A Nobel Bizottság 216 magánszemély és 115 szervezet vonatkozásában kapott ajánlást az idei Nobel-békedíjra. A rangos díjat végül Denis Mukwege és Nadia Murad kapták megosztva a szexuális erőszak háborús fegyverként történő használatának megszüntetése érdekében tett erőfeszítéseikért.

A Nobel-békedíj ünnepélyes átadására pénteken került sor a Nobel Intézetben. A díj 9 millió svéd korona (körülbelül 283 millió forint) pénzjutalommal is jár.   

Denis Mukwege kongói orvos a Panzi Kórház alapítója Bukavuban.

Denis Mukwege web
Denis Mukwege / Fotó: Oslo Freedom Forum

Mukwege nőgyógyászként olyan nők kezelésére specializálódott, akik csoportos nemi erőszak áldozatául estek.

No Title

BREAKING NEWS: The Norwegian Nobel Committee has decided to award the Nobel Peace Prize for 2018 to Denis Mukwege and Nadia Murad for their efforts to end the use of sexual violence as a weapon of war and armed conflict. #NobelPrize #NobelPeacePrize pic.twitter.com/LaICSbQXWM

Nadia Murad Basee Taha iraki jazidi kurd emberi jogi aktivista. 2016 szeptembere óta Murad az ENSZ első, az emberkereskedelem túlélőinek méltóságáért dolgozó jószolgálati nagykövete

25 évével ő a második legfiatalabb, akit e rangos díjjal kitüntettek.

A pakisztáni aktivista, Malala Yousafzai csupán 17 volt, amikor 2014-ben Kailash Satyarthival együtt Nobel-békedíjat kapott.

Emellett Murad az első iraki származású díjazott. 19 éves volt, amikor az Iszlám Állam fegyveresei elfogták, majd minden nap megerőszakolták és megkínozták egészen addig, amikor sikerült megszöknie.

YAZIDI Nadia Lead
Nadia Murad / Fotó: Vincent Kessler / Reuters

Murad 2015-ben Németországba ment az erőszak áldozatául esett nők megsegítését célzó program keretében. 2016-ban találkozott Angela Merkel kancellárral, akinek beszélt a munkájáról. Murad másoknak segít megbirkózni a traumával és az erőszak szövődményeivel.

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet

goballoon.hu - 2024 július - LinkMarketing - 6

Felkészülés a hőlégballonos repülésre

Ma már nem úgy készülünk egy hőlégballonos sétarepülésre, mint a 2019-ben megjelent “A hőlégballon” című film szereplői, akik az NDK-ból próbáltak megszökni egy ilyen légijárművel.

Qatar-WC

Hogyan fogadjunk a 2022-es labdarúgó-világbajnokságra

Már majdnem itt az ideje a világ legrangosabb tornájának – a 2022-es labdarúgó-világbajnokságnak. Az idei év sok újítással jár. Az egyik az, hogy ez az első alkalom, hogy egy közel-keleti ország ad otthont a világbajnokságnak.