84 éves korában meghalt Christo Vladimirov Javacheff, azaz Christo, a bolgár származású, de az Egyesült Államokban élő tér- és tájművész, performer, szobrász, a land és concept art egyik legizgalmasabb egyénisége, a Christo és Jeanne-Claude alkotópáros fele.
Természetes halált halt
A művész halálát bejelentő közlemény szerint Christo vasárnap vesztette életét New York-i otthonában, ahol természetes halált halt, írja a BBC. A világ számos emblematikus épületének és tájképi elemének művészi színvonalú becsomagolásával vált világhírűvé.
Hriszto Javasev néven született a bulgáriai Gabrovóban, 1957-ben disszidált, először Prágába, majd Bécsbe, onnan pedig Genfbe utazott. 1958-ban érkezett meg Párizsba, ahol megismerkedett Jeanne-Claude Denat de Guillebonnal, aki nem csupán a felesége, hanem az alkotótársa is lett. (Egyébként mindketten ugyanazon a napon, 1935. június 13-án születtek.) A házaspár 1964-ben telepedett le New Yorkban. Leghíresebb közös alkotásuk a berlini Reichstag 1995-ös becsomagolása volt.
Christo and Jeanne-Claude Wrap Up the Reichstag | Lost Art
Christo and Jeanne-Claude’s Wrapped Reichstag temporarily erased the famous landmark for two weeks in 1995. The Gallery of Lost Art was an online exhibition that told the stories of vanished artworks. Whether destroyed, stolen, discarded or erased some of the most significant artworks of the last 100 years have been lost and can no longer be seen.
1969-ben Sydneyben a tengerpartot burkolták be, 1972-ben az Egyesült Államokban, Colorado államban két hegy között feszítettek ki narancssárga óriásfüggönyt (Valley Curtain), 1976-ban Kaliforniában 40 kilométer hosszú, 5,5 méter magas tengerpartig futó kerítést húztak fel (Running Fence), 1983-ban 11 floridai szigetecskét kerítettek körül (Surrounded Islands), 1985-ben pedig a párizsi Pont-Neuf hidat burkolták sárga nejlondrapériába. 1995-ben Berlinben a Reichstagot vonták be megfagyott vízesést szimbolizáló, csillogó ezüstszínű drapériával.
Tavaly mi is beszámoltunk legutóbbi munkájáról, a londoni Hyde Park taván úszó Mastaba kiállításáról.
A csomagolóművész
Christo még Bulgáriában kapta feladatul, hogy a nemzetközi utak, vasutak mentén takarjanak el, mindent, ami rossz fényt vethet a szocialista országra a külföldi turisták előtt. Egyesek szerint erre vezethetők vissza csomagolóművészetének gyökerei.
Mások szerint művei a nyugati fogyasztói társadalmak csomagolásmániájának kritikájaként foghatók fel, ő maga viszont azt állította, hogy a műveinek nincs mély esztétikai tartalma.
Christo a felesége 2009-ben bekövetkezett halála óta egyedül dolgozott. Az utóbbi időben a párizsi Diadalív, az Arc de Triomphe becsomagolását készítette éppen elő New York-i műtermében. Az idén szeptemberre tervezett projektet végül a járvány miatt egy évvel el kellett halasztani, így az 2021 őszén valósulhatott volna meg.