Átadták a Psota Irén-díjat szerdán a budapesti Rózsavölgyi Szalonban: az elismerést Für Anikó, az Örkény Színház színművésze vehette át a színházi világnapon.
Psota Irén (1929-2016) emlékére Almási Éva, a nemzet színésze hozott létre alapítványt, amely minden évben díjat adományoz annak a színésznek, akinek színpadi sokszínűsége, tehetsége, kiemelkedő képességei Psota Irén örökségéhez méltónak bizonyulnak. A nemzet színésze címmel kitüntetett, kétszeres Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész nevét viselő díjra minden magyarországi színház állíthat jelöltet.
A Psota Irén-díj egy ezüstplakett, amelyen a Madách Színház legendás művésznőjének aláírása és kedvenc bohóca látható. A plakettet Rosta Péter grafikus tervezte és Tóth László ötvösművész készítette. Az idén harmadik alkalommal átadott díjjal pénzjutalom is jár.
A díjátadó ünnepségen összegyűltek Psota Irén pályatársai és tisztelői, hogy emlékezzenek a művészre a színházi világnapon, születésének 90. évfordulója alkalmából. A színpadon Psota Irén emlékezetes alakításait, színes egyéniségét fényképekkel és filmrészlettel idézték fel.
A színház világnapján jelentették be, hogy Hernádi Judit Psota Irén-díjas
Az elismerést Psota Irén tiszteletére annak a színpadi sokszínűségét és tehetségét bizonyító színésznőnek ítélik oda, akinek kiemelkedő képessége Psota örökségéhez méltónak bizonyult. Hernádi Judit színésznőt az Átrium terjesztette fel a díjra, és a kuratórium az Átrium javaslata alapján ítélte oda a díjat.
A díjazottat Mácsai Pál színművész, rendező, az Örkény Színház igazgatója és a díj kuratóriumának képviseletében Hegedűs D. Géza színművész is méltatta.
Für Anikó az Örkény Színházban – a honlapon olvasható információ szerint – jelenleg a Hamletben Gertrud királynéként, a Mesél a bécsi erdő című darabban Valéria szerepében, A hattyú című előadásban Mária Dominika hercegnőként látható, emellett játszik az Anyám tyúkja (1.) és az Anyám tyúkja (2.) című produkcióban is.
Élő költők társasága – indul az Örkény Színház rendhagyó videósorozata
Hogy mely költőket kérték fel, azt az évadnyitó társulati ülésen sorsolta ki a színház. Nem kötötték meg, ki-miről írjon, vagy hogy a színész és a szöveg között miféle kapcsolat legyen. Csak azt kérték, a szöveg számoljon azzal, ki mondja majd, hogy még meg nem jelent szöveg legyen, továbbá a terjedelem lehetőleg ne haladja meg a húsz sort.
Almási Éva akkor határozott úgy, hogy létrehozza az alapítványt és a díjat, amikor 2016-ban a nemzet színészéve választották Psota Irén helyére. A díjat először, 2017-ben Hegyi Barbara kapta, tavaly pedig Hernádi Judit vehette át.
A Psota-díjat odaítélő kuratórium tagja Almási Éva, Törőcsik Mari, Hazai Kinga ügyvéd, az alapítvány elnöke, Hegedűs D. Géza, Lantos Endre főorvos és Langer János ügyvéd.