A deepfake technológia a hírhamisítás és dezinformálás egyik legveszélyesebb eszköze, egy tudós megmutatja, hogyan lehet leleplezni a hamisítványokat.

Veszélyes technológia a deepfake

Gondot okoz számodra, hogy megkülönböztesd a valódi videókat a deepfake felvételektől? A deepfake technológia segítségével egy videón szereplő személy arcát egy tetszőleges másik ember arcára lehet cserélni digitális formában. A technológia révén akár Jim Carrey átveheti Jack Nicholson szerepét a Ragyogásban.

deepfake
Sylvester Stallone a Terminátorban? (Deepfake) / Kép: Maxim

A Melbourne-i Egyetem neurológusa, Dr. Simon Cropper Fake Out néven egy olyan kihívást szervezett, ahol az embereknek egy kvízjáték keretén belül ki kell szúrniuk a valódi videók közül a hamisítványokat, emlékeztet a Design Taxi. A kvízt azzal a céllal hozta létre a tudós, hogy szórakoztató formában megtanítsa az embereknek, hogy mi is az a deepfake. A felhasználók így megismerhetik a médiamanipuláció új, félelmetesen fejlett eszközét. A deepfake egy teljesen új eszközzé válhat (vagy már azzá is vált) az online terjedő álhírek készítőinek kezében.

Az emberek jobbak mint a gépek

Dr. Cropper elárulta, a Facebook is létrehozta a saját deepfake kihívását, hogy tesztelje a mesterséges intelligencia képes-e felismerni a manipulált videókat. Az eredmények szerint a számítógépes intelligencia 65%-os valószínűséggel szűri ki a hamisítványokat.

A Mona Lisa még sose volt ennyire ijesztő – köszönjük, Samsung

A Samsung orosz laboratóriumában Leonardo Da Vinci festményét sikeresen átalakították a mesterséges intelligencia segítségével. Marilyn Monroe és Albert Einstein után Mona Lisa arca is életre kelt, ami valljuk be, még a mesterséges intelligencia tudatában is kicsit ijesztően hat. Bár, ha a tudomány így folytatja, lassan természetes lesz, hogy a Szépművészeti Múzeumban ránk kacsintanak a festmények.

Dr. Cropper kutatásai szerint az emberek sokkal jobb eredményt értek el a deepfake leleplezésekben. Mi ugyanis 70%-os biztonsággal szúrjuk ki a hamisított videókat.

[perfectpullquote align=”left” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Nagyon jók vagyunk ebben a képességben, úgy tűnik, sokkal jobbak vagyunk, mint a gépek[/perfectpullquote]

– mondta a tudós.

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet

goballoon.hu - 2024 július - LinkMarketing - 6

Felkészülés a hőlégballonos repülésre

Ma már nem úgy készülünk egy hőlégballonos sétarepülésre, mint a 2019-ben megjelent “A hőlégballon” című film szereplői, akik az NDK-ból próbáltak megszökni egy ilyen légijárművel.

Qatar-WC

Hogyan fogadjunk a 2022-es labdarúgó-világbajnokságra

Már majdnem itt az ideje a világ legrangosabb tornájának – a 2022-es labdarúgó-világbajnokságnak. Az idei év sok újítással jár. Az egyik az, hogy ez az első alkalom, hogy egy közel-keleti ország ad otthont a világbajnokságnak.

alvás pihentető alvás tippek alváshoz egészséges alvás egészséges életmód

Ezeket edd, és ezeket kerüld, ha nem tudsz aludni

Jó alvás nélkül nincsenek jó nappalaink, de még rosszabb, hogy nem lehetünk teljesen egészségesek sem. Sokan szenvednek kialvatlanságban anélkül, hogy foglalkoznának vele, pedig komoly következményei lehetnek, ha hosszútávon nem tudunk megfelelően pihenni.

betegség hírességek hírességek betegségei maria cross halle berry lil wayne tom hanks toni braxton catherine zeta-jones 4

Hírességek, akik krónikus betegséggel élnek

A betegség nem válogat. A következő sztárok mind megvívták a maguk harcát különböző egészségi problémákkal és saját példájukon keresztül bebizonyították, hogy krónikus betegségekkel is lehet együtt élni, mégpedig boldog életet.