Az 1989-es rendszerváltást követően, a kommunista országok, köztük Románia is szembenézett a nyomorral. Az iparosodott városok, főleg a bányavárosok elhagyatott, szomorú képe a mai napi megihleti a fényképészeket.

Ioana Cîrlig dokumentarista fotográfus jelenleg Romániában él és alkot. Hazája rengeteg gyönyörű tája mellett sajnos az ellenkezőjére is látni példát. A kommunizmus leverése után a piacgazdaságra való áttérés megrengette az iparra épülő bányavárosokat. A művész az Európai fiatal Fotográfusok Fesztiváljára készített képeit elnézve, látszik, hogy a városokban maradt emberek továbbra is szeretnék kihozni a legtöbbet a tőlük függetlenül kialakult helyzetből.

Cîrlig elképesztő érzékenységgel nyúlt a témához, fotóin olyan elkapott pillanatokat látunk, amelyek hűen tükrözik az élni akarást és az élet szeretetét. Pedig a háttérből ott figyel a szegénység. A kopottas házak, a szürke táj súlya mellett nem lehet észrevétlenül elmenni, emlékeztetnek valamire, ami már nincs, de aminek hatása a mai napig kézzel fogható.

Petrozsény, Jiu-völgy

3000
Üresség, élettelenség / Fotó: The Guardian

A bányaváros virágzott a kommunizmus alatt, ma, a rendszerváltás után már csak árnyéka önmagának. Szürke, élettelen, elhagyatott. A kép 2014-ben készült.

Még működik

30001
A még működő gyárak egyike / Fotó: The Guardian

Gurabárza, az utolsó faluk egyike, ahol még működik az ipar. Anno aranyat bányásztak, 1200 munkás dolgozott a területen. 2012-ben 120 dolgozót számoltak a gyárban.

Szépségkirálynő

30002
Az élet apró örömei / Fotó: The Guardian

Egy fiatal szépségkirálynő Petrillában. A romániai város nevének jelentése köves út, amely utal a helyi kőszénbányászatra. A kép jól ábrázolja, hogy az élet a nehézségek ellenére sem állt meg.

Élelem után

30003
Szürrealizmus / Fotó: The Guardian

Ezen a 2010-es képen egy őz élelem után kutat a Kovary család konyhájában. A fotó Kiskapuson, egy kis romániai faluban készült.

Öntöde

30008
Az öntöde munkása / Fotó: The Guardian

Vajdahunyadon több mint 36000-en laktak 1957-ben. Igazi gyárvárosként működött, egészen 1999-ig. A kép 2013-ban készült, a munkás arca mindent elmond a jelenlegi állapotokról.

Lupény, a bányaváros

43
Lupény / Fotó: The Guardian

Lupény Románia egyik legnagyobb bányavárosa. Több mint 65 millió tonnányi szén található a területén.

Nemzetbiztonsági okokra hivatkozva kitiltottak Romániából egy magyarul és románul is publikáló francia nyelvészt

A telefonon elért Raoul Weiss jelenleg Budapesten tartózkodik, onnan nyilatkozott az MTI-nek. Elmondta: október 24-én repülővel érkezett vissza Romániába, ám a kolozsvári repülőtéren nem engedték belépni az országba. A kezébe adott belügyminisztériumi közigazgatási határozatból kiderül: szeptember 13-án döntöttek az öt évre szóló kitiltásáról.

Helyzete azonban nem volt túl fényes az 1970-es években, amikor több bányász sztrájkolt az elnyomó, kizsákmányoló rezsim ellen.

Vidámpark a nyomor közepén

30006
Petrilla városa / Fotó: The Guardian

Petrilla városában egyszer az évben utazó vásárosok mennek. A felépített vidámparkban a helyiek kicsit lazíthatnak, szórakozhatnak, elfelejthetik az őket körbeölelő szegénységet. A kép kontrasztba állítja a nyomort és a vidámságot.

Petrozsény és Merisor között

30007
Banica / Fotó: The Guardian

Banica, egy bányafalu, amely két település megyéjén, Petrozsény és Merisor között található. A fotós itt is kontrasztba állította az életigenlést és a szegénységet. A háttérben magasodó hegyek és a kietlen táj közepén elhelyezkedő focipálya valahogy felébreszti a reményt az emberben. Mintha az itt élők azt üzennék: történjen bármi, mi akkor is jól érezzük magunkat.

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet

goballoon.hu - 2024 július - LinkMarketing - 6

Felkészülés a hőlégballonos repülésre

Ma már nem úgy készülünk egy hőlégballonos sétarepülésre, mint a 2019-ben megjelent “A hőlégballon” című film szereplői, akik az NDK-ból próbáltak megszökni egy ilyen légijárművel.

Qatar-WC

Hogyan fogadjunk a 2022-es labdarúgó-világbajnokságra

Már majdnem itt az ideje a világ legrangosabb tornájának – a 2022-es labdarúgó-világbajnokságnak. Az idei év sok újítással jár. Az egyik az, hogy ez az első alkalom, hogy egy közel-keleti ország ad otthont a világbajnokságnak.

alvás pihentető alvás tippek alváshoz egészséges alvás egészséges életmód

Ezeket edd, és ezeket kerüld, ha nem tudsz aludni

Jó alvás nélkül nincsenek jó nappalaink, de még rosszabb, hogy nem lehetünk teljesen egészségesek sem. Sokan szenvednek kialvatlanságban anélkül, hogy foglalkoznának vele, pedig komoly következményei lehetnek, ha hosszútávon nem tudunk megfelelően pihenni.