Ha még ma is ma provokatívnak látjuk Schiele festményeit, el tudjuk képzelni, hogy milyen hatással bírhattak 100 évvel ezelőtt? A Klimt és Schiele – Amor és Psyche – A szecesszió születése című dokumentumfilm a századfordulós Bécs kulturális életét ismerteti.

Századforduló a tudomány és művészet tükrében

A Művészet templomai ismeretterjesztő sorozat újabb dokumentumfilmje az 1900-as évek elejének bécsi kulturális életét mutatja be. A századforduló értelmisége a mind tudományos, mind művészi értelemben vett kreativitás és innováció közege volt. A természettudományok és a pszichológia fejlődésével az ember új perspektívából kapott rálátást a világra.

Nagy hatással bírt a freudi elmélet forradalmi felismerése, miszerint tetteinket tudatalatti motivációk vezetik.

Az emberi működés objektív feltérképezésének lehetővé válásával párhuzamosan a vizuális művészetekben is új formanyelvvel és tartalommal lépett fel a bécsi modernizmus. Az emberi ösztönök tartományaiba enged betekintést Klimt és Schiele művészi tevékenysége. A bécsi szecesszió egy új kifejezésmód számára nyitott utat az akadémikus hagyomány megkerülésével, a múlttal való éles szakítás jegyében. 

Új tényezők a művészetben

Címével ellentétben a film nem kizárólag Klimt és Schiele munkásságát tárgyalja tisztán művészettörténeti vonatkozásaiban. Tágabb kitekintést engedve, eszme- és társadalomtörténeti kontextusban mutatja be a szecesszió születésének időszakát.

Úgy tűnik, eddig ismeretlen dombormű került elő, amit Gustav Klimt készített – ContextUs

A magántulajdonban lévő reliefet Selmeczi György belsőépítész, látványtervező fedezte fel másfél évvel ezelőtt egy nagykörúti lakásban, amely korábban zongoraszalonként működött. A kép száz éve ugyanazon a falon lógott – hangsúlyozta Selmeczi György az egyesület keddi közgyűlésén. A kutatását a domborművön olvasható cím alapján indította el.

Ismerteti az emancipációnak köszönhetően fellépő női alkotókat, a fotográfia új médiumként való megjelenését, valamint feltérképezi a pszichoanalízist a 20. század eleji kulturális élethez kötő szálakat is.

A dokumentumfilm hangsúlyosan tárgyalja a nők szerepét és helyét a bécsi képzőművészeti életben.

Megismerhetjük többek között Hermine Hug-Hellmuth, az első bécsi női pszichoanalitikus tragikus sorsát, a népszerű fotóstúdiót vezető Dora Kallmust, Klimt társát és barátját, Emilie Louise Flögét és Alma Mahlert. Hasonló, bár specifikusabb témát feldolgozó törekvés eredményeként tekinthető meg jelenleg a bécsi Belvedere-ben A nők városa –  Női művészek Bécsben 1900-1938 című kiállítás. A tárlat a szakmai közönség által elhanyagolt, műkedvelők által eddig szinte ismeretlen női művészek műveiből mutat be válogatást.

klim der kuss reszlet
Klimt: A csók / Fotó: Várkert Bazár

A Klimt és Schiele – Amor és Psyche fő erényeként az általa nyújtott vizuális élmény emelhető ki; a Művészet templomai filmsorozat többi darabjához hasonlóan egyedülálló felvételekből építkezik. A virtualitás közvetettsége által anyagiságuktól megfosztott alkotások mégis élettelik maradnak a kiváló képalkotásnak köszönhetően.

A film vezérfonalául Gustav Klimt és Egon Schiele munkásságának az Albertinában és a Leopold Múzeumban, a Belvedere kastélyban és a Bécsi Szépművészeti Múzeumban található darabjai szolgálnak.

A fent említett népszerű művészek munkásságának feldolgozása mindenképp hálás feladat; a szecesszió megragadó képi világa már előre garantálja a néző tetszését. Azon a ponton viszont, ahol nem hozott anyaggal, hanem az ismeretterjesztő dokumentumfilm másik fontos komponensével, a narrációval dolgozik, már ingoványos talajra téved a rendezés.

Klimt és Schiele: Amor és Psyche – A szecesszió születése (12) Végleges HD előzetes, trailer

Klimt és Schiele: Amor és Psyche – A szecesszió születése színes, feliratos olasz ismeretterjesztő film, 90 perc, 2018 (12) rendező: Michele Mally Magyarorsz…

A színpadiasan a kamerába révedő narrátor, Lorenzo Richelmy által drámai hangvétellel felolvastatott monológok komikusan és elidegenítően hatnak. A cél feltételezhetően a néző fokozottabb érzelmi mozgósítása lehet, de az egyébként ízlésesen rendezett film tökéletesen működött volna a hasonló betétek nélkül is. 

