Mint megírtuk, Kanada Szenátusa még júniusban mérföldkőhöz érkezett: elfogadták a Kannabisz Törvénynek nevezett jogszabályt. Ez legalizálja a rekreációs célú marihuána használatot. A szenátusi döntést követő jogi procedúra lezárult, és hatályba lépett a törvény.
Justin Trudeau kormánya beváltotta a 2015-ös választási ígéretet. Ezzel szerdán Kanada lett az első iparosodott nyugati ország, amely legalizálta a kannabiszt. Korábban csak az orvosi marihuána volt engedélyezett.
Mostantól a kanadaiak megvehetik és előállíthatják a saját kannabiszukat. Ezzel a kormány két éve tartó erőfeszítéseinek pont került a végére.
Sokan üdvözlik a dolgot, egészségügyi szakemberek azonban az “ellenőrizetlen kísérlet” veszélyeire figyelmeztetnek.
A “fűtörvény” legfontosabb pontjai:
- Csal 18 éven felüliek vásárolhatnak füvet. Egyes tartományok azonban az életkort 21 évre emelték.
- A kanadaiak legfeljebb 30 gramm marihuánát birtokolhatnak és maximum 4 tő növényt termeszthetnek otthon.
- Egyes tartományok profitkorlátozást vezettek be. Így például Új-Founland 8%-ban korlátozta a kannabisz teljes nyereségét.
- Füvet szívni mindenhol tilos, ahol egyébként dohányzási tilalom van érvényben.
- A kannabisz koncentrátumok, a párologtatás céljára szolgáló folyadékok és az ehető marihuána továbbra is tilos.
Kérdés, hogy mi lesz a korábbi fekete piaccal. Közel egy évszázada ugyanis a bűnszövetkezetek teljes felügyeletük alatt tartották ezt a piacot, vagyis a termelés és terítés 100%-át, évről évre profitálva a megtermelt dollárt milliárdokból.
Valószínűleg ezek a csoportok nem fognak felszívódni egyik napról a másikra, mondta Torontó korábbi rendőrfőnöke az AFP hírügynökségnek.
Justus Haucap a düssledorfi Heinrich-Heine Egyetem közgazdásza szerint az iparág szabályozásával jobb cucc lesz elérhető, mint ami az utcán kapható. Haucap azt mondta a Deutsche Wellének, hogy a legális kannabisz “minőség-ellenőrzött” lesz.
Nem mindenki látja azonban a dolog pozitív oldalát. Diane Kelsall, a Canadian Medial Association Journal orvosi szaklap főszerkesztője a legalizálást “nemzeti, kontrollálatlan kísérletként ” írja le, amelyben “a kannabisz előállítók nyeresége és az adóbevételek szöges ellentétben állnak a kanadaiak egészségével.”