A Moon and Stars névre keresztelt egyedi, mélykék trombitát a mai napon kínálja licitre a Christie’s aukciósház, írja a Jazziz.
Miles Davis 1980-ban személyesen bízta meg a Martin Company-t a különleges trombita megalkotásával, amin aranyozott félholdak és csillagok is szerepelnek, belsejében pedig a felirat: Miles. A mélykék trombita mellett még egy feketét és pirosat is készíttetett ugyanebből a designból Larry Ramirez hangszerkészítővel, aki Dizzy Gillespie kedvenc hangszerésze is volt, és aki másodállásban trombitált is.
A sorozat darabjai közül a vörös színű trombita a család tulajdonában áll, a feketét pedig Miles Davis mellé temették a bronxi Woodlawn temetőben.
Az árverésre kínált kék trombitát eddigi tulajdonosa Miles egykori munkatársától, George Bensontól szerezte meg. A Christie’s oldalán a kortárs jazz-trombitás, a Davis életéről szóló Miles Ahead című film zenéjében játszó Keyon Harrold mutatja be a hangszert, amin játszik is.
Keyon Harrold Plays Miles Davis’ ‘Moon and Stars’ Trumpet | Christie’s
The story of a very special instrument, played here by contemporary jazz star Keyon Harrold, who can be heard on the soundtrack for ‘Miles Ahead’, the 2015 m…
Szerinte a trombita nagyon jól tükrözi Miles Davis részletorientáltságát, ami a zenében is jellemezte őt. Kiemeli, hogy Miles képzőművész is volt, a trombita pedig a vizuális érzékéről is árulkodik. A Christie’s a trombita eladási árát 70 és 100 ezer dollár közötti összegre (~290-300 millió forint) becsüli.
Így találná fel Heisenberg a kvantummechanikát, ha jazzben énekelnélnk meg
A német elméleti fizikus 1932-ben kapott Nobel-díjat a kvantummechanika megalkotásáért, amely legalább akkora hatással volt a modern fizikára, mint Einstein relativitáselmélete. Heisenberg határozatlansági relációja konyhanyelven azt mondja ki, hogy minél inkább tudjuk egy adott részecske pozícióját, annál kevésbé tudjuk mérni és fordítva.
Ebben az évben sok minden szól Davisről, ugyanis hetven éve, 1949. januárjában kezdődött korszakos jelentőségű, Birth Of The Cool című albumának felvétele. Nemrég videoklipet készítettek rajzai alapján a lemez egyik dalára, mesekönyv jelent meg az életéről, nálunk is bemutatták augusztus végén Stanley Nelson Birth Of The Cool című dokumentumfilmjét, a Blue Note pedig az album kibővített újrakiadásával jelentkezett júliusban The Complete Birth of the Cool címmel.