Térey Jánosról elnevezett ösztöndíjat indít a Petőfi Irodalmi Múzeum, az elismerést a középgenerációhoz tartozó írók, költők, műfordítók vehetik át 2020 elejétől – közölte a Petőfi Irodalmi Múzeum.
Demeter Szilárd, a PIM Főigazgatója levélben kereste meg az írószervezetek, könyvkiadók, folyóiratok, egyetemi tanszékek, szakmai műhelyek vezetőit, hogy tegyenek javaslatot a Térey János író-költőről elnevezett ösztöndíjjal támogatandó alkotók személyére.
A díjat 35 és 65 év közötti, magyar nyelven alkotó szerzők kapják abból a célból, hogy nyugodtabb alkotói körülményeket biztosítson számukra a múzeum. A díjazottak száma egyszerre 30 fő lehet.
Az összegzés felidézi, hogy a kezdeti tervekkel ellentétben, amelyek az ösztöndíjban részesülők közül kizárták volna az irodalmi akadémiák tagjait, a jelölésnek nincsenek adminisztratív korlátai.
Az odaítélésről várhatóan januárjában hoz döntést a 14 fős szakmai kuratórium. A zsűri elnöke Harmath Artemisz, Térey János özvegye, tagjai pedig az írószervezetek, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, a Magyar Művészeti Akadémia és a PIM delegáltjai.
Térey János a Digitális Irodalmi Akadémia posztumusz tagja lett
Térey János felvételéről rendkívüli szavazási eljárással, nagy többséggel, egyhangúlag döntöttek az akadémia tagjai – közölte a Petőfi Irodalmi Múzeum pénteken az MTI-vel. A posztumusz DIA-tagság biztosíték az életmű közzétételére, egyedülálló lehetőség az alkotói életmű széleskörű hozzáférhetőségének megteremtéséhez és közkinccsé válásához. A DIA az életmű közzétételének lehetőségéért az örökös részére anyagi ellentételezést nyújt.
Mivel a PIM a közelmúltban a kultúrstratégiai intézmények sorába lépett, a vonatkozó jogszabály szerint a kormány öt évre köt vele szerződést. Így az eredetileg háromévesre tervezett alkotói ösztöndíjat öt évre lehetett meghosszabbítani. A Térey-ösztöndíj a most induló PIM-Digitális Irodalmi Akadémia Alkotói Életpálya Program elemeként fontos szerepet kap annak az intézményi szándéknak a megvalósításában, hogy a múzeum a legkiválóbb kortárs szerzők tevékenységét alkotói pályájuk minden szakaszában támogatni tudja – közölte a PIM.
Térey János: Államgép, A nővérszálló / ContextUs
Költő vagyok – szólj ügyészedre, Hogy zabolázza vak dühét; Írástudót hűbéri rendbe Préselni mégse volna szép. Ne legyen országom kelepce, Te meg hajbókoló cseléd; S az elme művét szét ne szedje Egy műkedvelő szárnysegéd. Mindenki művelje magának… A honfijókedv bőven árad, S az államgép úgy jól halad.
Térey János tavaly hunyt el trafikus hirtelenséggel, 2019. június 3-án.