Egy 1497-ben nyomtatott Ószövetséget találtak a gyulafehérvári egyházmegye csíkszeredai levéltárában, ez a nyomtatvány számít a legrégebbinek az egyházmegye területén eddig feldolgozott plébániai könyvtárakban.
Az erdélyi római katolikus egyházmegyék hírportálja emlékeztetett arra, hogy tavaly létesült a csíkszeredai gyűjteményes könyvtár, ahova bekerültek az alcsíki- és a felcsíki főesperesi kerületek egyházközségeinek régi könyvei is, írja a RomKat. A levéltár munkatársai a leltározás során bukkantak a különlegesen ritka nyomtatványra, amelynek datálását Muckenhaupt Erzsébet ősnyomtatvány-kutató és régikönyv-történész igazolta.
A csíkszentgyörgyi plébánia könyvei között őrződött meg az ószövetségi kötet, amelyet 1497-ben nyomtattak Koberger Antal nürnbergi nyomdájában.
Az ívrét (fólió) méretű bölcsőnyomatot a felső kötéstábla belső oldalán található tulajdonosbejegyzés szerint 1721-ben köttette be a plébánia akkori vezetője, Ferenczy György pap. Halála után a könyv a plébánia gyűjteményében maradt, ahonnan 2018 novemberében került a csíkszeredai gyűjtőkönyvtárba.
Ez a fennmaradt példány a Koberger műhelyében akkor megjelent négykötetes Bibliának a második kötetét képezi. A 46 könyvből álló ószövetségi Szentírásból ez az ősnyomat a próféták könyveit tartalmazza.
Salvador Dalí könyveket illusztrált, köztük a Bibliát is
A szürrealista művész olyan alkotásokhoz készített illusztrációkat, mint a Don Quijote, a Macbeth, az Alíz Csodaországban, az Isteni Színjáték vagy éppen a Biblia. Ha a nyugati irodalmi kánon művei között böngészünk, nehéz olyat találni, amit a festő nem illusztrált. A hölgy szerint anyja a művész közeli szomszédságában élt, a titkos viszony 1955-ben szövődött kettejük között.
A több mint 600 oldalas kötetben 10 metszet is található. A XVIII. század eleji bőrkötésbe öltöztetett XV. század végi Ószövetség digitalizált formában kutatható a levéltár honlapján.A ritka értékesnek minősülő ősnyomtatvány tudományos kutatását folytatják a szakemberek.