2020 fontos év a fekete történelem jelentőssége kapcsán: a többségi társadalom is megértette, hogy több mint 50 évvel Martin Luther King halála után még mindig nagyon súlyos probléma a rendszerszintű rasszizmus.
Számos ország kormánya elismerte a fekete történelem előtt tisztelgő megemlékezést
Az Egyesült Államokból eredő fekete történelem hónapja október elsején kezdődik, de már Kanada, Írország, Hollandia és az Egyesült Királyság kormányai is hivatalosan elismerték az eseményt, írja az Independent.

„Számtalan karibi és afrikai származású felmenőkkel rendelkező honfitársunk alakította országunk történelmét, nemzeti identitásunkat és kultúránkat, azzal a törekvéssel, hogy Nagy Britannia jobb hely legyen” – nyilatkozta Boris Johnson a megemlékezés kapcsán.
2020-ban természetesen a Black Lives Matter mozgalomra terelődött a legtöbb figyelem, és a világon végigsöpörtek a rendőri erőszak és a faji megkülönböztetés elleni tüntetések. George Floyd május végi, Minneapolis-ban bekövetkezett halála arra világított rá, hogy nem egyedi, elszigetelt eset volt, hanem számos fekete esett ártatlanul áldozatul a rendőri erőszaknak.
Aktivisták generációi igyekeznek változást elérni, felhívni a figyelmet a faji egyenlőtlenségekre és a társadalomban jelen lévő rendszerszintű rasszizmusra – most tíz fekete mozgalmárt gondolatait idézzük.
Martin Luther King, polgári jogi vezető
Az az álmom, hogy a négy gyermekem egyszer majd egy olyan országban él, ahol nem a bőrük színe alapján ítélik meg őket, hanem az alapján, hogy milyen emberek.
Michelle Obama, korábbi amerikai First Lady
A fajok közötti különbségtétel és a rasszizmus rögvalóságában felnőve sokunk azt tanulja meg, hogy fogadjuk el ezt a helyzetet. De ha egyszer ezen túl akarunk lépni, akkor az nem elég, ha csak a feketék akarnak ellene tenni. Mindannyiunknak, feketéknek, fehéreknek, bárkinek, nem számít, ki milyen jó szándékú, becsületesen ki kell gyomlálnunk magunkból.
Nelson Mandela, volt dél-afrikai elnök
Senki sem úgy születik, hogy a bőrszíne, származása vagy vallása miatt gyűlöli a másik embert. Az ember tanulja a gyűlöletet, és ha a gyűlölet tanult magatartás, akkor meg lehet tanítani szeretni is. Szeretni sokkal könnyebben lehet, mint az ellenkezőjét.
Maya Angelou, amerikai költő
Az előítélet olyan akadály, ami megzavarja a múltat, veszélyezteti a jövőt és elérhetetlenné teszi a jelent.
Ida B. Wells, újságíró és polgárjogi aktivista
Az erény nem ismeri a szegregációt, a bőrszíntől és a haj érintésétől függő önzetlenség pedig nem parancsolhat őszinte tiszteletet.
Ella Baker, emberi jogi aktivista
Addig, amíg egy fekete anya fiának halála nem lesz ugyanolyan fontos a társadalom többi tagja számára, mint egy fehér anya fiának halála, mi, akik a szabadságban hiszünk, nem lankadhatunk.
Kofi Annan, Nobel-békedíjas diplomata
A tudatlanság és az előítéletek a propaganda hű szolgái. A küldetésünk tehát, hogy tudással szálljunk szembe a tudatlanság ellen, türelemmel a vakbuzgósággal szemben, nagylelkűen kinyújtott kézzel a kirekesztéssel szemben. Le tudjuk, le fogjuk és le kell győznünk a rasszizmust.
Bell Hooks, amerikai szerző
Nem szűkítem be az életemet. Nem hajlok meg senki korbácsa és senki tudatlansága előtt.
Eldridge Cleaver, politikai aktivista és szerző
Vagy a megoldás része leszel, vagy a probléma része maradsz.
Ruby Bridges, polgárjogi aktivista
A kisgyerekeknek fogalmuk sincs a rasszizmusról. Azt a felnőttek tanítják meg nekik.