg a számunkra oly tragikus trianoni béke 70. évfordulójáról egyperces néma felállással. Kérem képviselőtársaimat, álljunk fel! (Egyperces néma felállás, a FIDESZ képviselői kivonulnak.) Köszönöm szépen.”
A parlament akkori elnökét Szabad Györgynek, Magyarország miniszterelnökét Antall Józsefnek hívták. Az üléstermet elhagyó Fidesz-tagok között – mások mellett – ott volt Orbán Viktor, Kövér László és Áder János. A liberális Fidesz, amelynek vezetőjét, Orbán Viktort 1992-ben a Liberális Internacionálé alelnökévé, majd 1993-ban a szervezet végrehajtó bizottságának tagjává választották, akkor még nacionalista megnyilvánulásnak tartott mindent, ami a trianoni döntésre emlékeztet.
Budapesten kötelező megemlékezni Trianonról
Karácsony Gergely főpolgármester arra kérte a fővárosiakat, hogy június 4-én, 16 óra 30-kor egyperces néma megállással emlékezzenek Trianon 100. évfordulójára, álljon le a tömegközlekedés is. A 30 évvel ezelőtti hozzáállással szembemenve, az ATV megkeresésére pedig a Fidesz is helyeselte a kezdeményezést.
Szkeptikusabban fogalmazott viszont az Egyenes beszédben Fürjes Balázs budapesti fejlesztésekért felelős államtitkár, azzal együtt, hogy elmondása szerint ő mindenkit támogat, „aki szeretne emlékezni, emlékeztetni és a összetartozás gondolatát erősíteni”, írja a 24.hu.
[perfectpullquote align=”left” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Hogy ez a legjobb megoldás-e, hogy egy kétmilliós város forgalmát csúcsidőben megállítsuk, ezt most még nem tudjuk. Én magam jobban szeretem az olyan megemlékezéseket, amiben mindenki szabad akaratából vehet, vagy éppen nem vehet részt[/perfectpullquote]
– tette hozzá Fürjes. Az államtitkár mindazonáltal elmondta, nem szeretné, hogy a kényszerűség miatt a visszájára forduljon és feszültségekhez vezessen a megemlékezés, de mivel ez lesz az első ilyen alkalom, „meglátjuk, beválik-e”.
Az Operettszínház új igazgatója, B. Kiss Attila Trianon-musicalt keres
Az intézmény hétfői közleménye szerint a leendő mű lehet opera, operett, musical, daljáték vagy más zenés nyelvezetű, énekes, és a színházi formáknak megfelelő színpadi alkotás. És fontos, hogy még nem került nyilvános színpadi bemutatásra. A kiírásra olyan alkotók, alkotópárosok vagy csoportok nevezhetnek, akik konkrét elképzeléssel rendelkeznek a megadott téma megzenésítését, színpadi adaptációját illetően.
A Lánchíd felújítása kapcsán az államtitkár elmondta, eszük ágában sincs háborúzni a fővárosi vezetéssel, pusztán tanácstalanok. Korábban ugyanis személyesen Karácsony adott át neki és Gulyás Gergelynek egy mérnöki szakvéleményt, abban pedig az szerepel, hogy halaszthatatlan a Lánchíd felújítása, amit most a főpolgármester – arra a hivatkozva, hogy a kormány által biztosított hatmilliárd forint nem elég a munkára – bizonytalan időre mégis elhalasztana.
[perfectpullquote align=”left” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Ez nagyon fontos kérdés, mert egy híd leszakadhat, és mégis csak az emberek biztonságáról van szó[/perfectpullquote]
– jelentette ki Fürjes, aki szerint ma nem lehet megmondani, hogy tényleg kevés-e a Lánchídra szánt forrás, ez csak a közbeszerzés lefolytatása után derülhetne ki, a válság miatt pedig akár kedvezőbb ajánlatok is érkezhetnek a munkára. Karácsonnyal abban maradtak, hogy napokon belül leülnek egymással, és megpróbálnak megoldást találni.
A hamarosan elstartoló Margó Irodalmi Fesztiválon egyébként bemutatják Cserna-Szabó András alternatív Trianon-antológiáját.