„A klímamozgalomnak már nem díjakra, hanem cselekvésre van szüksége” – állította Greta Thunberg, és ezzel visszautasította az Északi Tanács díját – írja a Dazed

Greta Thunberg ismét kemény szavakat használt, és nem fogadta el az Északi Tanács neki ítélt környezetvédelmi díját. Az Északi Tanácsot öt észak-európai állam (Svédország, Norvégia, Dánia, Finnország, Izland), valamint a balti országok és egy német szövetségi állam mint megfigyelő státusszal rendelkező tagok alkotják. A Tanács évente négy kulturális témájú díjat oszt ki, ezek egyike a Természeti és Környezeti Díj, amelyet most Greta Thunbergnek szántak.

Greta Thunberg Klímakatasztrófa Díj Klímavédelem
Greta Thunberg Klímaaktivista / Fotó: Getty Images

A svéd aktivista az Instagramon tette közzé a bejelentését. Megköszönte a megtiszteltetést, és megindokolta, miért nem áll szándékában átvenni az elismerést.

“Ne rám figyeljetek, hanem a tudósokra!” – Greta Thunberg üzen a világnak / Vélemény

2018 nyarán európai rekordokat döntő hőhullámok és erdőtüzek söpörtek végig kontinensünk északi felén. Nem kevés svéd földterületet pusztított el a tűz, egészen az Északi-sarkig. Az akkor 15 éves Greta ezért egy napon, iskola helyett, leült a svéd parlament elé. Egyedül ült az aszfalton, mert senki sem csatlakozott hozzá.

Thunberg szerint a klímamozgalomnak már nem díjakra van szüksége.

[perfectpullquote align=”left” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Arra van szükségünk, hogy a politikusok és a hatalmi pozícióban lévők elfogadják végre az aktuális tudományos álláspontot. Az Északi Tanács országainak igencsak jó híre van a klíma- és környezetvédelem kapcsán. Nincs hiány hangzatos, nagy szavakban. De ami a jelenlegi kibocsátásunkat és az egy főre eső ökológiai lábnyomunk nagyságát illeti, ha beleszámoljuk a fogyasztásainkat, az importot, a légi- és víziközlekedés forgalmát, akkor már korántsem állunk olyan jól[/perfectpullquote]

– festett reális képet a tények alapján a kamaszlány.

No Title

No Description

Majd így folytatta:

[perfectpullquote align=”left” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]A WWF és a Global Footprint Network adatai szerint Svédországban úgy élünk, mintha négy bolygónk lenne. Norvégiában a kormány újabb engedélyeket adott ki olaj- és földgázlelőhelyek felkutatására. Az egyik nemrég megnyitott norvég olajmezőből ötven éven át nyerhetünk ki fosszilis energiahordozót, ami 1,3 tonnányi széndioxid kibocsátást jelent[/perfectpullquote]

– írja posztjában az aktivista. Kiemelte: hatalmas a különbség a tudomány jelenlegi állása szerint kívánatosnak tartott, a globális felmelegedés mértékét 1,5-2 fok között maximalizáló összkibocsátás és az északi országok tényleges kibocsátása között.

Zseniális (ki)oktatóvideót készített két humorista Greta Thunberg trolljainak

Az ABC Australia a Twitteren osztotta meg a kisfilmet az alábbi ajánlással: “Bátran tekintse meg, ha Ön olyan felnőtt ember, akit idegesít egy 16 éves aktivista”, szúrta ki a . Mark Humphries és Evan Williams, két szatirikus humorista készítette a frappáns jelenetet a trollok gyűlölködő kommentjeire válaszul.

Thunberg szerint ráadásul nincs arra utaló jel, hogy ezen a politikán változtatni kívánnak az érintett országok, miközben nekik vannak a legjobb lehetőségeik arra, hogy a legtöbbet tegyék a klímakatasztrófa ellen. A svéd lány a díjjal járó mintegy 15,5 millió forint összegű támogatásról is lemondott.

[perfectpullquote align=”left” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Amíg a kormányok nem kezdenek el úgy eljárni, hogy a globális felmelegedés mértéke 1,5-maximum 2 Celsius fok körül maradjon, addig én és a Fridays For Future Svédország úgy döntöttünk, nem fogadom el az Északi Tanács környezetvédelmi díját és az ezzel járó félmillió svéd koronát[/perfectpullquote]

– zárta a bejegyzését a svéd lány. Thunberg még mindig Californiában járja az országot, miután augusztus végén vitorlással átszelte az óceánt.

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet

goballoon.hu - 2024 július - LinkMarketing - 6

Felkészülés a hőlégballonos repülésre

Ma már nem úgy készülünk egy hőlégballonos sétarepülésre, mint a 2019-ben megjelent “A hőlégballon” című film szereplői, akik az NDK-ból próbáltak megszökni egy ilyen légijárművel.

Qatar-WC

Hogyan fogadjunk a 2022-es labdarúgó-világbajnokságra

Már majdnem itt az ideje a világ legrangosabb tornájának – a 2022-es labdarúgó-világbajnokságnak. Az idei év sok újítással jár. Az egyik az, hogy ez az első alkalom, hogy egy közel-keleti ország ad otthont a világbajnokságnak.