A Magyar Nemzeti Galériában már szinte kultusza van annak, hogy havonta egyszer hosszú nyitvatartással, speciális tárlatvezetésekkel, előadásokkal, zenével és borokkal rendezünk tematikus esteket Múzeum+ címmel.
A Nemzeti Galéria idei első ilyen rendezvényének témája a Kultusz. Kultusz, vagyis minden amire rendszeresen különös figyelmet fordítunk, amire lelkileg is rákészülünk, amit már-már szinte ünnepnek tekintünk, s aminek szimbolikus jelentőséget tulajdonítunk.
Kultusza lehet a reggeli kávénak, a délutáni teának, a szinte megunhatatlan filmeknek, az újra és újra elolvasott könyveknek.
Sőt, a kultusz ad formát még a nagy vallásoknak és politikai eseményeknek is.
Erről szól a mai este is, korunk egyik kultuszfilmje, a Megáll az idő rendezőjének, Gothár Péternek tárlatvezetésével. Vendég lesz dr. Gerevich József és Rockenbauer Zoltán, akikkel a művészekről és múzsáikról beszélgetnek. Megismerhetjük Madarász Viktor 1859-ben festett kultuszképét, kultikus művekkel találkozunk Kemény Zsófi költő tárlatvezetése során, lesz kult zene. És mellette a Laposa Birtok kultikus borai. Ezenkívül workshop, teaház is.
Az este folyamán mindkét időszaki kiállítás (Keretek között – A hatvanas évek művészete Magyarországon, valamint Korniss Péter – Folyamatos emlékezet) nyitva tart.
VENDÉG TÁRLATVEZETŐK
18:30: Gothár Péter Kossuth-díjas filmrendező, forgatókönyvíró, jelmez- és díszlettervező
Helyszín: A épület, Keretek között – A hatvanas évek művészete Magyarországon című kiállítás
20:30: Kemény Zsófi író, költő, slammer és Simon Márton költő, slammer
Helyszín: I. emelet, 19. századi művészet
SÉTÁK A GYŰJTEMÉNYBEN
18:45 és 20:30: „Kép és kultusz”
Lovass Dóra vezetése a Lépésváltás című kiállításban
Találkozási pont: III. emelet, a kiállítás bejáratánál
18:00 és 19:30: Kultikus alakok a két világháború közötti művészeti életben
Tárlatvezetés a Modern Idők című kiállításban Mácsay Krisztinával
Találkozási pont: II. emelet, a kiállítás bejáratánál
19:30 KÖTŐDÉSEK
Különleges, irodalmi est Ugron Zsolnával, Tóth Krisztinával és Szöllősi Mátyással, Korniss Péter Folyamatos emlékezet kiállításában, amelyet Kézdy Luca kísér hegedűvel.
18:00: ÉLŐ MÚZEUMCAFÉ BESZÉLGETÉS
Festők, múzsák, sorsok
Két olyan könyv is napvilágot látott nemrégiben, amelyekben a szerzők különböző művészek és az őket inspiráló nők sorsát mindenekelőtt a „közösen” készült művek vizsgálata alapján dolgozza fel.
Gerevich József immár a második kötetét jelentette meg a festők és múzsáik kapcsolatát pszichológus-szemmel feldolgozó sorozatának, míg Rockenbauer Zoltán alaposan kibővítve adta ki újra a Csinszkáról szóló monográfiáját.
Az év első Múzeum+ estjén, az év első Élő MúzeumCafé-megjelenésén ezúttal művészek és múzsák kapcsolatáról, egymásra hatásáról, közös sorsáról faggatjuk vendégeinket.
A beszélgetés résztvevői:
Dr. Gerevich József elmeorvos, művészetterapeuta, a Teremtő vágyak című könyvek szerzője, Rockenbauer Zoltán művészettörténész, a Műcsarnok kurátora, a most második, bővített kiadásban megjelent Csinszka, a halandó múzsa című könyv szerzője és Bellák Gábor művészettörténész, a Magyar Nemzeti Galéria főmuzeológusa.
Moderátor: Martos Gábor, az Élő MúzeumCafé-beszélgetések szerkesztője.
18:30: COLOR TALK – Színek és hangulatok
Hogyan hatnak közérzetünkre a színek? Miként befolyásolják a térérzetet és az összképet az egymással jól összeválogatott színárnyalatok?
Előadó: Szakos Andrea, a Farrow&Ball angol prémium ecofesték- és tapétgyártó manufaktúra (a Madarász-kiállítás szponzora) designere
Helyszín: B. épület, fsz. Előadóterem
19:30: ELŐADÁS
Egy kultusz képe – egy kép kultusza. Madarász Viktor és a Hunyadi-kultusz – Krasznai Réka művészettörténész előadása
Hunyadi László alakját valóságos kultusz övezte a 19. században. Számos, hitelesnek tekinthető történelmi forrás mellett irodalmi feldolgozások tömkelege – drámák, balladák, versek, elbeszélések – örökítették meg a nemzeti hőst Bessenyei György és Vörösmarty Mihály színműveitől kezdve Petőfi versén és Arany János balladáján keresztül Erkel Ferenc operájáig.
Madarász Viktor Párizsban festett fő műve, a Hunyadi László siratása ebbe az élő Hunyadi-kultuszba ágyazódott.
A festmény az elmúlt másfél évszázad alatt beépült a magyar kultúrtörténetbe, nemzeti identitásunkat is meghatározó magyar képi emlékezetbe: maga is kultuszképpé vált.
Hunyadi-kultusz, hőskultusz, halottkultusz, 1848 kultusza kapcsolódnak egybe ezen az előadáson, de azt is meg tudjuk, hogy hogyan lesz egy festményből kultuszkép.
20:00 KONCERT: The Bits
Ki ne ismerné a Beatlest? A zenekar, mely a 60-as években beírta magát a történelembe, mitöbb egyedüliként a történelem könyvekbe és gyökeresen megváltoztatta a könnyűzenét.
A The Bits 4 éves fennállása alatt a közép-európai régió egyik legjelentősebb Beatles emlékzenekarává vált.
Nívós hazai (Sziget fesztivál, Kapolcsi Művészetek Völgye) és jelentős külföldi fesztiválok (Beatles Week – Liverpool (Anglia), Beatlesday – Belgium, Big Rivers Festival – Hollandia) mellett 2015 júniusában egy maratoni koncerten száz Beatles-dalt adott elő budapesti koncertjén.
Augusztusban a világ legnívósabb Beatles fesztiválja, a liverpooli Beatles Week közel 70 fellépője közül egyedüliként mutatta be az 50 éves Help! nagylemez teljes anyagát a Beatles mekkájának számító, legendás Cavern Clubban, ahová a szervezők 2017-ben is visszahívták az együttest.
A Múzeum+ esten, a galéria kupolaterében olyan örökzöldek csendülnek majd fel a The Bits előadásában, mint a She loves you vagy a Let it be.
WORKSHOP
Ragadjunk tollat! – Üzenetek a papíron
Egyedi nyomdával készült képeslap,melyet saját készítésű bélyeggel és egy személyes üzenettel látunk el.
BOR Laposa Borbirtok (Badacsony)
TEAHÁZ Big Ben
—
Facebook-esemény: ITT
Időpont: 2018. január 11-e, 18 óra
Helyszín: Nemzeti Galéria, Budapest
Jegy: 2. 800 HUF
Jegyfoglalás: ITT