Évszázadok alatt összegyűjtött, féltve őrzött műkincseit mutatja meg a közönségnek a spanyol Alba főnemesi család, amely madridi palotájának egy részét múzeumként látogathatóvá tette múlt hét csütörtöktől.
A világ egyik legnagyobb magángyűjteményével rendelkező család birtokában több száz kivételes műremek található, mások mellett olyan világhírű festők munkái, mint Goya, Velázquez, Rembrandt, Brueghel, Rubens, El Greco vagy Tiziano.
Továbbá a világ neves műhelyeiből származó rendkívüli óra- és porcelánkollekció, értékes történelmi bútorok, valamint párizsi falikárpit-ritkaságok, utóbbiakat III. Napóleontól örökölte a család, akivel rokonságban állt.
Az Alba-ház Spanyolország egyik legrégibb és leggazdagabb hercegi családja, hatszáz év alatt főként házasságok révén szerzett 53 nemesi címükkel Guinness-rekordernek számítanak, megelőzik még az angol királynőt is. A család vagyonát 3 milliárd euróra becsülik.
A Madrid belvárosában található neoklasszicista stílusban épült palotájuk (Palacio de Liria) felső emeletei lakottak, Alba tizenkilencedik hercege, Carlos Fitz-James Stuart éli ott mindennapjait.
A látogatók egyszerre 20 fős csoportja a földszinten és az első emeleten 14 helyiséget tekinthet meg, köztük a több mint 18 ezer darabos könyvtárat is.
A festő, aki soha nem festett politikusokat – Rembrandt 350 a Nemzeti Galériában
Immár a második kiállítás nyílt meg az 1800 utáni Nemzetközi Gyűjtemény terében kialakított kabinetteremben. A tárlat lehetőséget nyújt arra, hogy kortárs és klasszikus művészek munkái lépjenek egymással párbeszédbe. Fehér Dávid kurátor elmondása szerint a kamaratárlat neoavantgárd munkái egyfelől Rembrandt művészetére reflektálnak.
Ott olyan különlegességek találhatók mint a Don Quijote első kiadása 1605-ből, az Alba-család első bibliája, amely az első spanyol nyelvű bibliák egyike 1430-ból, az egykori spanyol uralkodó, katolikus Ferdinánd végrendelete, az első Amerikáról készült térkép 1492-ből és Kolumbusz Kristóf leveleinek jelentős része.
A Facebooknak túl sok Rubens, pedig legjelentősebb galériákban állítják ki műveit
A Facebook nem engedi megjelenni oldalán az olyan hirdetéseket, amelyek szexuális tartalmúak, akkor sem, ha művészeti alkotásokról vagy oktatási anyagról van szó. Rubens festményeit a világ legjelentősebb galériáiban és múzeumaiban tekintheti meg a közönség. A flamand barokk mester művei olyan kortársakra voltak hatással, mint Van Dyck vagy Rembrandt.
Az Alba-ház alapítványa a 14 eurós belépőből a palota állapotának megőrzését szeretné biztosítani.