Május 23-án, hétfőn mutatta be a debreceni Modem új vezetőkurátorát, Kónya Ábelt Papp László polgármester és Angi János, a Déri Múzeum igazgatója. Az ünnepélyes sajtótájékoztatóra a Modem előterében került sor.
Bevallom, vegyes érzésekkel jelentem meg hétfőn a belváros szívében, a Modem épülete előtt. Kezdeti jókedvemet elbizonytalanította a bejárat melletti hatalmas daru jelenléte, amely megnehezítette a bejutást a hivatalos sajtótájékoztatóra. A gyalogos forgalmat másfelé terelték, így nekem is egy teljesen más – eddig ismeretlen – útvonalon sikerült a helyszínre érkeznem. Nem tudtam, hogy mindez szándékos, vagy csak a véletlennek köszönhető egybeesés. Végül egy morgolódó járókelő jelenlétében sikerült a komplexumba jutnom.
A tájékoztatóra a Modem előterében került sor. Először Papp László, a cívisváros polgármestere köszöntötte a sajtó képviselőit, majd egy rövidke áttekintést követően ismertette velünk a központ céljait. Elmondta, hogy a város vezetősége szeretné, ha a Modem egy úgynevezett regionális zászlóshajó lenne, egy szellemi és művészeti alkotóközpont, amely 3-4 hetes terminusokban várná a művészetre fogékony érdeklődőket. Továbbá, mindez erősítené a 2023-as Európa kulturális fővárosa cím elnyerését, melyre Debrecen is pályázott. (A 2010-es pécsi sikerek óta magyarországi város nem kapta meg ezt a címet.)
Ezt követően Angi Jánost, a Déri Múzeum igazgatóját érte a megtiszteltetés, hogy személyesen mutathatta be Kónya Ábelt, a Modem új vezető kurátorát.
Ismertette korábbi tevékenységeit – kiemelve a képzőművészet és filmrendezés iránti kötődését –, valamint azt a hármas kritériumot, amelyet figyelembe vettek választásuk előtt: a szakmai előéletet, a városhoz való kötődést és a korszerű elképzeléseket.
A szót maga Kónya Ábel vette át, aki ismertette a Modemmel kapcsolatos közeli és távoli terveket, pályázatának terveit. Hozzátette, hogy szeretnék kitágítani a nemzetközi kapcsolatrendszert a szomszédos, és a visegrádi országok művészeivel, amely jó hatással lenne a diplomáciai kapcsolatokra és az identitás fejlődésére. Szeretné, ha sor kerülne társ- és magángyűjtemények behozatalára is. Kiemelte, hogy június 4-én nyílik meg a GÉM/GAMEkapocs című kiállítás a földszinten, amely az Antal-Lusztig-gyűjteményt kívánja fókuszba állítani.
Nagy T. Katalin, kurátor a kiállítás kapcsán elmondta, hogy egy olyan tárlatot kívánnak létrehozni, amelybe vendégműveket, társművészeti képviselők alkotásait kívánják bevonni. A kiállítást nem csak nézhetjük, hanem hallhatjuk, és olvashatjuk is.
A sajtótájékoztató meghívott vendégei között Tölg-Molnár Zoltán és Szurcsik József festőművészeket is köszönthettük, akik életében fontos szerepet játszik Debrecen. Tölg-Molnár beszélt a művek egymással való diskurzusáról, és Keserű Ilona festményeiről, míg Szurcsik József Markó Károly életművét emelte ki. Beszéde során kiemelte, hogy
[perfectpullquote align=”left” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]a jelenkor művészete a jövőkor klasszikusa.[/perfectpullquote]
Az eseményt követően a szervezők lehetőséget adtak az újságíróknak és a médiának kérdéseik feltevésére, interjúk készítésére. A tájékoztató alatt a daru is eltűnt, a Modem elé helyezve a dunaújvárosi Pentele-híd kicsinyített másolatát, amelyet a nyár folyamán megrendezésre kerülő építészeti kiállítás kapcsán helyeztek oda.
Kónya Ábelnek további sikereket kívánunk tervei megvalósításához!