Test és ábrázolás

A Klimt és Schiele fotótörténeti érdekességekből is gazdag anyagot vonultat fel. A 19. század végére a fotográfia mint rivális műfaj lépett fel a festészettel szemben, átvéve azokat a funkciókat, amelyek egykor a festőkhöz tartoztak. A fotóművészet ezzel is hozzájárult a szimbolikus tartalmak formailag harmonikus kifejezésére irányuló festészeti törekvésekhez.

Egon Schiele expresszionista testbeszéddel, gesztusokkal dolgozó alakjainak felvázolásakor nagyban korabeli fotókra támaszkodott.

Hisztériától szenvedő nőkről készített orvosi fotográfiák, Dr. Jean-Martin Charcot párizsi klinikájának betegeit megörökítő képei és az Otto Schmidt stúdiójában rögzített erotikus fotográfiák is forrásként szolgáltak számára. A korabeli Bécsben tilos volt a pornográf tartalmak terjesztése, mégis nagy mennyiségben elérhetővé váltak a városban, mivel művészi vagy orvosi segédeszközként terjesztették az erotikus fényképeket. Otto Schmidt fotóinak hatása felfedezhető mind Klimt, mind Schiele vázlatain. 

Múlt és jelen

Hogy a meztelen test ábrázolhatóságának problémája mennyire aktuális napjainkban is, jelzi, hogy Schiele groteszkül csavarodó aktjait felhasználó, a művész kiállítását reklámozó plakátok a mai napig meghaladják a Facebook és a köztéri reklámfelületek tűréshatárát. Angliában és Németországban csak cenzúrázva kerülhettek ki metróban és közterületen, a közösségi médiában Schiele-plakátok.

wie6
Egon Schiele: Ülő nő lila harisnyában / Fotó: Art Net

Persze egy marketingkampány keretein belül köztérre kerülő alkotások esetében kérdés, hogy kell-e, hogy ugyanazon szempontrendszer mentén kerüljenek megítélésre, mint amilyennel a magaskultúra terében elhelyezett műtárgyat megközelítünk.

Ha nem is maradéktalan analógiaként működve, de ez az eset is közelebb hozza Schiele korabeli recepciójának megértését.

Tágabb horizonton pedig a test megjelenítésének kortárs problémáit is.

Így született meg a szecesszió – Schiele lenyűgöző aktjaitól Klimt munkáinak megigéző díszítéséig

A korszakot, amikor új eszmék röppentek fel, amikor Freud felfedezi az emberi psziché mozgatórugóit és amikor a nők és a nőiség, mint szimbólum új értelmezést nyert pszichológiában és a művészetben is.

Ha a film formai esetlenségein, azaz a túljátszott narráció okozta kezdeti befogadási nehézségeken képes túltenni magát a néző, az alkotás egy releváns kérdést tesz fel az elsődlegesen vizuális-esztétikai élmény mellett. Hol tartunk a századfordulós Bécshez képest, mennyiben változott társadalmunk nyitottság tekintetében az elmúlt század alatt? Mennyiben valósult meg annak a korszaknak a törekvése, amelynek mottójává a bécsi Szecessziós ház épületének homlokzatán olvasható következő felirat vált: „Legyen meg minden korszaknak a művészete, a művészetnek pedig a szabadsága”?

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet

goballoon.hu - 2024 július - LinkMarketing - 6

Felkészülés a hőlégballonos repülésre

Ma már nem úgy készülünk egy hőlégballonos sétarepülésre, mint a 2019-ben megjelent “A hőlégballon” című film szereplői, akik az NDK-ból próbáltak megszökni egy ilyen légijárművel.

Qatar-WC

Hogyan fogadjunk a 2022-es labdarúgó-világbajnokságra

Már majdnem itt az ideje a világ legrangosabb tornájának – a 2022-es labdarúgó-világbajnokságnak. Az idei év sok újítással jár. Az egyik az, hogy ez az első alkalom, hogy egy közel-keleti ország ad otthont a világbajnokságnak.

alvás pihentető alvás tippek alváshoz egészséges alvás egészséges életmód

Ezeket edd, és ezeket kerüld, ha nem tudsz aludni

Jó alvás nélkül nincsenek jó nappalaink, de még rosszabb, hogy nem lehetünk teljesen egészségesek sem. Sokan szenvednek kialvatlanságban anélkül, hogy foglalkoznának vele, pedig komoly következményei lehetnek, ha hosszútávon nem tudunk megfelelően pihenni.