A 2017-es Oscar-jelöltek bejelentése előtt a legnagyobb kérdés az volt, hogy vajon a La La Land begyűjti-e a rekordnak számító 14 nominálást. De minket magyarokat még egy kérdés foglalkoztatott: bejut-e a legjobb ötbe kategóriájában a Mindenki című kisfilm? Mindkettő megvalósult.

A januári Golden Globe-díjátadón taroló Kaliforniai álom számíthatott előzetesen a legtöbb díjra az Oscar-jelöltek keddi bejelentésénél. Egyesek azt sem tartották kizártnak, hogy Damien Chazelle musicalje eléri a rekordnak számító 14 jelölést: erre korábban csak a Mindent Éváról és a Titanic volt képes a díj történetében.

Azonban más filmek alkotói is joggal bizakodhattak: az egy teljes életet elmesélő Moonlight, a Casey Affleck és Michelle Williams játéka miatt agyondicsért Manchester By The Sea vagy a trükkös sci-fi, az Érkezés is több díjra esélyesnek számított előzetesen. A színészi kategóriákban pedig a női főszereplők mezőnye tűnt a legkiszámíthatatlanabbnak, hiszen itt az öt helyre mimimum hat nagy esélyes (Emma Stone, Annette Bening, Isabelle Huppert, Meryl Streep, Amy Adams, Natalie Portman) jutott.

A legjobb kisfilmek mezőnyében egy magyar filmért is szoríthattunk, hiszen a Mindenki novemberben felkerült a szűkített tízes listára. Ebben a kategóriában utoljára 1963-ban jelöltek magyar filmet, akkor Szabó István Koncert című vizsgafilmjét választották a legjobbak közé.

A jelöltek bejelentése ezúttal új formában történt: a nominált alkotásokat az  Akadémia különböző tagjai egy videóstream keretében árulták el.

Az Oscar-díjátadó február 26-án lesz, a gála házigazdája, Jimmy Kimmel egy rövid videóban már tippeket is adott arról, hogyan lehet Oscart nyerni.

Legjobb film: Érkezés (Arrival), Fences, A fegyvertelen katona (Hacksaw Ridge), Hell or High Water, A számolás joga (Hidden Figures), Kaliforniai álom (La La Land), Oroszlán (Lion), A régi város (Manchester by the Sea), Holdfény (Moonlight)

Legjobb rendező: Denis Villeneuve (Érkezés), Mel Gibson (A fegyvertelen katona), Damien Chazelle (Kaliforniai álom), Kenneth Lonergan (A régi város), Barry Jenkins (Holdfény)

Legjobb férfi főszereplő: Casey Affleck (A régi város), Andrew Garfield (A fegyvertelen katona), Ryan Gosling (Kaliforniai álom), Viggo Mortensen (Captain Fantastic), Denzel Washington (Fences)

Legjobb női főszereplő: Isabelle Huppert (Elle), Ruth Negga (Loving), Natalie Portman (Jackie), Emma Stone (Kaliforniai álom), Meryl Streep (Florence Foster Jenkins)

Legjobb férfi mellékszereplő: Mahershala Ali (Holdfény), Michael Shannon (Éjszakai ragadozók), Jeff Bridges (Hell or High Water), Lucas Hedges (A régi város), Dev Patel (Oroszlán)

Legjobb női mellékszereplő: Viola Davis (Fences), Naomie Harris (Holdfény), Nicole Kidman (Oroszlán), Octavia Spencer (A számolás joga), Michelle Williams (A régi város)

Legjobb eredeti forgatókönyv: Hell or High Water, Kaliforniai álom, A homár (The Lobster), A régi város, 20th Century Woman

Legjobb adaptált forgatókönyv: Érkezés, Fences, A számolás joga, Oroszlán, Holdfény

Legjobb operatőr: Bradford Young (Érkezés), Linus Sandgren (Kaliforniai álom), Rodrigo Prieto (Némaság), Greig Fraiser (Oroszlán), James Laxton (Holdfény)

Legjobb vágás: Érkezés, A fegyvertelen katona, Hell or High Water, Kaliforniai álom, Holdfény

Legjobb látványtervezés/díszlet: Érkezés, Legendás állatok és megfigyelésük (Fantastic Beasts and Where to Find Them), Ave Cézár! (Hail Caesar!), Kaliforniai álom, Utazók (Passengers)

Legjobb jelmeztervezés: Szövetségesek (Allied), Legendás állatok és megfigyelésük, Florence Foster Jenkins, Jackie, Kaliforniai álom

Legjobb hangtervezés: Érkezés, Mélytengeri pokol (Deepwater Horizon), A fegyvertelen katona, Kaliforniai álom, Sully

Legjobb hangkeverés: Érkezés, A fegyvertelen katona, Kaliforniai álom, Zsivány Egyes – Egy Star Wars történet (Rogue One: A Star Wars Story), 13 óra: Bengázi titkos katonái (13 Hours)

Legjobb vizuális effektek: Mélytengeri pokol, Doktor Strange, A dzsungel könyve, Kubo és a varázshúrok, Zsivány Egyes – Egy Star Wars történet

Legjobb smink: Az ember, akit Ovénak hívtak; Star Trek: Mindenen túl, Suicide Squad

Legjobb eredeti filmzene: Mica Levi (Jackie), Justin Hurwitz (Kaliforniai álom), Dustin O’Halloran és Hauschka (Oroszlán), Nicholas Britell (Holdfény), Thomas Newman (Utazók)

Legjobb eredeti betétdal: Audition – The Fools Who Dream (Kaliforniai álom), Can’t Stop the Feeling (Trollok), City of Stars (Kaliforniai álom), The Empty Chair (Jim: The James Foley Story), How Far I’ll Go (Vaiana)

Legjobb animációs film: Kubo és a varázshúrok, Vaiana, Életem Cukkiniként, A vörös teknős, Zootropolis

Legjobb animációs rövidfilm: Blind Vaysha, Borrowed Time, Pear Cider and Cigarettes, Pearl, Piper

Legjobb rövidfilm: Ennemis intérieurs, La femme et le TGV, Silenth Nights, MINDENKI, Timecode

Legjobb dokumentumfilm: Tűz a tengeren, I Am Not Your Negro, Life Animated, OJ: Made in America, 13th

Legjobb rövid dokumentumfilm: Extremis, 4.1 Miles, Joe’s Violin, Watani: My Homeland, The White Helmets

Legjobb idegen nyelvű film: A homok alatt (Dánia), Az ember, akit Ovénak hívtak (Svédország), Tanna (Ausztrália), Az ügyfél (Irán), Toni Erdmann (Németország)

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet

goballoon.hu - 2024 július - LinkMarketing - 6

Felkészülés a hőlégballonos repülésre

Ma már nem úgy készülünk egy hőlégballonos sétarepülésre, mint a 2019-ben megjelent “A hőlégballon” című film szereplői, akik az NDK-ból próbáltak megszökni egy ilyen légijárművel.

Qatar-WC

Hogyan fogadjunk a 2022-es labdarúgó-világbajnokságra

Már majdnem itt az ideje a világ legrangosabb tornájának – a 2022-es labdarúgó-világbajnokságnak. Az idei év sok újítással jár. Az egyik az, hogy ez az első alkalom, hogy egy közel-keleti ország ad otthont a világbajnokságnak.